eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa I 2018

Koniunktura przemysłowa I 2018

2018-01-25 13:35

Koniunktura przemysłowa I 2018

Budowa © nd3000 - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie styczniowe dane na temat koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w pierwszym miesiącu nowego roku ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 113,5, co jest wynikiem lepszym od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem. Od grudnia 2016 r. wartości tego wskaźnika kształtują się powyżej średniej długookresowej.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza nieco lepsza w kwietniu 2021

Od stycznia 2018 roku opracowania GUS nt. koniunktury przemysłowej w naszym kraju zmieniły nieco swoją formę. Comiesięczna informacja "Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach" zawiera teraz informacje odnośnie ogólnego wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI), a dodatkowo również podstawowe dane dotyczące barier w działalności oraz wykorzystania mocy produkcyjnej. Pozostałe elementy dotychczasowych opracowań sygnalnych złożą się na udostępnioną na stronie internetowej GUS publikację "Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w latach 2000-2018".

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w styczniu 2018 r.


W stosunku do grudnia ubiegłego roku wzrosły wartości składowych odnoszących się do przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług, a spadła – odnosząca się do handlu detalicznego. W bieżącym miesiącu wartości wszystkich składowych są powyżej średniej długookresowej, w tym także składowej dotyczącej usług, która przekroczyła ten poziom po raz pierwszy od lipca 2011 r. W skali roku wzrosły wartości wszystkich składowych.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w styczniu 2018 r. wynosi 113,5.


fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski i jego dekompozycja

Składowa dotycząca usług kształtuje się powyżej średniej długookresowej po raz pierwszy od lipca 2011 r.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


Od września 2016 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie; w styczniu br. jest wyższy od notowanego w grudniu ub. r. Od pięciu miesięcy poprawia się korzystny bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny), a od trzech – również pozytywne prognozy produkcji. Wskaźnik bieżącego stanu zapasów wyrobów gotowych jest wyższy od notowanego w grudniu 2017 r.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Od września 2016 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Od maja 2013 r. poprawia się systematycznie wskaźnik ufności w budownictwie, od sierpnia 2015 r. kształtuje się na dodatnim poziomie. Jest to związane z poprawą ocen bieżącego krajowego i zagranicznego portfela zamówień oraz przewidywanego zatrudnienia (również od połowy 2013 r.), choć w przypadku zatrudnienia prognozy ze stycznia są zbliżone do zgłaszanych w grudniu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – budownictwo

Od maja 2013 r. poprawia się systematycznie wskaźnik ufności w budownictwie.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


Od października 2014 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, w styczniu br. – niższym od notowanego przed miesiącem. Na poziomie z grudnia utrzymały się oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach. Zarówno wskaźnik bieżącego
stanu zapasów towarów jak i przewidywanych zamówień u dostawców kształtują się na poziomie niższym od sygnalizowanego przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – handel detaliczny

Od października 2014 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie.


Wskaźniki ufności – Usługi


Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na dodatnim poziomie po raz pierwszy od lipca 2011 r. i jest to poziom wyższy od notowanego w styczniu ostatnich dziewięciu lat. Dyrektorzy jednostek oceniają, że zarówno ogólna sytuacja gospodarcza jak i popyt na usługi w ostatnich trzech miesiącach poprawiły się. Prognozy popytu są korzystne, po negatywnych przewidywaniach z grudnia ub. r.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – usługi

Poziom wskaźnika ufności w usługach jest wyższy od notowanego w styczniu ostatnich dziewięciu lat.


Bariery działalności przedsiębiorstw


W styczniu koszty zatrudnienia są barierą najczęściej wymienianą w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym i usługach; w handlu detalicznym są one drugą co do ważności barierą po zbyt dużej konkurencji na rynku. W porównaniu ze styczniem ub. r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery niedoboru wykwalifikowanych pracowników w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i usługach oraz niedoboru pracowników w przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym. W budownictwie częściej niż przed rokiem wymieniana jest bariera kosztów materiałów. Rzadziej niż w styczniu 2017 r. zgłaszano problemy wynikające z niedostatecznego popytu w budownictwie, handlu detalicznym i usługach oraz niedostatecznego popytu krajowego w przetwórstwie przemysłowym. Zmniejsza się też uciążliwość bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej w usługach, budownictwie, przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym.

Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych


Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe jest najwyższe od szesnastu lat – wynosi 82,4% (78,7% przed rokiem), jest też zbliżone do sygnalizowanego przez jednostki budowlane 81,7% (73,9% przed rokiem). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują producenci mebli, odzieży, skór i wyrobów ze skór, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, metali, urządzeń elektrycznych, maszyn i urządzeń, pozostałego sprzętu transportowego oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – wyrobów farmaceutycznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wskaźnik PMI zaskoczył

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: