eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 36/2016

Polska: wydarzenia tygodnia 36/2016

2016-09-11 10:44

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 35/2016

  • Mamy odpowiedź na kolejne pytanie. Agencja ratingowa Moody,s pozostawiła ocenę wiarygodności kredytowej naszego kraju na dotychczasowym poziomie (A2 z negatywną perspektywą).
  • Wg GUS w 2015 za granicą przebywa ok. 2,4 mln Polaków, w tym ok. 2,1 mln w Europie.
  • Wg Komisji Europejskiej państwa UE straciły w 2014 r. 159,5 mld euro przychodów z podatku VAT. W tej kwocie jest też to, co stracił polski budżet (a szacuje się, że stracił 38 mld zł).
  • Rząd zdecydował, że Skarb Państwa umorzy 39,15 mld zł zadłużenia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które miało być spłacone w tym roku. Poinformowano, że to umorzenie nie wpłynie na wynik sektora finansów publicznych oraz dług publiczny.
  • Według prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego tegoroczny wzrost gospodarczy w całym 2016 r. wyniesie 3,1-3,3 proc. Uważa on też, że Moody's nie obniży w piątek ratingu naszego kraju.
  • W przyszłym roku nakłady na politykę rodzinną wyniosą ok. 3,4 proc. PKB. To konsekwencja wprowadzenia w życie programu Rodzina 500+.
  • Spada bezrobocie i wg minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej rząd przewiduje na koniec roku stopę bezrobocia na poziomie 8,5-8,6 proc.
  • Według wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government) ma spaść z obecnie ok. 3 proc. PKB do ok. 2 proc. do 2019 r.
  • Według rządu w najbliższych latach ok. 15 mld euro zostanie przeznaczonych na rozwój innowacyjności.
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 250 mln zł na program INNOMOTO. Ma on być przeznaczone m.in. tworzenie i rozbudowę działów badawczo-rozwojowych w firmach i prace nad nowymi technologiami.
  • Rail Baltica to koncepcja, o której mówi się od lat. Ma ona połączyć Polskę z krajami bałtyckimi. Ostatnio przyjęto, że ma się to stać do 2024 r. Zakończyły się też rozmowy republik nadbałtyckich w sprawie sposobu rozliczania przetargów na roboty przy budowie łączącej trasy łączącej te kraje z Polską.
  • Trwają rządowe przygotowania do likwidacji MSP. W wyniku przekształceń powstanie holding, który będzie pełnił rolę spółki-matki także dla takich firm jak KGHM, LOT, GPW czy PZU.
  • Według analityków Domu Maklerskiego PKO BP po restrukturyzacji sektora węglowego roczne wydobycie spadnie z 72,5 mln ton w 2015 r. do ok. 65 mln ton. Warto zwrócić uwagę na wzrost cen węgla na rynkach, ale nie przełożyło się to jednak na wzrost polskiego eksportu. Może to nastąpić dopiero w roku przyszłym.
  • Rząd planuje powrót do nielimitowanego 50-procentowego kosztu uzyskania przychodów dla twórców.
  • Rząd rozważa koncepcję powiększenia mocy regazyfikacyjnej terminala LNG w Świnoujściu. Mówi się, że możliwe jest powiększenie jej nawet do 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KAŻDE WAKACJE KIEDYŚ SIĘ KOŃCZĄ więc pomówmy o STYLOWYM POWROCIE DO BIURA

Każde wakacje – nawet te najdłuższe – niestety kiedyś się kończą. Czas wrócić do codziennej rutyny i zajęć. W sklepach pojawiły się już powakacyjne kolekcje, wśród których na pewno znajdziesz stylowe propozycje w sam raz na powrót do pracy.

Pomimo, że w każdej branży obowiązuje inny dress code, to ogólne zasady dla sektora biurowego pozostają niezmienne. Obowiązują stonowane, bezpieczne kolory, dlatego w tym sezonie postaw na bardzo modne odcienie - pastele, granaty, burgund czy szmaragdową zieleń. W oficjalnym stroju możesz pozwolić sobie na subtelne printy i dodatki ożywiające całość – apaszkę, biżuterię czy torebkę.

Jeśli elegancka koszula jest nieodłącznym elementem twojej garderoby, to w tym sezonie koniecznie postaw na model w wiktoriańskim stylu - z wysoką stójką i koronką. Detale rodem z XIX wieku są teraz bardzo na czasie. Ten fason łączy ze sobą elegancję i styl, a dodatkowo dzięki niemu przemycisz do stylizacji odrobinę romantyzmu. Taka koszula najlepiej będzie się prezentować w połączeniu z cygaretkami lub ołówkową spódnicą.

Szlachetny aksamit powrócił do łask i z pewnością będzie niekwestionowanym hitem nadchodzącej jesieni. Możesz go śmiało wykorzystać tworząc outfit do pracy. Ta przyjemna i miękka w dotyku tkanina idealnie sprawdzi się w codziennych stylizacjach. Jedną z modniejszych propozycji jest welurowy garnitur lub marynarka, które najpiękniej prezentują się w kolorze burgundu lub szmaragdowej zieleni. Dla kontrastu możesz go łączyć ze zwiewnymi materiałami np. delikatną, jedwabną bluzką i spodniami typu szwedy lub rurkami. Aksamit to bardzo ozdobny materiał, dlatego trzeba uważać, aby nie przesadzić z dodatkami. Torebka w stonowanym kolorze i delikatne kolczyki będą wystarczającą ozdobą.

Co kilka sezonów powinnaś zainwestować w pojemną torbę z naturalnej, wysokogatunkowej skóry – najlepiej jeśli będzie to model typu shopper. Zmieścisz w niej laptopa, kalendarz i wszystkie niezbędne rzeczy. Warto postawić na stonowany kolor skóry, np. ciemny beż lub granat, który będzie pasował do większości stylizacji. Jeśli chcesz nadać swojej torebce bardziej indywidualny charakter, pamiętaj, że niektórzy projektanci (np. Sabrina Pilewicz) oferują personalizację na życzenie klienta. Torba z twoimi inicjałami czy niepowtarzalnym, wytłoczonym tatuażem to strzał w dziesiątkę!

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: