eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2013

Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2013

2013-10-02 10:50

Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2013

Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2013 © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Wyniki badania koniunktury w gospodarstwach rolnych przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że biorąc pod uwagę salda odpowiedzi na pytania dotyczące ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolnej oraz popytu na produkty rolne, w ocenie rolników zmiany koniunktury jakie miały miejsce w I półroczu br., jak i bieżąca (czerwiec 2013 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych, kształtowała się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy dotyczące II półrocza 2013 r.

Przeczytaj także: Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2014

Należy zauważyć, że opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych uzależnione były od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw, i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem.

Analiza sald odpowiedzi w ww. grupach gospodarstw pokazuje, że:
  • gospodarstwa osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej były zdecydowanie bardziej optymistyczne w ocenie koniunktury niż gospodarstwa indywidualne,
  • poziom pesymizmu malał wraz ze wzrostem powierzchni użytków rolnych,
  • w przeciwieństwie do sytuacji w II półroczu 2012 r., gospodarstwa specjalizujące się/wyraźnie ukierunkowane na produkcję zwierzęcą korzystniej oceniały koniunkturę niż gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej. Najgorzej, analogicznie jak w poprzedniej edycji badania, swoją sytuację oceniali użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych,
  • najbardziej optymistyczni w swoich ocenach zarówno sytuacji bieżącej jak i prognozowanej byli bardzo młodzi rolnicy (w wieku poniżej 25 lat).

fot. mat. prasowe

Bieżąca i prognozowana sytuacja wg grup obszarowych użytków rolnych

Poziom pesymizmu malał wraz ze wzrostem powierzchni użytków rolnych.


Bieżąca ocena zarówno sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego, jak i opłacalności była bardziej optymistyczna niż ocena zmian jakie zaszły w I półroczu 2013. r., jak również prognozy na kolejne 6 miesięcy 2013 r. Oznacza to, że przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi była zdecydowanie mniejsza niż w przypadku oceny zmian ogólnej sytuacji gospodarstwa (3,1 p. proc. wobec 17,3 p. proc.) oraz przy ocenie zmiany opłacalności produkcji rolniczej w I półroczu 2013 r. (9,5 p. proc. wobec 35,7 p. proc.). Inaczej wskaźniki kształtowały się w przypadku popytu. Opinia o bieżącym popycie była zdecydowanie mniej korzystna niż ocena zmian jakie zaobserwowano w poziomie popytu w ostatnim i prognozowano na najbliższe półrocze.

fot. mat. prasowe

Bieżąca i prognozowana sytuacja wg wieku osoby kierującej gospodarstwem rolnym

Najbardziej optymistyczni w swoich ocenach zarówno sytuacji bieżącej jak i prognozowanej byli bardzo młodzi rolnicy (w wieku poniżej 25 lat).


Użytkownicy, którzy sygnalizowali zmiany wielkości sprzedaży wytworzonych produktów rolnych częściej oceniali je jako niekorzystne (zmniejszenie sprzedaży), przy czym bardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli producenci produktów roślinnych niż zwierzęcych. Saldo odpowiedzi dla ogółu gospodarstw prowadzących sprzedaż produktów roślinnych wyniosło minus 3,3 p. proc., a dla gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą minus 2,8 p. procentowego.

Zdecydowana większość rolników, podobnie jak w I i II półroczu 2012 r., nie zamierzała dokonywać zmian w powierzchni użytków rolnych (89,7%). Wśród rolników, którzy takie zmiany planowali, dominowały zamierzenia o zwiększeniu powierzchni (o 4,7 p. proc.) nad zamierzeniami o zmniejszeniu areału. Podobnie, około ¾ rolników prowadzących produkcję zwierzęcą, planowała pozostawić liczebność stada zwierząt o największym znaczeniu ekonomicznym bez zmian, a ci, którzy takie zmiany planowali w większości zamierzali pogłowie zwiększyć.

fot. mat. prasowe

Ocena ogólnej sytuacji gospodarstwa oraz opłacalności produkcji rolniczej

Bieżąca ocena zarówno sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego, jak i opłacalności była bardziej optymistyczna niż ocena zmian jakie zaszły w I półroczu 2013. r., jak również prognozy na kolejne 6 miesięcy 2013 r.


 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rolnicy, gospodarstwa rolne, GUS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: