eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa I 2019

Koniunktura przemysłowa I 2019

2019-01-22 13:06

Koniunktura przemysłowa I 2019

Fabryka © nordroden - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Poznaliśmy wyniki najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w pierwszym miesiącu br. ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 103,4, co w ujęciu zarówno miesięcznym, jak i rocznym oznacza spadek. Wartości powyżej średniej długookresowej udaje mu się uzyskiwać już od marca 2017 r.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2018

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w styczniu 2019 r.


Składowa odnosząca się do przetwórstwa przemysłowego, handlu detalicznego oraz usług kształtuje się na poziomie niższym od notowanego w grudniu i styczniu ub.r., a dotycząca budownictwa na poziomie zbliżonym.

Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są istotnie niższe od zgłaszanych przed rokiem, natomiast w stosunku do poprzedniego miesiąca maleje składowa ocen prognostycznych, a utrzymuje się – ocen diagnostycznych.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) kształtuje się w styczniu 2019 r. na poziomie niższym od notowanego w grudniu 2018 r.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, niższym niż w grudniu i przed rokiem. Bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny) oceniany jest mniej korzystnie niż przed miesiącem. Prognozy produkcji są negatywne. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć niższym niż w grudniu 2018 r.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w styczniu na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień na rynku krajowym i zagranicznym są bardziej pozytywne niż w grudniu, natomiast prognozy zatrudnienia – mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego w grudniu 2018 r.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


Mimo iż wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na dodatnim poziomie, jest najniższy od grudnia 2016 r. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są najmniej optymistyczne od sierpnia 2016 r. Przewidywania dotyczące sprzedaży są korzystne, ale ostrożniejsze do formułowanych w ostatnich ośmiu miesiącach. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności – Handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, ale niższym niż w grudniu 2018 r.


Wskaźniki ufności – Usługi


W styczniu wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, niższym w stosunku do prezentowanego przed miesiącem. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno dla ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i dla popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i gorsze od przewidywań z grudnia.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki ufności – Usługi

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, niższym od prezentowanego w grudniu 2018 r.


Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych


W bieżącym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 82,3% (przed rokiem 81,7%). Wykorzystanie mocy produkcyjnych w sekcji przetwórstwo przemysłowe wynosi 81,1% (w styczniu ub.r. 82,4%). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują producenci mebli oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – producenci skór i wyrobów ze skór wyprawionych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: