eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Łódź - ziemia obiecana rynku biurowego

Łódź - ziemia obiecana rynku biurowego

2016-11-22 07:24

Łódź - ziemia obiecana rynku biurowego

OFF Piotrkowska - Teal Office i Sepia Office © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nowa Fabryczna, Brama Miasta, Przystanek mBank, Ogrodowa Office, Symetris Business Park, Piotrkowska 155, Cross Point II, HAMMERmed, OFF Piotrkowska Center. Te wszystkie nazwy warto podać tym, którzy ciągle powątpiewają w łódzki rynek biurowy. Łódź długo pozostawała w cieniu pobliskiej Warszawy. Wszystko jednak wskazuje na to, że ta sytuacja powoli się zmienia. Najnowszy raport OPG Property Professionals dowodzi, że nadchodzące lata będą dla tego miasta przełomem.

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Łodzi: pół roku i jeden biurowiec

Autorzy raportu wzięli pod lupę znajdujące się Łodzi zasoby biurowe klasy A i B, jak również obiekty o wielu funkcjach, dysponujące minimum 1000 m2 powierzchni biurowej. Z analizy wynika, że w Łódzki rynek dysponuje obecnie 400.000 mkw. biur, co plasuje go na szóstym miejscu pośród miast regionalnych, wyłączając Warszawę. Ten wynik nie jest imponujący, ale w najbliższej perspektywie wiele może się zmienić.

Badaniem objęto łódzkie nieruchomości biurowe w klasie od A do B-, a także obiekty wielofunkcyjne wyposażone w co najmniej 1.000 m2 powierzchni biurowej. Całkowite zasoby miasta szacuje się dziś na 400.000 mkw., co plasuje Łódź na dość odległym, szóstym miejscu w rankingu rynków regionalnych, po wyłączeniu Warszawy. Prognozy na nadchodzące lata są jedna optymistyczne - autorzy raportu szacują, że ciągu najbliższych 2-3 lat obecna pula powierzchni wzrośnie o ponad połowę, co powinno znacznie zmniejszyć dysproporcje pomiędzy Łodzą, a innymi regionami.

– W Łodzi znajduje się dziś w realizacji ponad 167 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej przestrzeni biurowej, a łączna podaż planowana na ten rok wyniesie blisko 40 tysięcy metrów kwadratowych, czyli prawie dwa razy więcej, niż w Poznaniu – komentuje Andrzej Szczepanik, ekspert OPG Property Professionals. – Dobrą koniunkturę potwierdzają też wysokie stopy wynajęcia przestrzeni dopiero powstających, plasujące się na poziomie 45% – dodaje.

Wśród najciekawiej zapowiadających się inwestycji warto wymienić m.in. Nową Fabryczną, 7-kondygnacyjny obiekt w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna, zapowiadany od dawna Ogrodowa Office, który zajmie działkę naprzeciwko Pałacu Poznańskiego, a także rozbudowę OFF Piotrkowska Center, gdzie dwa biurowce klasy A wkomponowane zostaną harmonijnie w zabytkową architekturą przemysłową dawnej fabryki bawełny.

fot. mat. prasowe

Lokalizacja nieruchomości biurowych na mapie miasta

Obszarem o największej koncentracji zasobów biurowych w Łodzi są tereny śródmiejskie.


Na progu zmiany w strukturze ofertowej


W Łodzi największy segment rynku stanowią jeszcze obiekty klasy B (160.000 mkw.), lecz tegoroczny wzrost podaży sprawi, palmę pierwszeństwa obejmą już nowoczesne biurowce klasy A (obecnie 150.000 mkw.). Razem z obiektami klasy B+, czyli dobrze zlokalizowanymi, lecz nieco ustępującymi stanem technicznym budynkom najnowszym, tworzą obecnie 56% rynku.
Dbałość o najwyższy standard wynika z potrzeb najemców, co potwierdza rosnącą atrakcyjność miasta w oczach dużych inwestorów. Stopa pustostanów w istniejących i powstających biurowcach klasy A wynosi 5%, podczas gdy dla obiektów klasy B+, B i B- wartość ta waha się w przedziale 11-12%.

Jakość powierzchni biurowej i lokalizacja to główne czynniki determinujące wysokość stawki czynszu. W centrum, w biurowcach klasy A ceny najmu wahają się od 11 do 14,75 euro za metr kwadratowy, zaś w dolnych rejonach rynku powierzchni klasy B- stawki kształtują się w granicach 4,5 – 8 euro za metr kwadratowy.

fot. mat. prasowe

Zasoby powierzchni biurowych różnych klas

Ponad połowa rynku to powierzchnie zlokalizowane w największych i najnowocześniejszych biurowcach


Za kulisami wzrostu


Za czynniki sprzyjające koniunkturze łódzkiego rynku należy uznać poprawiającą się jakość życia w mieście, dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz relatywnie niskie koszty zatrudnienia. Pomagają też realizowane w ostatnich latach duże projekty inwestycyjne związane z rewitalizacją terenów śródmiejskich w ramach Nowego Centrum Łodzi. Przedsięwzięcia, wśród których wymienić można m.in. szeroko zakrojone remonty dróg, miejskie centrum przesiadkowe, nowy Dworzec Łódź Fabryczna czy wschodnią obwodnicę miasta, wpływają na poprawę wizerunku Łodzi i generują atrakcyjne lokalizacyjnie tereny pod budownictwo komercyjne.

Popyt na wysokiej klasy powierzchnie biurowe kreuje w Łodzi przede wszystkim sektor nowoczesnych usług biznesowych: BPO, SSC, ITO i R&D, który zatrudnia dziś ponad 15 tysięcy osób, a w najbliższym czasie wygeneruje kolejne 3 tysiące miejsc pracy.

fot. mat. prasowe

Stawki czynszu w podziale na klasy powierzchni i dzielnice

Stawki czynszu najmu na rynku łódzkim kształtują w przedziale od 4,5€ do 14,75€. Ich duża rozpiętość stanowi odzwierciedlenie specyficznej struktury zasobów biurowych Łodzi.


Jak łódzki rynek biurowy zareaguje na wzrost konkurencyjności?
Rosnąca podaż powierzchni oraz prawdopodobna polaryzacja cen najmu związana z coraz większymi wymaganiami inwestorów, prędzej czy później przyniosą wzrost konkurencji na łódzkim rynku biurowym. Różnice widać już dziś, czego przykładem może być topniejąca stopa pustostanów w inwestycjach o najwyższym standardzie kosztem obiektów klasy B i niżej. Jak podkreśla Michał Styś, Dyrektor Zarządzający OPG Property Professionals, kiedy zaczyna się walka o najemcę, rośnie potrzeba skutecznej komercjalizacji danego obiektu.
– Wzrost podaży powinien zaspokoić popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Łodzi, ale prawdopodobnie nie wystarczy na zapełnienie powierzchni w budynkach starszych – wyjaśnia. – W takiej sytuacji przydaje się pomoc specjalistów, którzy mogą zwiększyć atrakcyjność obiektu w oczach najemców. Poprzez analizę sytuacji ekonomicznej oraz znajomość rynków, na jakich operują najemcy, można planować wynajem tak, aby dany obiekt nie był zależny od zmian w danym segmencie usług – podsumowuje.

fot. mat. prasowe

Inwestycje w trakcie realizacji

Łódzki rynek biurowy znajduje się w fazie intensywnego rozwoju.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: