eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Technologia LTE: wojna czy współpraca?

Technologia LTE: wojna czy współpraca?

2014-08-18 10:49

Przeczytaj także: Stan wdrożenia sieci 5G w Polsce. Wyniki testów Orange, T-Mobile, Plus i Play


Biorąc to pod uwagę, mamy obecnie do czynienia z dosyć trudną sytuacją – z jednej strony mamy PLUS i PLAY, które jako pierwsze zaczęły inwestować w LTE (obie spółki podjęły ryzyko, będąc realnie nieco mniejszymi operatorami), natomiast z drugiej strony mamy T-Mobile oraz Orange ze wspólną inicjatywą NetWorks! Wydaje się, iż bez zdecydowanej i rozsądnej ingerencji UKE współpraca operatorów będzie bardzo trudna i na długo podzieli rynek na dwa obozy.

Ciekawą propozycję rozwiązania problemu przedstawiła kilka miesięcy temu spółka P4 (PLAY), aby w ramach projektowanej aukcji oferować 4 rezerwacje na regionalne widma w zakresie całego dostępnego zasobu. Innymi słowy, każdy z operatorów otrzymałby pełen pakiet widma, ale tylko w umownej ¼ terytorium kraju. W tej sytuacji, konieczność współpracy operatorów byłaby niejako wymuszona przez rynek, dodatkowo każdy z operatorów skupiłby się na budowie i modernizacji sieci na znacznie mniejszym obszarze, co dałoby wymierne oszczędności, potencjalnie lepszą jakość i tym samym możliwość zainwestowania wypracowanej nadwyżki środków w inne obszary biznesu.

Warto również przypomnieć, iż planowana aukcja częstotliwości jest już konsultowana przez UKE z rynkiem od blisko roku, zatem najwyższa pora na jakieś konstruktywne i odpowiedzialne działania. Niemniej należy też pamiętać, iż w długiej perspektywie nie są planowane kolejne aukcje – zatem podjęta obecnie decyzja (w dużej mierze w gestii UKE) jest niezmiernie istotna i na długi okres przegrupuje układ sił na polskim rynku telekomunikacyjnym, ocenianym na ponad 10 miliardów euro.

Pozytywnym sygnałem są natomiast systematyczne informacje płynące z rynku o dodawaniu przez operatorów kolejnych nowych lokalizacji (miast i miejscowości) pokrywanych zasięgiem nowoczesnego 4G LTE, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla użytkowników – zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Obecnie już wszystkie 4 spółki operatorskie posiadają w swojej ofercie rozwiązania LTE (jako ostatni dołączył T-Mobile), niemniej liderem w dalszym ciągu pozostaje PLUS / Cyfrowy Polsat.

Jak wiemy, z polskim Internetem nie jest jeszcze najlepiej – co potwierdza m.in. opublikowany ostatnio obszerny raport firmy AKAMAI Technologies (zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym), gdzie Polska jest w dalszym ciągu daleko za czołówką w obszarze średniej prędkości dostępu: zajmujemy 30 miejsce i przegoniły nas takie państwa z regionu EMEA jak: Rosja, Rumunia czy Czechy. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że stymulowanie odpowiednich działań w zakresie „ułożenia” rynku, pozwoli wypracowywać dobrą pozycję w zakresie mobilnego dostępu do internetu w technologii LTE.


Krzysztof Szubert minister ds. cyfryzacji w Gospodarczym Gabinecie Cieni

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: