eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2013

Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2013

2013-10-02 10:50

Przeczytaj także: Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2014


Źródła finansowania i rodzaje wydatków

W pierwszej połowie 2013 r. – 93,2% ogółu gospodarstw przy prowadzeniu działalności rolniczej korzystało ze środków własnych, 70,3% ze środków unijnych (wzrost o 11,2% w porównaniu do II półrocza ub. roku), z tego płatności bezpośrednie stanowiły źródło dochodu dla 58,9% jednostek. Wśród ogółu gospodarstw 14,2% korzystało z kredytów (o 2,0% więcej niż w II półroczu 2012 r.), w tym 10,5% z kredytów preferencyjnych dla rolnictwa. W najbliższym półroczu, według opinii rolników, będzie zmniejszał się udział kredytów (9,5%) oraz programów unijnych (53,1%) przy jednoczesnym wzroście udziału środków własnych jako źródła finansowania prowadzonej działalności rolniczej.

Użytkownicy gospodarstw, podobnie jak w 2012 r., ponosili wydatki związane przede wszystkim z prowadzeniem bieżącej działalności rolniczej (95,4%), najrzadziej jako cel wykorzystania posiadanych środków finansowych, respondenci wymieniali wydatki związane z działalnością inwestycyjną. Odsetek gospodarstw ponoszących wydatki na inwestycje w ostatnim półroczu zmniejszył się o 2,1% w stosunku do danych z II półrocza ub. roku.

fot. mat. prasowe

Ocena opłacalności produkcji rolniczej

Rolnicy negatywnie ocenili bieżącą opłacalność produkcji rolniczej. Jednak przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi była niższa niż w czerwcu ubiegłego roku (minus 9,5 p. proc. wobec minus 14,8 p. proc.).


W około 41% badanych gospodarstw rolnych w ostatnich 12 miesiącach nie dokonywano inwestycji związanych z prowadzeniem działalności rolniczej (w tym w 23,8% z powodu braku środków finansowych), a w kolejnych 12 miesiącach zgodnie z deklaracjami rolników odsetek takich gospodarstw wzrośnie do ok. 46%. Wśród użytkowników, którzy sygnalizowali prowadzenie inwestycji, 36,5% zadeklarowało wzrost wydatków inwestycyjnych w ostatnich 12 miesiącach. W tych gospodarstwach również przeważają (o 24,2 p. proc.) opinie o wzroście nakładów na inwestycje w najbliższych 12 miesiącach nad opiniami przeciwnymi.

fot. mat. prasowe

Ocena popytu na produkty rolne

W porównaniu do wyników badań przeprowadzonych w ubiegłym roku respondenci byli jeszcze bardziej pesymistyczni w ocenie bieżącego popytu na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne (minus 38,8 p. proc. wobec minus 20,5 w grudniu i minus 19 p. proc. w czerwcu 2012 r.).


Czynniki sprzyjające i ograniczające rozwój gospodarstw rolnych

Użytkownicy gospodarstw rolnych wskazywali dopłaty unijne, analogicznie jak w 2012 r., jako najważniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi gospodarstw rolnych. Należy przy tym zauważyć, że w opinii ok. 1/3 respondentów nie wystąpiły żadne czynniki wspomagające rozwój gospodarstw rolnych.

Największe bariery, na jakie napotykali rolnicy chcący rozwijać produkcję rolniczą były zbyt wysokie ceny środków produkcji i zbyt niskie ceny wytwarzanych produktów rolnych.

Informacje o badaniu
Niniejsze opracowanie przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej w czerwcu 2013 r. przez Departament Rolnictwa GUS oraz Ośrodek Badań Koniunktury w Rolnictwie w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze. Badaniem zostały objęte gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz wylosowana próba gospodarstw indywidualnych (25,5 tys.) o wielkości ekonomicznej1 powyżej 4 tys. euro (tj. powyżej 15,6 tys. zł.).

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rolnicy, gospodarstwa rolne, GUS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: