eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NIK sprawdzi kształcenie lekarzy

NIK sprawdzi kształcenie lekarzy

2015-01-05 17:38

NIK sprawdzi kształcenie lekarzy

NIK zbada proces kształcenia i szkoleń lekarzy © auremar - Fotolia.com

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi proces kształcenia personelu medycznego. Izba skontroluje, czy system kształcenia i szkolenia zawodowego kadr medycznych zapewnia przygotowanie odpowiedniej liczby specjalistów, stosownie do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa.

Przeczytaj także: Dobry lekarz: polegamy na opinii znajomych

Jak wynika z wniosków z wcześniejszej kontroli przeprowadzonej przez NIK, jednym z czynników zmniejszających dostępność pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest niedobór personelu medycznego, jednocześnie jednak istnieje duże zróżnicowanie regionalne w rozmieszczeniu kadr medycznych.

Rośnie też udział osób w podeszłym wieku wśród personelu medycznego - wśród lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu, odsetek osób w wieku powyżej 65 roku życia, wzrósł z 18,1 procent w 2006 roku do 20,4 proc. w 2012 r. Podobne zjawisko występuje wśród pielęgniarek i położnych. Dodatkowo, jak podkreślają eksperci, sytuację pogarsza fala lekarzy wyjeżdżających na stałe za granicę.

W trakcie zapowiadanej kontroli, NIK zbada m.in. czy określano zapotrzebowanie na specjalistów w poszczególnych obszarach ochrony zdrowia, co zrobiło w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ. Kontrolerzy sprawdzą również jakiego rodzaju przedsięwzięcia zostały podjęte, aby umożliwić zatrudnienie lekarzy - specjalistów odpowiednio w stosunku do zidentyfikowanych potrzeb oraz czy systemy rekrutacyjne poszczególnych uczelni uwzględniały zapotrzebowanie na absolwentów tych szkół.

Kontrola ma również odpowiedzieć na pytanie czy zapewniono proces kształcenia zgodnie z przyjętymi standardami oraz czy występują bariery w dostępie do specjalizacji i co jest ich przyczyną.

W związku ze znaczną skalą emigracji, NIK sprawdzi również jakie działania podejmowane są na rzecz zahamowania emigracji wykształconych w kraju fachowych kadr medycznych.

NIK chce także sprawdzić co robią organy założycielskie szpitali, aby pozyskać do swoich placówek lekarzy określonych specjalności.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: