eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Jakość węgla monitorowana: nowa ustawa weszła w życie

Jakość węgla monitorowana: nowa ustawa weszła w życie

2014-11-14 12:58

Jakość węgla monitorowana: nowa ustawa weszła w życie

Weszła w życie ustawa o monitorowaniu jakości węgla © kilukilu - Fotolia.com

Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ma umożliwić kontrolę jakości węgla kamiennego sprowadzanego na polski rynek.

Przeczytaj także: Szlaban na rosyjski węgiel?

Ustawa została uchwalona przez Sejm na skutek protestów górniczych związkowców, którzy za zapaść polskich kopalni winią między innymi niekontrolowany, dumpingowy import węgla z Rosji. Według związkowców importowany węgiel jest gorszej jakości niż rodzimy. Stąd też pomysł na kontrolę jakości importowanego surowca. Zgodnie z ustawą, paliwa stałe wprowadzane do obrotu, czyli między innymi węgiel kamienny, będą musiały spełniać określone wymagania jakościowe ze względu na ochronę środowiska, wpływ na zdrowie ludzi oraz interesy konsumentów.

Nowelizacja upoważnia ministra gospodarki do określenia wymagań jakościowych paliw stałych, na podstawie których prowadzona będzie odpowiednia kontrola. Zapisy ustawy wprowadzają również zakaz handlu importowanym węglem, który nie spełni wymagań jakościowych. Wprowadzenie do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań jakościowych będzie zagrożone grzywną (od 10 tysięcy do miliona złotych) lub karą pozbawienia wolności (od 3 miesięcy do 5 lat). Karalne będzie również uniemożliwianie lub utrudnianie przeprowadzenie kontroli lub usuwanie paliw stałych zabezpieczonych w wyniku kontroli.

Jakość węgla będzie kontrolowana na granicy Polski z krajami nienależącymi do UE przez Służbę Celną, a w składach detalicznych – przez Inspekcję Handlową.

Prezydent ustawę podpisał 14 października.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: