eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce X-XII 2013

Praca w Polsce X-XII 2013

2014-03-31 10:44

Przeczytaj także: Praca w Polsce VII-IX 2012


W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy wzrosła o 25,0%, najwięcej w jednostkach prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią (o 209,3%), opieką zdrowotną i pomocą społeczną (o 79,5%), handlem; naprawą pojazdów samochodowych (o 71,0%), budownictwem (o 69,5%), administrowaniem i działalnością wspierającą (o 55,7%), rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem (o 45,8%) oraz informacją i komunikacją (o 37,8%). W niektórych rodzajach działalności odnotowano spadek liczby wolnych nowo utworzonych miejsc pracy, najwięcej związanych z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 65,5%), działalnością finansową i ubezpieczeniową (o 64,6%) oraz górnictwem i wydobywaniem (o 63,6%).

Liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w stosunku do III kwartału spadła o 13,5%, najbardziej w podmiotach prowadzących działalność związaną z górnictwem i wydobywaniem (o 76,1%), działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (o 51,6%), edukacją (o 31,6%), transportem i gospodarką magazynową (o 37,5%) oraz przetwórstwem przemysłowym (o 26,6%).

Nowo utworzone wolne miejsca pracy przeznaczone były dla pracowników ze wszystkich tzw. wielkich grup zawodowych, a przede wszystkim dla specjalistów, pracowników usług i sprzedawców, operatorów i monterów maszyn i urządzeń oraz robotników przemysłowych i rzemieślników.

Największa liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy wystąpiła w jednostkach dużych (57,5%), głównie sektora prywatnego (92,3%).

fot. mat. prasowe

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy według kwartałów

W stosunku do III kwartału 2013 roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy ogółem spadła o 20,5%.


Należy zauważyć, że jednostki małe mają bardzo duży udział w zmianach zachodzących na rynku pracy. Jednostki te dysponowały na koniec IV kwartału br. znaczącą liczbą wolnych miejsc pracy (23,8%), a jednocześnie utworzyły około 39% ogółu nowych miejsc pracy, głównie w działalności związanej z handlem; naprawami pojazdów samochodowych (27,7%), budownictwem (17,6%) oraz przetwórstwem przemysłowym (14,2%).

Zlikwidowane miejsca pracy

W okresie I – IV kwartał 2013 roku zlikwidowano 347,1 tys. miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (87,1%). Natomiast analiza procesu likwidacji miejsc pracy pod względem wielkości jednostek wskazuje na podobny rozkład tego zjawiska w jednostkach małych, średnich i dużych.
Najwięcej miejsc pracy zlikwidowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych (23,7%), przetwórstwa przemysłowego (19,7%), budownictwa (14,5%) oraz działalności w zakresie transportu i gospodarki magazynowej (6,1%).

W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba zlikwidowanych miejsc pracy spadła o (33,2%), najbardziej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie górnictwa i wydobywania (o 61,5%), zakwaterowania i gastronomii (o 52,6%) oraz informacji i komunikacji (o 45,5%).

W stosunku do III kwartału 2013 roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy ogółem spadła o 20,5%. Analiza według rodzajów działalności pokazuje największy spadek liczby zlikwidowanych miejsc pracy w edukacji (o 78,2%), oraz zakwaterowania i gastronomii (o 43,6%) oraz handlu; napraw pojazdów samochodowych(o 42,5%). W niektórych rodzajach działalności liczba zlikwidowanych miejsc pracy wzrosła m.in. w administrowaniu i działalności wspierającej (o 136,2%), budownictwie (o 91,9%) oraz pozostałej działalności usługowej (o 50,2%).

Z analizy dostępnych porównywalnych zakresowo danych wynika, że po raz pierwszy w IV kwartale 2013 roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy była niższa od nowo utworzonych, natomiast we wcześniejszych latach w IV kwartałach tendencja była odwrotna (przeważała liczba zlikwidowanych miejsc pracy). Na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy, oprócz sytuacji gospodarczej, ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności.

Teresa Szulc - główny specjalista
Przeczytaj także: Praca w Polsce I-III 2015 Praca w Polsce I-III 2015

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: