eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coworki i biura serwisowane, czyli biuro jako usługa (WaaS)

Coworki i biura serwisowane, czyli biuro jako usługa (WaaS)

2018-07-23 11:46

Coworki i biura serwisowane, czyli biuro jako usługa (WaaS)

Cowork © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak podaje Savills, w I kwartale br średni udział elastycznych miejsc pracy w łącznym wolumenie wynajmu powierzchni biurowych sięgnął 7,5%. Względem poprzedniego roku mamy zatem zaledwie kosmetyczny wzrost rzędu 0,3 pkt. proc., ale jeśli porównać bieżące wyniki do rezultatów sprzed dwóch lat, to okaże się, że są one aż trzykrotnie wyższe. Biura serwisowane oraz coworki oferowane w modelu WaaS (biuro jako usługa) to odpowiedź na coraz większą potrzebę elastyczności w miejscu pracy.

Przeczytaj także: 239 000 mkw. powierzchni flex w Polsce w ciągu 4 lat

Jak podaje Savills, na przestrzeni ostatnich 5 kwartałów (do I kw. br.) wynajęto przeszło 820 000 m kw. elastycznej powierzchni biurowej. Za 1/4 tego wyniku (26%) odpowiada Londyn, ale swój udział w nim mają również Paryż (15%), Berlin (10%), Warszawa (6%) oraz Hamburg (5%). Liderem I kwartału okazał się jednak Birmingham, gdzie udział tego rodzaju powierzchni w całkowitym wolumenie transakcji osiągnął aż 23,7%. Pokaźne wzrosty to również przypadek Dublina (z 5,9% w 2017 r. do 20,2%) oraz Brukseli (z 4,9% do 20,5%).
„Zmiany społeczne i technologiczne spowodowały wzrost popularności modeli sprzedaży produktów, w których klient może na bieżąco elastycznie modyfikować zakres oferty z której chce skorzystać i gdzie jest ona dostępna praktycznie od zaraz. W branży IT nikogo już nie dziwi pojęcie oprogramowania jako usługi (z ang. software as a service). Podobne rozwiązanie stosują operatorzy powierzchni coworkingowych i biur serwisowanych, oferując możliwość wynajmu na krótki okres nawet pojedynczych biurek. Ogolnooświatowa moda na elastyczne miejsca pracy jest silnie odczuwalna również w Polsce” – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektor działu badań i analiz w Savills w Polsce. „

Tylko w Warszawie u schyłku I kwartału bieżącego roku istniało ponad 100 lokalizacji oferujących biuro jako usługę. Modzie na elastyczne powierzchnie biurowe ulegają również inne miasta regionalne, a operatorzy już dziś zapowiadają ekspansję na nowe rynki. Pomiędzy styczniem 2017 a marcem 2018 roku w miastach regionalnych w Polsce operatorzy WaaS wynajęli łącznie około 24 200 m kw.

fot. mat. prasowe

Wolumen transakcji najmu elastycznej powierzchni biurowej

Liderem pod względem najmu elastycznych powierzchni jest Londyn


W skali europejskiej największym operatorem elastycznych miejsc pracy jest firma WeWork, która w analizowanym czasie wynajęła prawie 295 000 m kw. elastycznej powierzchni biurowej, a na drugim miejscu z ok. 155 000 m kw. znalazła się IWG (Regus/Spaces). Średnia wielkość transakcji wyniosła ok. 3600 m kw., a 42% zawartych umów dotyczyło powierzchni poniżej 2000 m kw., co świadczy o tym, że z tego rodzaju powierzchni często korzystają przedstawiciele wolnych zawodów, startupy i niewielkie firmy.
„W całym sektorze powierzchni biurowej w Europie obserwujemy rosnące zainteresowanie większą elastycznością, krótszymi umowami najmu i spersonalizowanymi usługami. Przewidujemy, że w najbliższej przyszłości operatorzy oferujący rozwiązania z zakresu Workspace as a Service (WaaS), czyli powierzchni biurowej jako usługi, będą nadal się rozwijać, zwłaszcza na rynkach, na których mają jeszcze niewielki udział w łącznym wolumenie najmu oraz gdzie funkcjonuje niewielu operatorów w porównaniu z Londynem, Paryżem czy Berlinem. Ponadto coraz więcej wynajmujących zacznie oferować część portfela posiadanej powierzchni na elastycznych warunkach wraz z dodatkowymi usługami i udogodnieniami” - mówi Eri Mitsostergiou, dyrektor ds. badań rynków europejskich w Savills.

Do wzrostu popytu mogą przyczynić się także bardziej tradycyjne firmy oraz większe korporacje zatrudniające ponad 1000 osób. Elastyczne i krótsze umowy najmu są atrakcyjne dla tych podmiotów, zwłaszcza na etapie ekspansji. Według Savills, jest to segment rynku, którego potencjał będą chcieli wykorzystać operatorzy WaaS, aby zapewnić sobie odpowiedni wysoki wskaźnik wynajętej powierzchni i dochody z posiadanych aktywów. W tym celu będą oferowali powierzchnie zarówno do pracy indywidualnej, jak i zespołowej, aby wyjść naprzeciw różnym potrzebom i stylom pracy.

fot. mat. prasowe

Udział elastycznej powierzchni biurowej w łącznym wolumenie transakcji

Zainteresowanie większą elastycznością, krótszymi umowami najmu i spersonalizowanymi usługami jest coraz większe


„Firmy szybko przekonują się do korzyści wynikających z korzystania z biur serwisowanych, których zaletami są nie tylko elastyczność, lecz także oferowane przez nie udogodnienia. Z tego względu przewidujemy dalszy wzrost popytu w przyszłym roku, do czego przyczynią się kolejne transakcje zawierane przez operatorów biur serwisowanych, w szczególności w miastach charakteryzujących się niższą podażą elastycznej powierzchni biurowej” - mówi Cal Lee, dyrektor Workthere, platformy internetowej stworzonej przez Savills, która na wybranych rynkach Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji pomaga przedsiębiorcom w poszukiwaniu dostępnej na wynajem przestrzeni coworkingowej i biur serwisowanych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: