eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2016 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2016 r.

2016-07-08 12:14

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2016 r.



KOMENTARZ podsumowujący transakcje fuzji i przejęć w drugim kwartale 2016 roku


Alicja Kukla-Kowalska,Key Account Manager z FORDATA

Liczba transakcji stabilizuje się


Wyniki drugiego kwartału 2016 roku wskazują na stabilizację na polskim rynku fuzji i przejęć. W okresie od kwietnia do czerwca zamknięto 53 transakcje, o 7 więcej niż w ubiegłym kwartale i zaledwie o trzy mniej niż w II kwartale 2015. Globalny rynek fuzji i przejęć, w pierwszej połowie br., notuje natomiast znaczne spadki, zarówno pod względem ilości, jak i wartości transakcji. Podobna sytuacja ma miejsce w Europie Zachodniej.

W zestawieniu polskim, inwestorami były najczęściej spółki świadczące usługi finansowe (19%) oraz z branży Media/IT/Telecom (17%). Największym powodzeniem wśród podmiotów przejmowanych cieszyły się spółki z sektora Media/IT/Telecom (19%) oraz przemysłowe (17%). Najbardziej aktywni po stronie sprzedających byli inwestorzy prywatni (26%), dużo mniej niż w Q1 sprzedawały fundusze PE/VC (w Q2 stanowią zaledwie 13% sprzedających).

Transakcje coraz tańsze


Od początku roku 2015 utrzymującym się trendem jest spadek wartości transakcji. Postępuje on także w roku 2016. Z dostępnych danych wynika, że wśród transakcji z ujawnioną ceną, zaledwie 2 przekroczyły wartość 100 mln EUR. Natomiast w grupie transakcji z wartością poniżej 100 mln zł nastąpił wzrost liczby transakcji. W 2Q 2016 r. odnotowano ich aż 19. W Polsce najbardziej dochodową transakcją było przejęcie 87,2% udziałów podstawowej działalności Banku BPH S.A. przez Alior Bank S.A. od GE Capital za 1,225 mld PLN (276 mln EUR). Dla porównania, rok temu w Q2 największa transakcja przejęcia pakietu kontrolnego Alior Banku przez PZU wyniosła 396 mln EUR. Na arenie międzynarodowej największą transakcją w Q2 2016 było przejęcie Syngenta przez ChemChina za 43 mld USD.

Polska silny gracz


Polska jest jednym z najsilniejszych rynków kapitałowych w regionie, o rekordowej liczbie oferujących. Ostatnie transakcje wskazują, że pozostanie liderem wśród parkietów CEE utrzyma tendencję wzrostową w 2016 roku. Wyraźnie zaznacza się rosnący trend wśród czołowych polskich firm, które planują ekspansję zagraniczną, w szczególności do innych krajów UE.

Inwestorzy stawiają na nieruchomości


Widoczne jest większe zaangażowanie funduszy private equity i inwestorów strategicznych w sektorze nieruchomości komercyjnych – szczególnie magazynów i biur. Spodziewamy się, że w 2016 zwiększy się także ilość transakcji w sektorze Telkom, IT i opieki zdrowotnej.

Coraz większa skuteczność i profesjonalizm


Korzystanie z technologii typu Virtual Data Room, które ułatwiają przepływ poufnych dokumentów i usprawniają komunikację pomiędzy stronami transakcji, stało się synonimem profesjonalnego podejścia do realizacji procesów transakcyjnych. Z technologii korzystają już nie tylko doradcy transakcyjni, ale coraz częściej podmioty oferujące, a także inwestorzy prywatni, którym zależy na zachowaniu bezpieczeństwa informacji. Nasi klienci przyznają, że dzięki temu transakcje domykają się szybciej. Z dostępnych danych wynika, że tym kwartale VDR został użyty podczas 8 transakcji. Obserwacja rynku pozwala jednak założyć, że transakcji zorganizowanych z użyciem VDR było co najmniej dwa razy więcej, jednak niestety nie wszystkie firmy zdecydowały się poinformować o tym rynek.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: