eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Czy darmowy klon Windows jest oszustwem?

Czy darmowy klon Windows jest oszustwem?

2006-02-26 18:50

Pytanie, czy zastrzeżony, zamknięty kod źródłowy jest obecny w kodzie darmowego oprogramowania jest kwestią ogromnej wagi. W nim tkwi sedno wojny wypowiedzianej Linuksowi przez SCO. To pytanie jest także podstawą kontrowersji otaczających próby tworzenia darmowego oprogramowania, które jest klonem systemu operacyjnego Microsoft Windows.

Przeczytaj także: Linux tańszy o 30%

ReactOS jest efektem dziesięcioletnich wysiłków mających na celu wykonanie kopii systemu operacyjnego Windows, jako systemu „open source” albo „free software”. To nie jedyna próba powielania funkcjonalności Windows w systemie „open source”. Projekt the Wine, który rozpoczął się w 1993 roku był bardzo podobną próbą, ale w odróżnieniu od ReactOS jego celem nie było wyprodukowanie całego systemu operacyjnego, ale raczej tylko doprowadzenie do sytuacji, w której aplikacje Windows będą mogły być uruchamiane w Linuksie. Niektóre elementy Wine są także częścią projektu ReactOS.

W styczniu tego roku ReactOS’owi postawione zostały zarzuty, że część kodu została w sposób nieodpowiedni zapożyczona z Windows NT i w jakiś sposób znalazła się w kodzie klonu „open source”. W odpowiedzi na te zarzuty, zespół programistów ReactOS przerwał programowanie i rozpoczął szczegółowy audyt swojego kodu podstawowego.

Jaki był rezultat? ReactOS zadeklarował na swojej stronie internetowej: „Mówiąc prostymi słowami – Najwyraźniej nie ma żadnego kodu, który byłby dokładnie skopiowany z istoty kodu Microsoft. Programiści nie ukończyli jednak kompletnego przeglądu ponad dwóch milionów linijek kodu C ReactOS-a, ale te 15 proc. które już zostało sprawdzone zostało uznane za „czysty kod”.

Dalej na stronie internetowej ReactOS czytamy: „To oczywiście nie oznacza, że 85 proc. kodu jest skażone. Pracujemy nad tym, sprawdzamy kod, szukamy podejrzanego kodu, który prawdopodobnie pochodzi z wycieku kodów lub inżynierii wstecznej. Ale jest to bardzo dużo pracy i jeśli nie możemy porównywać ze źródłem Windows, metody stosowane do przeglądania kodu są bardzo skomplikowane. Dlatego prosimy, dajcie nam więcej czasu.”

 

1 2

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Windows, open source, SCO, ReactOS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: