eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 5 najważniejszych wydarzeń z branży video online w 2014 roku

5 najważniejszych wydarzeń z branży video online w 2014 roku

2015-01-06 00:44

Przeczytaj także: Video online. Co i gdzie oglądamy?


Upowszechnienie formatu MPEG-DASH i jego implementacja przez YouTube


Choć streaming adaptacyjny jest wykorzystywany już od dłuższego czasu, w wielu komercyjnych rozwiązaniach, to jednak do niedawna mieliśmy do czynienia z sytuacją gdzie każdy z dużych producentów (Microsoft, Adobe, Apple) miał swoje własne rozwiązanie, które było rozwijane niezależnie od innych. MPEG-DASH jest standardem, który skutecznie zastępuje i unifikuje dotychczas rozwijane technologie. Zostaje wykorzystywany w kolejnych projektach, także tych najbardziej znanych. Mowa oczywiście o serwisie YouTube, którego 99% treści jest już obsługiwana przez DASHa. Tę migrację największy serwis video online rozpoczął już w 2013 roku, a podczas konferencji IBC 2014 w Amsterdamie Richard Leider wyjaśniał dlaczego MPEG-DASH jest od teraz dla YT obowiązującym standardem i tym samym zakończył proces jego implementacji.
MPEG-DASH to przede wszystkim unifikacja rozwiązań streamingu adaptacyjnego i przeniesienie wszystkich jego korzyści (szybki start i brak buforowania, dostosowanie jakości do możliwości sprzętu i łącza) do otwartego i powszechnego standardu. Wyzwaniem stojącym przed tą technologią jest migracja starych rozwiązań i upowszechnienie się nowych urządzeń i odtwarzaczy ją obsługujących. Biorąc pod uwagę to, że jej specyfikacja jest szczegółowo zdefiniowana i w popularyzację tej technologii zaangażowały się największe koncerny, rozpowszechnienie DASH’a to kwestia niedalekiej przyszłości - prognozuje Piotr Czekała z Insys.

Inwestycje we własne systemy operacyjne


Rok 2014 pełen był informacji na temat rozwijania przez Samsunga otwartego systemu operacyjnego Tizen, który miałby uniezależnić koreańskiego giganta od Google i Androida. Pojawiły się pierwsze smartwatche oraz prace nad telefonami z wykorzystaniem tego systemu operacyjnego. Kim Hyun-suk, szef działu wizyjnego Samsunga ogłosił, że w styczniu podczas targów CES firma zaprezentuje SmartTV oparte o ten system. Wdrożeniem własnych systemów zainteresowani są również pozostali producenci. LG wdraża WebOS, a Panasonic chce wdrożyć Firefox OS.
Zarówno Tizen jak i WebOS są bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o rozwój w Smart TV. Oba systemy pozwalają na tworzenie aplikacji na telewizory w wygodnym, otwartym środowisku, które działa multiplatformowo. Jeśli te systemy się upowszechnią, zaczną powstawać nowe aplikacje i gry, a stare zmigrują na nową platformę - SmartTV zyskają kolejne atrakcyjne atuty - komentuje Czekała z Insys.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: