eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzień Kobiet? Nie na rynku pracy

Dzień Kobiet? Nie na rynku pracy

2017-03-08 12:21

Dzień Kobiet? Nie na rynku pracy

Polki mają trudniej na rynku pracy © baranq - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dzień Kobiet to dobra okazja, aby przypomnieć o ciągle dalekiej od ideału sytuacji pań na rynku pracy. Okazuje się bowiem, że niemal co czwarta przedstawicielka płci pięknej obawia się utraty pracy. Nie za wesoło jest również w finansach - w minionym roku podwyżkę otrzymało 40% kobiet, tymczasem w przypadku mężczyzn odsetek ten sięgnął 50%. Nie jest więc niczym zaskakującym, że wynagrodzenia pań są średnio o 8% niższe niż zarobki ich kolegów. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że jeszcze większe różnice odnotowuje się w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także: Tylko 1/5 firm jest zarządzanych przez kobiety

Dzień Kobiet na rynku pracy


Dzień Kobiet nie powinien być jedyną okazją, przy okazji której podnoszony jest temat pań na rynku pracy, ale bez wątpienia jest dobrym momentem, aby to zagadnienie poruszyć. Zwłaszcza że sytuacja kobiet ciągle nie jest najlepsza. Dowodem na to może być chociażby badanie zrealizowane przez Work Service S.A., z którego wynika m.in., że odsetek respondentek, które obawiają się utraty pracy sięga niemal 24%. Nie jest to może rezultat, który mógłby bardzo niepokoić, jednak warto podkreślić, że jest on o 10 p.p. wyższy niż w przypadku mężczyzn. Wśród wszystkich osób niepewnych swojej przyszłości w miejscu pracy 56% to kobiety.

Zróżnicowanie ze względu na płeć widoczne jest również w zarobkach. „Barometr Rynku Pracy VII” pokazuje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy z podwyżki mogło się cieszyć 40% pań. W przypadku mężczyzn odsetek ten sięgnął niemal 50%.
Niepewność, która towarzyszy kobietom na rynku pracy, przekłada się niestety na zarobki. Wyniki naszego badania są tego dobitnym dowodem. Pokazuje ono np., że z własnej inicjatywy o podwyżkę wynagrodzenia wystąpiło zaledwie 6,5% kobiet. Co więcej, jedynie 18% Polek otrzymało podwyżki na wniosek przełożonego. W przypadku mężczyzn odsetek ten sięgnął 25,5%. I to właśnie ten brak równowagi w podwyżkach ma przełożenie na zarobki, które wciąż wśród Pań są niższe niż u Panów. Według danych Eurostatu różnica wynosi około 8% – mówi Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Czy w ciągu ostatniego roku otrzymał(a) Pan(i) podwyżkę?

Kobiety to grupa, która zdecydowanie bardziej może narzekać na brak podwyżek.


Polki na tle Europy


Jednak pod względem dysproporcji w zarobkach Polska pozytywnie wyróżnia się na tle państw Unii Europejskiej. Mniejsza różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje tylko w 5 krajach – Rumunii, Luksemburgu, Włoszech, Belgii i Słowenii. To oznacza, że pod względem wynagrodzeń Polki są mniej dyskryminowane niż np. kobiety we Francji (15,5%), Wielkiej Brytanii (20,9%) czy w Niemczech (22,3%).

Różnice zarobkowe nad Wisłą są jednak dużo większe jeśli weźmiemy pod uwagę tylko kadrę menedżerską – wynoszą blisko 28%. Pocieszające jest jednak to, że wśród krajów unijnych Polska jest druga pod względem procentowego udziału kobiet na tych stanowiskach kierowniczych - aż 44%. Gorzej natomiast wygląda aktywność Pań w radach nadzorczych, gdzie można liczyć na wysokie płace. Pracę w nich znajduje 170 tys. osób, ale tylko 1 osoba na 3 członków to właśnie kobieta.
Z jednej strony mniejszy udział kobiet na najwyższych stanowiskach przekłada się na niższe uśrednione wyniki wynagrodzeń. Z drugiej zaś negatywnie na statystyki płacowe wpływa przepracowany czas. Dane GUS wskazują, że kobiety pracują mniej niż mężczyźni, średnio o 4 godziny tygodniowo. W związku z tym, że w Polsce wiele osób wynagradzana jest za godzinę to skoro panie mniej pracują to mniej też zarabiają – podsumowuje Andrzej Kubisiak.

Metodologia badania:
Dane prezentowane w ramach „Barometru Rynku Pracy VII” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zostało podzielone na dwie kategorie: Pracowników – Badanie zrealizowano na próbie osób pracujących (N=522) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,4%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI okresie 16-20.01.2017 r. Pracodawców – Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=300) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4,2%, a dla wyróżnionych trzech klas wielkości zatrudnienia +/- 10,2%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI okresie 16-20.01.2017 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: