eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa XII 2018

Koniunktura przemysłowa XII 2018

2018-12-20 12:30

Koniunktura przemysłowa XII 2018

Fabryka © 友輔 成清 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie grudniowe dane na temat koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w ostatnim miesiącu tego roku ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 107,6, co jest wynikiem niższym od odnotowanego przed miesiącem, ale jednocześnie wyższym niż przed rokiem. Od marca 2017 r. wartości tego wskaźnika kształtują się powyżej średniej długookresowej.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2018

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w grudniu 2018 r.


Składowa odnosząca się do budownictwa jak i handlu detalicznego kształtuje się na poziomie wyższym od notowanego w listopadzie, dotycząca przetwórstwa przemysłowego – na niższym, a dotycząca usług na poziomie zbliżonym. W skali roku wzrosła wartość składowej dla przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług, natomiast składowa dotycząca handlu detalicznego kształtuje się na poziomie niższym wobec notowanego w grudniu 2017 r.
Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są wyższe od zgłaszanych przed rokiem, natomiast w stosunku do poprzedniego miesiąca rośnie składowa ocen prognostycznych, a maleje – ocen diagnostycznych.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI)

Wartość składowej odnoszącej się do budownictwa oraz handlu detalicznego kształtuje się w grudniu na poziomie wyższym od notowanego w listopadzie 2018 r.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, niższym niż w listopadzie, ale wyższym niż przed rokiem. Bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny) oceniany jest korzystnie i lepiej niż w ciągu ostatnich czterech miesięcy, również prognozy produkcji są bardziej optymistyczne od formułowanych w listopadzie. Stan zapasów wyrobów gotowych jest zbliżony do odpowiedniego.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć niższym niż w listo-padzie 2018 r.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w grudniu na dodatnim poziomie, nieco wyższym od notowanego przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień krajowego i zagranicznego oraz prognozy zatrudnienia są nieznacznie bardziej pozytywne niż w listopadzie.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie jest na poziomie dodatnim, nieco wyższym od notowanego w listopadzie 2018 r.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


W grudniu wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, wyższym od odnotowanego w ostatnich jedenastu miesiącach. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są najbardziej optymistyczne od marca 2018 r. Przewidywania dotyczące sprzedaży są korzystne, zbliżone do formułowanych w listopadzie. Bieżący stan zapasów towarów od początku roku jest uznawany za nadmierny.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym jest dodatni, na poziomie wyższym od odnotowanego w ostatnich jedenastu miesiącach.


Wskaźniki ufności – Usługi


W grudniu wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do prezentowanego przed miesiącem. Oceny odnoszące się do ostatnich trzech miesięcy dla ogólnej sytuacji gospodarczej są nieznacznie negatywne, natomiast dotyczące popytu – pozytywne. Prognozy popytu są mniej optymistyczne od przewidywań z listopada.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – usługi

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się w grudniu 2018 r. na poziomie zbliżonym do prezentowanego w listopadzie 2018 r.


Bariery działalności przedsiębiorstw


We wszystkich prezentowanych rodzajach działalności najbardziej odczuwane są trudności związane z kosztami zatrudnienia.

W porównaniu z grudniem ub.r. najbardziej wzrasta znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w usługach oraz niedoborem pracowników w handlu detalicznym, a także kosztami materiałów w budownictwie. Rzadziej niż w analogicznym miesiącu ub.r. w usługach sygnalizowane są problemy wynikające ze zbyt dużej konkurencji firm krajowych i zagranicznych, a w budownictwie i handlu detalicznym – zbyt dużej konkurencji na rynku. Firmy usługowe i handlu detalicznego rzadziej niż w grudniu 2017 r. odczuwają barierę niedostatecznego popytu. Dodatkowo, przedsiębiorstwa usługowe zgłaszają istotny spadek uciążliwości wynikających z niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej.

Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych


W bieżącym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 86,0% i jest zbliżone do zgłaszanego w listopadzie, ale wyższe niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: