eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Szlaban na rosyjski węgiel?

Szlaban na rosyjski węgiel?

2014-10-11 22:18

Szlaban na rosyjski węgiel?

Sejm chce ograniczyć import węgla © kopitinphoto - Fotolia.com

Posłowie postawili tamę mającą ograniczyć skalę importu węgla, głównie z Rosji. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z ustawą, paliwa stałe, czyli między innymi węgiel kamienny, będą musiały spełniać określone wymagania jakościowe.

Przeczytaj także: Pakiet na rzecz polskiego węgla pomoże kopalniom?

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy ma pomóc polskiemu przemysłowi wydobywczemu węgla kamiennego. Górniczy związkowcy za zapaść polskich kopalni obwiniają między innymi niekontrolowany, dumpingowy import węgla z Rosji. Według związkowców importowany węgiel jest gorszej jakości niż rodzimy. Stąd też pomysł na kontrolę jakości importowanego surowca.

W myśl przyjętej nowelizacji, dostawcy i importerzy węgla będą mieli obowiązek posiadania certyfikatów jakości zgodnych z tym rozporządzeniem. Jakość węgla będzie kontrolowana na granicy Polski z krajami nienależącymi do UE przez Służbę Celną, a w składach detalicznych – przez Inspekcję Handlową.

Nowelizacja wprowadza zakaz sprzedaży węgla niespełniającego wymagań jakościowych. Za sprzedaż węgla niezgodnego z obowiązującymi normami będą grozić kary w wysokości od 50 tys. zł do 1 mln zł, a nawet kara więzienia do 5 lat. Z karą grzywny, ograniczenia wolności lub karą do roku więzienia będą musieli liczyć się ci, którzy będą utrudniać kontrole Inspekcji Handlowej.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: