eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 3/2015

Polska: wydarzenia tygodnia 3/2015

2015-01-18 11:42

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 51/2014

  • Rada Wykonawcza MFW odnowiła na kolejne dwa lata dostęp dla Polski do elastycznej linii kredytowej (FCL) w wysokości około 23 mld USD. Na początku 2013 roku MFW przyznał Polsce dostęp do FCL na 2 lata w wysokości ok. 33,7 mld USD. Polski rząd traktuje FCL jako instrument zapobiegawczy przed zagrożeniami zewnętrznymi, pomaga utrzymać zaufanie rynku i wzmacnia silną gospodarczą strategię władz.
  • Wg Banku Światowego wzrost gospodarczy w Polsce w 2014 roku wyniósł 3,2%, tyle samo ma być również w 2015 roku, jednak z roku na roku zwiększać się będzie również deficyt na rachunku obrotów bieżących. Bank spodziewa się, że relacja deficytu rachunku bieżącego do PKB wyniosła w Polsce w ubiegłym roku 1,2%. W tym roku deficyt ma wzrosnąć do 1,6%, a w 2016 roku do 1,8% i do 2,5 w 2017 roku.
  • Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa referencyjna wynosi nadal 2,00%, stopa lombardowa wynosi więc nadal 3,00%, stopa depozytowa - 1,00%, a stopa redyskonta weksli – 2,25%.
  • Według MSP przychody z prywatyzacji w 2014 roku wyniosły 1,003 mld zł. Wartość wpłaconych dywidend wyniosła 3,84 mld zł.
  • Sejm znowelizował ustawę o GMO, która zaostrza przepisy gwarantujące większe bezpieczeństwo związane z hodowlą i wykorzystaniem organizmów genetycznie modyfikowanych w laboratoriach. Reguluje ona hodowlę w laboratoriach organizmów modyfikowanych genetycznie.
  • Polscy przedsiębiorcy z branży chemicznej są coraz bardziej zaniepokojeni negocjowaną między UE a USA umową o wolnym handlu. Wyrazili to w trakcie spotkania z reprezentującym KE szefem Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Klausem Berendem. Uważają, że Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (TTIP) postawi polski przemysł w niekorzystnej sytuacji wobec konkurencji z USA. Podstawą obaw jest duża różnica cen energii wynikająca z technologii pozyskiwania gazu i ropy z łupków. Dodatkowe obciążenia ich zdaniem niesie za sobą unijna polityka klimatyczna.
  • Strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały w sobotę w Katowicach porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zgodnie z porozumieniem, nie dojdzie do likwidacji kopalń Kompanii Węglowej, będą one restrukturyzowane, a niektóre z nich zostaną wcześniej podzielone. Do procesu naprawczego w Spółce Restrukturyzacji Kopalń zostaną przekazane kopalnie: Piekary, ruch Centrum (część kopalni Bobrek-Centum), ruch Makoszowy (część kopalni Sośnica-Makoszowy) oraz Brzeszcze. Pozostałe kopalnie będą działały w ramach tzw. Nowej Kompanii Węglowej i będzie to spółka ze 100 proc. udziałem Węglokoksu. W pierwszym etapie funkcjonowała na bazie tzw. kopalń rybnickich. Zmienione zostały założenia pakietu socjalnego. Wprowadzono dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, zlikwidowano odprawy jednorazowe dla pracowników dołowych, wprowadzono wyższe odprawy dla pracowników powierzchni.
  • Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa budowlanego znosi pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, gdy ich budowa lub przebudowa nie jest uciążliwa dla sąsiadów; nowe przepisy przyspieszają też wydawanie zgody na ich użytkowanie.
  • Tyska fabryka Fiata wyprodukowała w 2014 roku ponad 310 tys. samochodów (rok wcześniej 295,7 tys. aut). Jednak nie można zauważyć, że produkcja tyskiego Fiata zmniejszała się systematycznie od pięciu lat ( 2009 r. wyprodukowano 605 tys. samochodów, w 2010 - 533,5 tys. , w 2011 r. - 467,7 tys. aut, a w 2012 r. - 348,5 tys. , w 2013 - 295,7 tys.). W produkcji są modele: Fiat 500, Abarth 500 i Lancia Ypsilon. Są one eksportowane do 63 krajów świata.. Fabryka zatrudnia 3,3 tys. pracowników.
  • Tauron Polska Energia wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem od Spółki Restrukturyzacji Kopalń całości lub części aktywów KWK Brzeszcze. Warunkiem tej oferty jest potwierdzenie w analizach możliwości efektywnego ekonomicznie wydobywania węgla w tym zakładzie. Grupa Tauron to drugi producent energii elektrycznej w kraju, który zużywa rocznie w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach blisko 10 mln ton węgla kamiennego. Już obecnie w Tauron Wydobycie są dwie kopalnie węgla kamiennego w których pracuje ponad 6 tys. osób. Są to kopalnie Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu . Te kopalnie skupione zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GŁÓWNY INDEKS WARSZAWSKIEJ GIEŁDY WIG20 OD TRZECH LAT NIEMAL NIE ROŚNIE. WARTO INWESTOWAĆ W DUŻE DYWIDENDOWE SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA

Od kilku lat główny indeks warszawskiej giełdy pozostaje na niemal tym samym poziomie. Nie ma na razie sygnałów, by w tym roku miała tu nastąpić radykalna odmiana. To jednak nie oznacza, że zabraknie spółek, na których będzie można zarobić. Duże dywidendowe spółki z udziałem Skarbu Państwa powinny być opłacalną inwestycją w długim terminie ze względu na regularną dywidendę. Dobre perspektywy mają również spółki z sektora handlu detalicznego, podobnie jak spółki logistyczne i turystyczne.

Sytuacja na polskiej giełdzie wygląda znacznie gorzej niż na większości światowych rynków. Tam mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami. U nas od niemal 3 lat wartość indeksu WIG20 utrzymuje się w widełkach 2100-2600 pkt.

– Jak mówi bardzo stara i dobra metodologia inwestowania na giełdzie, należy trzymać się trendów i dopóki nie ma sygnałów dotyczących przerwania na giełdach zagranicznych tych rosnących, to należy po prostu z nimi grać – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Rafał Irzyński, główny analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

O ile jednak polska giełda jako całość raczej nie zacznie w najbliższych miesiącach gwałtownie rosnąć, to warto obserwować niektóre sektory. Są bowiem firmy, których akcje mogą zachowywać się inaczej niż cały rynek.

– Wydaje mi się, że nadal warto inwestować długoterminowo w duże spółki wypłacające dywidendę, w których wciąż większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa – ocenia Rafał Irzyński. – Jak widać w ostatnich latach, potrzeby budżetu państwa są nadal dość spore i Skarb Państwa będzie chciał wciąż uzyskiwać wysokie dywidendy ze swoich spółek, a pod ten trend mogą podłączyć się inni akcjonariusze, drobni, mniejszościowi.

W praktyce udziałowcy spółek dywidendowych mogą liczyć na stopę dywidendy w granicach 3-4 proc. Taki poziom zwrotu jest atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych i może ich skłonić do kupowania polskich spółek. Interesujące mogą być też spółki wykorzystujące w swej działalności spore ilości paliw. Taniejąca ropa sprawia, że działalność logistyczna czy turystyczna może się w tym roku okazać znacznie bardziej opłacalna niż w latach wcześniejszych, podobnie jak ta związana ze sprzedażą produktów i usług konsumentom.

– Branżą, która może mieć szansę na wzrosty, jest sektor z ekspozycją na sprzedaż detaliczną – uważa główny analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. – Ostatnio GUS podaje dość dobre dane w zakresie spadku bezrobocia, wzrostu wynagrodzeń, a to przełoży się prawdopodobnie na wzrost wydatków konsumenckich. W związku z powyższym spółki np. mięsne, handlowe i odzieżowe mają szansę na zwiększenie przychodów ze sprzedaży.

Obok firm, które będą się pozytywnie wyróżniać, na warszawskim parkiecie znajdą się też spółki, które mogą przynieść straty. Z dużym prawdopodobieństwem będą to przedsiębiorstwa zaangażowane w działalność na Wschodzie. Nic nie wskazuje bowiem na to, by konflikt rosyjsko-ukraiński szybko się skończył, a tamtejsze gospodarki zaczęły normalnie działać. Warto też uważać na banki, których wyceny w ostatnich latach miały się znacznie lepiej niż innych spółek. Ich dobra passa może się skończyć.

– Mamy do czynienia z niskimi stopami procentowymi – przypomina Rafał Irzyński. – To utrudnia kontynuację dynamik wzrostowych wyników finansowych banków, również analiza techniczna na wykresach banków nie wygląda już tak dobrze. W dodatku mamy zaostrzenia ze strony KNF-u, m.in. wprowadzenie wymaganego wkładu własnego do kredytów hipotecznych na poziomie 10 proc. i dalsze jego podwyższanie w kolejnych latach. To również wpłynie na chociażby na popyt na kredyty hipoteczne, czyli ważny produkt bankowy.

Rafał Irzyński, główny analityk Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: