eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Kopalnie: rząd porozumiał się z górnikami

Kopalnie: rząd porozumiał się z górnikami

2015-01-18 22:31

Kopalnie: rząd porozumiał się z górnikami

Rząd porozumiał się z górnikami w sprawie naprawy Kompanii Węglowej © NJ - Fotolia.com

Rząd oraz związkowcy podpisali porozumienie kończące spór w Kompanii Węglowej. Porozumienie gwarantuje brak zwolnień górników i uwzględnienie opinii społecznych w restrukturyzacji branży, związkowcy z kolei zapowiedzieli zakończenie protestów górniczych.

Przeczytaj także: Sejm przegłosował restrukturyzację kopalń

W imieniu rządu porozumienie podpisali przedstawiciele Międzyresortowego Zespołu do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, stronę związkową reprezentowali szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz oraz przedstawiciele innych związków zawodowych.

Zdaniem premier Ewy Kopacz program naprawczy ma zabezpieczyć polskich górników przed niestabilnością i niepewnością.

Porozumienie zakłada, że do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafią kopalnie Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy, Bobrek-Centrum, Piekary. Plany naprawcze tych kopalń przygotuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi oraz władzami samorządowymi miast i gmin. Szczególne konsultacje będą dotyczyły poziomu zatrudnienia w ramach planu naprawczego.

Kopalnie będą prowadzić eksploatację w ramach przygotowanych programów naprawczych. Wykonanie planów naprawczych będzie podstawą do sprzedaży wymienionych kopalń na rzecz inwestorów lub stworzenia z nich spółek pracowniczych.

Kopalnia Bobrek-Centrum trafi do Węglokoksu. W razie nie znalezienia inwestora dla kopalni Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy oraz Piekary, ich pracownicy będą mieli zagwarantowane zatrudnienie w innych kopalniach.

Do Nowej Kompanii Węglowej trafi 16 zakładów pracy: kopalnie Chwałowice, Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice, Sośnica Makoszowy Ruch Sośnica, Bolesław Śmiały, Ziemowit, Piast, Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój oraz Zakład Górniczych Robot Inwestycyjnych, Zakład Logistyki Materiałowej, Zakład Informatyki i Telekomunikacji, Zakład Elektrociepłowni S.A. i Zakład Remontowo-Produkcyjny.

Pakiet osłon socjalnych

Górnicy zatrudnieni na dole, którzy mają 4 lata i mniej do emerytury mają do dyspozycji 4-letnie urlopy górnicze w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia i możliwość samozatrudnienia i zatrudnienia poza górnictwem. Pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, którzy mają 3 lata i mniej do emerytury mają do dyspozycji urlopy przedemerytalne 3-letnie urlopy w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Uprawnieni mają możliwość samozatrudnienia i zatrudnienia poza górnictwem.

Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni mogą skorzystać z odprawy w wysokości 12-miesiącznego wynagrodzenia. Dodatkowo tym osobom przysługują ustawowe odprawy, 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 2 lata, 2-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony od 2 do 8 lat oraz 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony ponad 8 lat ale nie więcej niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Rząd wystąpi również do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z tzw. Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Projektant / 2015-01-19 17:19:03

    Rząd dał ciała. Pieniądze powinny być przeznaczone na rozwój elektrowni wodnych. Wejść we współpracę z Norwegami i razem rozwiązać ten problem. Szwajcarzy produkują turbiny wodne dla płytkich wód. Należy wziąć pod uwagę, że wydajność elektrowni wodnych obniża się o 40% w zimie z uwagi na mniejsze poziomy wód. Rozwiązanie obecne jest hipokryzją, zapominają lub nie mówią celowo, że na wydobycie 1 mln ton węgla ginie jeden człowiek w kopalni. Życie nie liczy się? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: