eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tylko 1/5 firm jest zarządzanych przez kobiety

Tylko 1/5 firm jest zarządzanych przez kobiety

2016-03-23 13:48

Tylko 1/5 firm jest zarządzanych przez kobiety

Kobiety na stanowisku prezesa w % © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kobieta na stanowisku prezesa to ciągle dość rzadki widok w naszym kraju. Z badania zrealizowanego przez wywiadownię gospodarczą CRIBIS.pl wynika, że zaledwie 22% przedsiębiorstw prawa handlowego zarządzanych jest przez panie. Najczęściej są to mniejsze firmy, których obroty są ponad dwukrotnie niższe niż w przypadku biznesów prowadzonych przez mężczyzn.

Przeczytaj także: Dzień Kobiet? Nie na rynku pracy

Tegoroczny Dzień Kobiet był – tradycyjnie już – okazją do kurtuazyjnych życzeń i żarliwych zapewnień, że bez płci pięknej świat wyglądałby znacznie gorzej, a mężczyźni nie poradziliby sobie na niemal żadnej płaszczyźnie życia. Kwiatki zdążyły zwiędnąć, w rajstopach poszły oczka, nadszedł więc najwyższy czas, aby bez lukru przyjrzeć się, jak prezentuje się damsko – męski podział w świecie biznesu. Wnioski nie pozostawiają złudzeń – kobietom przypada zaledwie jedna piąta tego tortu.

W badaniu przeprowadzonym przez CRIBIS.pl wzięto pod uwagę aktywne firmy prawa handlowego, w których prezesem jest osoba narodowości polskiej. Na ponad 242 tys. firm, kobiety zajmują stanowiska prezesów jedynie w około 53 tys. podmiotów. Reszta, czyli aż 78% firm, to podmioty zarządzane przez mężczyzn. Te drugie charakteryzują się ponad dwukrotnie większymi obrotami, kształtującymi się na poziomie 31 492 160 zł. Średni obrót firm, którymi zarządza prezeska, wynosi 13 231 210 zł.

Tu rządzi pani prezes


Jedyną branżą, w której obserwujemy przewagę kobiet na stanowiskach zarządczych, jest pomoc społeczna – tu panie prezes stanową 53% kadry menedżerskiej. Na drugim miejscu, z wynikiem 40%, plasuje się sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach, podium zamyka zaś opieka zdrowotna, z wynikiem 39%. Niewiele mniej, bo 38% kobiet zarządza w branżach: edukacja, działalność weterynaryjna, działalność wspomagająca usługi finansowe oraz handel detaliczny – z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi.

Największe szanse na spotkanie pani prezes mamy w województwie łódzkim i mazowieckim: udział kobiet w stosunku do mężczyzn w kadrze menedżerskiej wynosi, odpowiednio, 23,4% i 23%. Niewiele mniej prezesek spotkamy w Dolnośląskiem (22,2%) i Lubelskiem (22,3%).
– Kobiety najczęściej obejmują stanowisko prezesa w fundacjach, stowarzyszeniach i spółdzielniach, jednak i tu ich udział nie przekracza 50%. Prezeski są o ponad dwa lata młodsze od mężczyzn na tym stanowisku – mają średnio 45,79 lat – mówi Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu CRIBIS.pl.

Ciekawe wnioski dotyczą fluktuacji kadry managerskiej: w firmach zarządzanych przez kobiety obserwujemy nieco wyższy procent zmian personalnych w zarządzie. Czy znaczy to, że „męskie decyzje” stają się domeną kobiet?
– Zbadaliśmy procent osób wymienionych w zarządach w okresie ostatnich dwóch lat. Różnica na poziomie 3% w firmach zarządzanych przez mężczyzn i kobiety nie jest oczywiście ogromna, ale jest zauważalna. Przypomina się przysłowie „gdzie diabeł nie może, tam babę pośle”. Jeżeli w kolejnych latach będziemy obserwować wzrost tej tendencji, będzie można pokusić się o wniosek, że to właśnie kobiety mają większą umiejętność podejmowania trudnych decyzji, a do takich bez wątpienia należy wymiana kadry – podsumowuje Dominik Lewandowski.

fot. mat. prasowe

Kobiety na stanowisku prezesa

Najwięcej kobiet na wysokich stanowiskach pracuje w pomocy społecznej.


Męski świat


Na podstawie badania CRIBIS.pl można wskazać też branże, w których udział procentowy kobiet – prezesów jest zdecydowanie najmniejszy i wynosi 10%-12%. Zaskoczenia nie ma: branża rafineryjna, produkcja maszyn, urządzeń i pojazdów oraz elektryka i elektronika to zdecydowanie męski świat. Niewiele kobiet zarządza także podmiotami z branży sportowej i rolniczej.Podkarpackie i Świętokrzyskie to dwa województwa, w których udział prezesek w stosunku do prezesów jest zdecydowanie najmniejszy i wynosi 18-15%.

Analiza danych CRIBIS.pl skłania do pytania, jak wiele kobiet w Polsce rozbija głowę o szklany sufit. Z całą pewnością Polkom nie można odmówić ambicji, aktywne zawodowo kobiety zapewniają także zgodnie, że łączenie kariery i życia rodzinnego jest możliwe. Czy kobiety nie chcą czy też nie mogą rozwijać kariery w tak dynamiczny sposób, jak czynią to mężczyźni? Wątpliwości zostaje wiele, fakty są jednak wymowne: biznesem w Polsce rządzą mężczyźni i to oni zarabiają na tym duże pieniądze. Kobieta – prezes w dużej, dynamicznej firmie, to egzemplarz zdecydowanie egzotyczny.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: