eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarstwa rolne: koniunktura XII 2013

Gospodarstwa rolne: koniunktura XII 2013

2014-03-03 12:43

Przeczytaj także: Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2013


Zdecydowana większość rolników, podobnie jak w poprzednich edycjach badania nie zamierzała dokonywać zmian w powierzchni użytków rolnych (89,9%). Wśród rolników, którzy takie zmiany planowali, dominowały zamierzenia o zwiększeniu powierzchni (o 5,1 p. proc.) nad zamierzeniami o zmniejszeniu areału. Podobnie, około 80% rolników prowadzących produkcję zwierzęcą, planowała pozostawić liczebność stada zwierząt o największym znaczeniu ekonomicznym bez zmian, a ci, którzy takie zmiany planowali w większości zamierzali pogłowie zwiększyć. Przewagę (o 4,3 p. proc.) opinii pozytywnych nad negatywnymi odnotowano również w przypadku zamierzeń dotyczących zmian w powierzchni upraw o największym znaczeniu ekonomicznym dla gospodarstwa rolnego.
Należy podkreślić, iż w porównaniu do wyników badania przeprowadzonego w I półroczu 2013 r., rolnicy korzystniej ocenili zarówno ogólną sytuację prowadzonych przez siebie gospodarstw rolnych, opłacalność produkcji rolniczej, jak również zapotrzebowania na produkty rolne wytwarzane w badanych gospodarstwach rolnych.

Diagnoza bieżącej sytuacji gospodarstw rolnych

1. Bieżąca ogólna sytuacja gospodarstwa rolnego

Ponad 80% użytkowników uznało bieżącą (grudzień 2013 r.) ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako zadowalającą lub dobrą. Należy zauważyć, że w porównaniu do poprzednich edycji badania, opinie o dobrej sytuacji gospodarstw rolnych przeważały nad opiniami przeciwnymi.
Opinie optymistyczne częściej wyrażali użytkownicy gospodarstw o powierzchni powyżej 10 ha i więcej użytków rolnych, ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, w szczególności prowadzący chów bydła mlecznego oraz drobiu z przeznaczeniem na produkcję mięsa. Ogólnie dobrze sytuację swoich gospodarstw rolnych, podobnie jak w I półroczu 2013 r. oceniali użytkownicy prowadzący uprawy roślin przemysłowych. W II półroczu 2013 r. dołączyli do nich rolnicy prowadzący uprawy warzyw gruntowych oraz plantacje drzew i krzewów owocowych.

fot. mat. prasowe

Bieżąca sytuacja gospodarstw rolnych, opłacalność produkcji rolniczej i popyt na produkty rolne

Ponad 80% użytkowników uznało bieżącą (grudzień 2013 r.) ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako zadowalającą lub dobrą.


2. Opłacalność produkcji rolnej

Rolnicy negatywnie ocenili bieżącą opłacalność produkcji rolniczej. Jednak saldo odpowiedzi poprawiło się i wynosiło minus 4,3 p. proc. wobec minus 9,5 p. proc. w czerwcu 2013 r. i wobec minus 11,4 p. proc. w grudniu 2012 r. Najbardziej pesymistyczni, podobnie jak w I półroczu 2013 r., byli użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych, a najmniej - gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, gdzie przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi wynosiła 6,7 p. proc. Tylko ok. 18% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Byli to przede wszystkim użytkownicy gospodarstw o powierzchni co najmniej 15 ha użytków rolnych, a także producenci specjalizujący się w uprawie roślin przemysłowych, w szczególności buraków cukrowych, prowadzących uprawy warzyw gruntowych, uprawy pod osłonami i prowadzących plantacje drzew i krzewów owocowych. Dodatnie saldo wykazały również gospodarstwa specjalizujące się w chowie bydła mlecznego oraz drobiu z przeznaczeniem na produkcję mięsa.

W porównaniu do wyników poprzedniej edycji badania respondenci byli nieco mniej pesymistyczni w ocenie bieżącego (grudzień 2013 r.) popytu na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne (minus 31,4 p. proc. wobec minus 38,8 w czerwcu 2013 r.). Wprawdzie około 64% uznało popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami, ale już tylko 2,5% stwierdziło, że popyt kształtuje się na poziomie powyżej ich oczekiwań, wobec 33,9% respondentów, którzy ocenili, że popyt jest niewystarczający.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rolnicy, gospodarstwa rolne, GUS
Rynek pracy w 2013 roku

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: