eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 3/4 Polaków chce Polski bez węgla

3/4 Polaków chce Polski bez węgla

2019-05-16 12:56

3/4 Polaków chce Polski bez węgla

Musimy zredukować emisję CO2 © Olivier Le Moal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Jak wynika z najnowszego badania Kantar, za Polską bez węgla w 2030 roku opowiada się 76 proc. społeczeństwa. Największe poparcie widoczne jest w przypadku sympatyków Platformy Obywatelskiej oraz wyborców Wiosny, najmniejsze - wśród elektoratu Kukiz’15 oraz PiS.

Przeczytaj także: Węgiel ma wciąż przyszłość?

Poparcie dla Polski bez węgla systematycznie rośnie. Dziś grono zwolenników tego pomysłu sięga 76 proc. Dla porównania jeszcze w listopadzie minionego roku odsetek ten sięgał 69 proc. Odejście od węgla do 2030 roku popiera po 91 proc. wyborców PO i Wiosny, 89 proc. sympatyków Nowoczesnej, 84 proc. elektoratu SLD, 76 proc. głosujących na PSL, 65 proc. zwolenników Kukiz’15 oraz 55 proc. wyborców PiS.
- Wyborcy wypowiedzieli się jasno: zdecydowana większość zwolenników największych partii politycznych oczekuje szybkiego odejścia od węgla. Tak silny głos społeczeństwa nie może zostać zignorowany. Hasło "Polska bez węgla" powinno stanowić poważną pozycję w programach wyborczych w tegorocznych wyborach - powiedział Marek Józefiak z Greenpeace.

Z opublikowanego jesienią minionego roku raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) jasno wynika, że w obliczu kroczącej katastrofy klimatycznej do 2030 roku musimy zredukować emisję CO2 o niemal połowę. Stanie się tak, jeżeli wszystkie kraje członkowskie odejdą w tym czasie od węgla.

fot. mat. prasowe

Opinia dotycząca odejścia od produkcji energii z węgla wśród elektoratów poszczególnych partii

Trzy czwarte (76%) wyborców największych partii politycznych popiera odejście od produkcji energii z węgla w Polsce na rzecz źródeł odnawialnych do 2030 roku.


Wśród państw Unii Europejskiej już dziś znajdziemy takie, w których na próżno szukać elektrowni węglowych (Belgia, kraje bałtyckie). Szereg innych krajów ogłosiło mniej lub bardziej ambitne plany odejścia od tego najbrudniejszego z paliw. Zrobiły tak m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja, Austria czy Portugalia. O planie odejścia od węgla debatują na wysokim szczeblu Słowacy i Węgrzy. Tymczasem w Polsce nie ma planów odejścia od węgla, a emisje CO2 - zamiast maleć - rosną [3]. W 2018 roku zwiększyły się o 3,5 proc., podczas gdy średnio w całej UE zmalały o 2,5 proc.

fot. mat. prasowe

Opinia dotycząca odejścia od produkcji energii z węgla wśród wyborców PO

Zdecydowani zwolennicy to częściej mężczyźni, osoby starsze – w wieku 50 lat i więcej, wykształceni na poziomie średnim i wyższym oraz mieszkający w miastach od 20 do 500 tysięcy.


- Wzrost emisji gazów cieplarnianych w Polsce to efekt nieodpowiedzialnej polityki rządu w sprawie zmiany klimatu. To duży wzrost, jeśli zauważyć, że przy utrzymaniu takiego trendu emisje Polski w ciągu 20 lat by się podwoiły! Tymczasem Polki i Polacy wyraźnie opowiadają się za ochroną klimatu. Jest wiele spraw, które nas dzielą, ale jest też ta, która nas łączy: poparcie dla szybkiego odejścia od węgla. Politycy nie mogą tego dłużej ignorować - powiedział Marek Józefiak.

fot. mat. prasowe

Opinia dotycząca odejścia od produkcji energii z węgla wśród wyborców PSL

Zdecydowani zwolennicy to częściej mężczyźni, osoby w wieku 25-39 lat, wykształceni na poziomie wyższym oraz mieszkający w małych miastach do 20 tysięcy oraz w tych największych, powyżej 500 tysięcy.

fot. mat. prasowe

Opinia dotycząca odejścia od produkcji energii z węgla wśród wyborców Nowoczesnej

Zdecydowani zwolennicy to częściej czterdziestolatkowie, wykształceni na poziomie wyższym oraz mieszkający w największych miastach powyżej 500 tysięcy.

fot. mat. prasowe

Opinia dotycząca odejścia od produkcji energii z węgla wśród wyborców Kukiz’15

Przeciwnikami są częściej mężczyźni, osoby najmłodsze (18-24 lat) oraz pięćdziesięciolatkowie, wykształceni na poziomie wyższym oraz mieszkający w miastach od 100 do 500 tysięcy.

fot. mat. prasowe

Opinia dotycząca odejścia od produkcji energii z węgla wśród wyborców SLD

Zdecydowani zwolennicy odejścia Polski od pozyskiwania energii z węgla do 2030 roku to częściej mężczyźni.

fot. mat. prasowe

Opinia dotycząca odejścia od produkcji energii z węgla wśród wyborców Wiosny

Trzy czwarte elektoratu Wiosny wyraża poparcie wobec wyeliminowania produkcji energii z węgla w Polsce.

fot. mat. prasowe

Opinia dotycząca odejścia od produkcji energii z węgla wśród wyborców PiS

55% osób, które chciałoby w najbliższych wyborach parlamentarnych zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość popiera odejście od produkcji energii z węgla do 2030 roku.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: