eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Po co nam Customer Journey Mapping?

Po co nam Customer Journey Mapping?

2017-03-02 11:13

Po co nam Customer Journey Mapping?

Podążaj śladami swoich klientów © dvoevnore - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Chcesz osiągnąć sukces rynkowy? Podążaj śladami swoich klientów i kreuj ich pozytywne doświadczenie z twoją marką. Nie bez kozery już niemal połowa marketerów wdraża Customer Journey Mapping, a 73% szefów od marketingu przyznaje, że działania podjęte w tym zakresie pozytywnie przełożyły się na customer experience. Jak wygląda podróż współczesnych konsumentów i dlaczego warto stworzyć jej mapę? Odpowiedzi na te pytania udziela Bluerank.

Przeczytaj także: Customer Journey Map - idź ścieżką pragnień swojego klienta

Co to jest Customer Journey?


Czym w zasadzie jest Customer Journey? To zestaw interakcji, z którymi klient ma do czynienia podczas swojej ścieżki zakupowej. Ścieżka ta przebiega przez różnorodne kanały komunikacji, działy, osoby, a nawet partnerów czy współpracowników. Każdy jej element wywiera wpływ na jakość podróży konsumenta. Warto pamiętać, że ten ostatni nie ma świadomości, na którym z etapie Customer Journey się znajduje. To, na czym mu zależy, to zadowolenie z produktu lub usługi. Zmieniające się zwyczaje zakupowe wymuszają ciągłe udoskonalanie procesu obsługi klienta. Punktem wyjścia do poprawy doświadczeń zakupowych klientów jest Customer Journey Mapping.

fot. mat. prasowe

Dlaczego inwestycja w customer experience ma sens?

Inwestycja w customer experience to dobry krok w kierunku poprawy retencji klientów.


Do czego przydatny jest Customer Journey Mapping?


Mapa Customer Journey jest punktem wyjścia do poprawy strategii obsługi klienta. Dzięki niej jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie ,,Dlaczego chcemy coś poprawić?”, a później to robić. Dzięki takiej mapie łatwiej jest zrozumieć rynek, na którym działamy, jakie motywacje i potrzeby kierują konsumentami, skąd się oni o nas dowiadują i w jaki sposób kupują. Coraz istotniejsze jest zrozumienie tego, kim są nasi klienci oraz zdobycie informacji na temat drogi, jaką przebyli zanim trafili do naszego sklepu lub serwisu. Mogą to tego posłużyć źródła wewnętrzne firmy (obserwacje, analizy statystyk, danych sprzedażowych i marketingowych), jak i źródła zewnętrzne (zlecone badania).

fot. mat. prasowe

Mapa Customer Journey jest punktem wyjścia do poprawy strategii obsługi klienta

Coraz istotniejsze jest zrozumienie tego, kim są nasi klienci.


Jak wygląda mapa Customer Journey?


Najpierw należy zebrać wszystkie istotne dane o naszych klientach: kim są, jakie mają zwyczaje zakupowe, w jaki sposób kupują. To dobra podstawa do tworzenia person, czyli odzwierciedlenie użytkownika danego produktu czy usługi. Aby dobrze zrozumieć konsumentów, należy spojrzeć na swoje produkty czy usługi z ich perspektywy. Dobrze opracowana persona pozwala na zrozumienie specyfiki danej grupy docelowej, a przez to zaprojektowanie rozwiązań dostosowanych do jej potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu firma komunikuje się z reprezentantem danej grupy – „osobą”, przez co później łatwiej i skuteczniej może redagować komunikaty reklamowe.

W kolejnym kroku należy stworzyć mapę i nanieść na nią tzw. success pointy (obszary sprawnie funkcjonujące), pain pointy (obszary do poprawy), moments of truth (momenty, w których klient decyduje na kontynuację interakcji z firmą/marką oraz zakup produktu, albo z tej dalszej „współpracy” rezygnuje). Na końcu opracowujemy plan działania i wcielania zmian w życie. Mapa Customer Journey powinna być dokumentem regularnie aktualizowanym, ponieważ jest mapą hipotetyczną. Dopiero skonfrontowanie mapy z realnymi klientami pokaże, czy podjęte działania mają faktyczne przełożenie na ich zachowania i doświadczenie.

fot. mat. prasowe

Niezbędne działania

Końcowym etapem jest opracowanie planu działania i wcielania zmian w życie.


Dlaczego warto poprawiać doświadczenia klienta? (Customer Experience)


Customer Journey Mapping daje możliwości poprawy Customer Experience (CX), czyli sumy wszystkich doświadczeń klienta, jakie wiążą się z daną marką czy firmą. Nie można ignorować CX. To jeden z kluczowych trendów wskazywanych przez marketerów, który wyprzedza content marketing, mobile, personalizację i social media. Badanie Econsultancy wskazało, że dla większości firm obsługa klienta i Customer Experience będą główną szansą na odróżnienie się od konkurentów do 2020 r., zarówno dla reprezentantów branży B2C jak i B2B. Klient, który z zakupu wyniesie pozytywne doświadczenia, wróci po raz kolejny. Poza tym poleci firmę swoim znajomym, a to szansa na pozyskanie nowych klientów. Trzeba pamiętać, że to także możliwość zbudowania przewagi konkurencyjnej.

fot. mat. prasowe

Jak firmy oceniają wyniki po wdrożeniu customer journey?

Niemal 3/4 ankietowanych przyznaje, że customer journey wywarło pozytywny wpływ na zaangażowanie klientów.


Walcz o dobre doświadczenia klientów!


Jak powiedział Jeff Bezos, CEO Amazon, „Nie martwi mnie ktoś, kto oferuje ceny o 5% niższe. Niepokoi mnie ktoś, kto może zaoferować lepsze doznania dla klienta”. Należy ciągle udoskonalać produkty, usługi, a także inne doświadczenia konsumenta z marką. Lojalność klientów można ocenić za pomocą wskaźnika NPS (Net Promoter Score). Dzięki niemu jesteśmy w stanie określać jakość prowadzonych działań firmy nakierowanych na budowanie satysfakcji klientów, a także możliwości przyszłego wzrostu. Im wyższy jest NPS, tym większa liczba osób jest na tyle usatysfakcjonowana ofertą firmy, by polecić ofertę innym.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: