eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów IV 2016

Rynek pracy specjalistów IV 2016

2016-05-17 14:58

Rynek pracy specjalistów IV 2016

Więcej ofert pracy © anyaberkut - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z danych Pracuj.pl, w czwartym miesiącu bieżącego roku opublikował on niemal 44 tysiące ofert pracy, czyli o ponad 1/5 więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Najwięcej ofert tradycyjnie skierowanych było do specjalistów z branży handel i sprzedaż. Pracowników poszukiwały również finanse, bankowość i ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Najwięcej ofert pracy wygenerowały Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2016

Gdzie praca szuka człowieka?


Jak wskazują statystyki portalu Pracuj.pl, w kwietniu najwięcej ofert pracy (8 663) wygenerowali pracodawcy z branży handel i sprzedaż, co jest wynikiem o 1/5 wyższym od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników zgłosiły również bankowość/finanse/ubezpieczenia (5 591 ogłoszeń) oraz przemysł ciężki (3 841 ogłoszeń). Znaczące wzrosty opublikowanych ogłoszeń odnotowano również w branżach FMCG oraz IT, odpowiednio 26% i 25%.

Kogo potrzebowali pracodawcy?


Najbardziej pożądanymi specjalistami kwietnia byli pracownicy handlu i sprzedaży, do których skierowano o 21% więcej ofert pracy niż w kwietniu 2015 roku, a także specjaliści ds. obsługi klienta, dla których adresowano 39% więcej ogłoszeń niż przed rokiem. Na trzecim miejscu uplasowały się ogłoszenia dla pracowników IT, liczba ofert pracy dla tych specjalistów w kwietniu wzrosła o 36%. Widoczne są także regularne wzrosty w ofertach pracy dla osób odpowiedzialnych za HR/zasoby ludzie, w kwietniu opublikowano o 27% więcej ogłoszeń. Specjaliści, którzy są także chętnie poszukiwani przez pracodawców to osoby zajmujące się w logistyką oraz produkcją. Wzrosty liczby ofert pracy dla tych specjalistów wyniosły odpowiednio 38% oraz 31%.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Województwa poszukują pracowników


Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największa liczbą ogłoszeń o pracę. W kwietniu pracodawcy z tego regionu opublikowali 9 680 ofert co stanowiło 22% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 531 ofertami oraz małopolskie z 4 335 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 888), wielkopolskiego (3 855) oraz pomorskiego (3 011). W kwietniu 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim (o 31% więcej ofert niż przed rokiem) oraz łódzkim (29%).

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów

Ponad 8,6 tys. ofert pracy pochodziło z branży handel i sprzedaż.


Największe firmy poszukują pracowników


W kwietniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, opublikowały one łącznie 12 712 ofert pracy, więcej o 24% w porównaniu rok do roku. Taki sam wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród przedsiębiorstw zatrudniających od 11 do 50 pracowników, które zgłosiły 11 759 ofert pracy. O 22% więcej ofert pracy opublikowały przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób (7 049 ofert pracy). Z firm zatrudniających od 51 do 250 osób pochodziło 12 228 ofert, o 18% więcej niż przed rokiem.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: