eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Benefity w branży IT w 2017 roku

Benefity w branży IT w 2017 roku

2017-07-23 00:20

Benefity w branży IT w 2017 roku

Programista © Tomasz Zajda - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Oferowanie niektórych benefitów stało się już standardem na Polskim rynku pracy, a szczególnie w branży IT. Firmy informatyczne dbają o to by pakiet proponowanych przez nich świadczeń był bogaty. Często pracodawcy wręcz prześcigają się we wdrażaniu coraz to bardziej luksusowych benefitów. Wysiłki te są doceniane, bo 82% pracowników z branży IT jest zadowolonych z oferowanych przez firmę świadczeń. W artykule przedstawiono jakie benefity oferują swoim pracownikom pracodawcy z branży IT. Dane pochodzą z "Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT - 2017".

Przeczytaj także: Benefity pracownicze w branży IT w 2018 roku

Elastyczne formy pracy w branży IT


Pracodawcy z branży IT mają dość komfortową sytuację, ponieważ wiele prac informatyków nie wymaga fizycznej obecności w biurze. Praca zdalna jest nieco kontrowersyjna, gdyż pracownicy świadczący pracę zdalnie przez dłuższy okres czasu mogą pracować nieefektywnie. Pojawia się też zagrożenie związane z pracoholizmem, ponieważ trudno jest w takich okolicznościach znaleźć granicę pomiędzy pracą a życiem osobistym. Niemniej 80% pracodawców IT daje swoim pracownikom taką możliwość.

Dużym udogodnieniem dla pracowników jest także elastyczny czas pracy. Świadczenie to cieszy się podobną popularnością wśród firm informatycznych. Aż 83% firm oferuje ten benefit swoim pracownikom.

fot. mat. prasowe

Elastyczne środowisko pracy w branży IT w 2017 roku

Dużym udogodnieniem dla pracowników jest elastyczny czas pracy.


Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że branża IT zapewnia elastyczne środowisko pracy. W tabeli 1. zaprezentowano w jakim wymiarze pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na różnych szczeblach zatrudnienia mogą korzystać z elastycznych form pracy. Jak zaprezentowano w tabeli, elastyczny czas pracy ma 58% kierowników i specjalistów, 79% dyrektorów i 81% liderów zespołów.

fot. mat. prasowe

Elastyczne środowisko pracy oferowane pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę

Elastyczny czas pracy ma 58% kierowników i specjalistów, 79% dyrektorów i 81% liderów zespołów.


Benefity oferowane specjalistom IT


Poza benefitami związanymi z elastycznym środowiskiem pracy najpopularniejszym świadczeniem oferowanym specjalistom IT przez pracodawców są karnety sportowe. Są one obecne w praktycznie każdej firmie uczestniczącej w badaniu. Innymi bardzo popularnymi świadczeniami są szkolenia zawodowe (92%), prywatna opieka medyczna (91%) oraz szkolenia językowe (77%). Połowa firm informatycznych oferuj dopłaty do nauki, a jedna trzecia dopłaca do wyżywienia pracowników. Ciągle rzadkimi benefitami wśród specjalistów IT pozostają akcje, dodatkowe płatne urlopy i dodatkowe programy emerytalne.

fot. mat. prasowe

Wybrane benefity oferowane specjalistom IT

Najpopularniejszym świadczeniem oferowanym specjalistom IT przez pracodawców są karnety sportowe. S


Świadczenia dodatkowe oferowane pracownikom z różnym rodzajem umowy


W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT uwzględniono pracowników zatrudnionych nie tylko na umowę o pracę, ale także na umowę o dzieło, zlecenie czy na kontrakcie. Na wykresie przedstawiono różnicę w benefitach oferowanych specjalistom z różnym rodzajem umowy.

fot. mat. prasowe

Wybrane benefity oferowane specjalistom IT z różnymi rodzajami umowy

Na wykresie przedstawiono różnicę w benefitach oferowanych specjalistom z różnym rodzajem umowy.


Najwięcej świadczeń dodatkowych otrzymują zatrudnieni na umowę o pracę. 96% z nich ma dostęp do zajęć sportowo rekreacyjnych. Spośród pracowników na kontrakcie 90% może korzystać z tego benefitu, a w przypadku umowy zlecenie czy umowy o dzieło jest to odpowiednio 93% i 68%.

Duże różnice można zaobserwować również w przypadku oferowania pracownikom szkoleń zawodowych. Może z nich korzystać większość specjalistów zatrudnionych na umowę o pracę (95%) i na umowie o dzieło (96%), znacznie mniej pracujących na kontrakcie (68%) i umowie zlecenie (56%). Więcej informacji na temat zaprezentowano na wykresie 3.

Wybrane benefity dla programistów


W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT znajdują się również analizy benefitów dla poszczególnych stanowisk. Na wykresie 4. przedstawiono porównanie dostępności dwóch świadczeń – szkoleń językowych i dopłat do nauki – dla doświadczonych programistów różnych języków. Wśród programistów szkolenia językowe są bardziej popularne niż dopłaty do nauki. Benefity te dominują wśród programistów .NET/C# i baz danych.

fot. mat. prasowe

Szkolenia językowe i dopłaty do nauki oferowane doświadczonym programistom

Wśród programistów szkolenia językowe są bardziej popularne niż dopłaty do nauki.


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: