eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatrzęsienie wniosków o „Dobry start”

Zatrzęsienie wniosków o „Dobry start”

2018-07-23 11:42

Zatrzęsienie wniosków o „Dobry start”

Wyprawka szkolna © Pio Si - Fotolia.com

Program „Dobry Start” to nowa inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co istotne, bez znaczenia jest tu kryterium dochodowe. Santander Consumer Banku postanowił przyjrzeć się, jak duże jest zainteresowanie tym programem.

Przeczytaj także: Czy "Dobry Start" wystarcza na wyprawkę szkolną?

Początek nowego roku szkolnego to dla rodziców dzieci w wieku szkolnym nieuchronne wydatki na podręczniki oraz inne niezbędne uczniom przybory. 4 na 10 Polaków deklaruje, że jest to dla nich największe w całym roku obciążenie związane z edukacją pociech. W tym roku, za sprawą wprowadzonego niedawno programu „Dobry Start”, ciężar wydatków może okazać się nieco mniejszy.

Jak wynika z badania, skuteczność w rozpowszechnianiu informacji odnośnie nowego świadczenia okazała się bardzo wysoka - stosowne informacje dotarły do niemal wszystkich rodziców (zaledwie 0,5 proc. przyznało, że nie ma świadomości istnienia programu „Dobry Start”). Zamiar skorzystania z dodatku na wyprawkę szkolną zadeklarowało niemal 82 proc. uprawnionych. Kolejne 10 proc. złożyło online odpowiedni wniosek w ciągu zaledwie 3 dni, od kiedy zostało to umożliwione. Jak ocenia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w roku szkolnym 2018/2019 z „Dobrego Startu” skorzysta 4,6 mln dzieci.

Jak pokazuje badanie Santander Consumer Banku najwięcej wniosków online złożyli rodzice z regionu północno-zachodniego (województwa zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie). Zrobił to aż co piąty mieszkający tam badany. Dla porównania w regionie południowo-zachodnim (województwa dolnośląskie i opolskie) czy północnym (województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie) zrobiło to odpowiednio 15 i 12 proc. uprawnionych. Najmniej aktywni byli do tej pory rodzice dzieci z regionu wschodniego (województwa lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie), gdzie wnioski złożyło niecałe 3 proc. badanych. Co ciekawe w województwach dolnośląskim i opolskim odnotowano też najwyższy odsetek rodziców dzieci w wieku szkolnym, którzy deklarowali, że nie planują skorzystać z programu (ponad 17 proc.).

fot. Pio Si - Fotolia.com

Wyprawka szkolna

Rodzice szykujący wyprawki są bardzo zainteresowani programem „Dobry start”.


W grupie osób, które nie zwlekały z wnioskowaniem o „Dobry Start” nieznacznie nadreprezentowani są rodzice jedynaków i osoby samotnie wychowujące dziecko. W obu przypadkach wnioski o świadczenie złożyło ok. 13 proc. badanych. Zdecydowanie chętniej zgłaszali się po nie rodzice nie otrzymujący wsparcia w ramach programu 500+ (15 proc. – dwa razy więcej, niż wśród reprezentantów rodzin pobierających świadczenie na drugie i kolejne dzieci).
- Widać, że program „Dobry Start” trafia w potrzeby rodzin szykujących się do wyprawienia po wakacjach dzieci do szkoły. W poprzednich latach tradycyjnie wrzesień był miesiącem wzmożonej sprzedaży na rynku kredytów gotówkowych. Udostępnienie nowego świadczenia przeznaczonego dla uczniów, mimo że nie we wszystkich rodzinach rozwiązuje problem finansowania zakupu wyprawki szkolnej, to z pewnością będzie znaczącym wsparciem – mówi Paweł Florkiewicz z Santander Consumer Banku.

Do końca tego miesiąca jedynym sposobem na złożenie wniosku jest skorzystanie z kanału online – za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz poprzez bankowość elektroniczną w 12 bankach. Drogą tradycyjną będzie można to zrobić od 1 sierpnia. Osoby, które złożą wnioski o świadczenie „Dobry Start” w lipcu i sierpniu mogą – zgodnie z deklaracjami MPiPS – liczyć na ich rozpatrzenie i wypłatę do końca września.

W zakończonym roku szkolnym 2017/2018 według szacunków CBOS średni koszt wyprawki wyniósł 686 zł.

Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 2-3 lipca 2018 r. W badaniu udział wzięli rodzice dzieci w wieku szkolnym w wieku 6-18 lat z całej Polski. Próba n=1000.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: