eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013

Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013

2013-08-16 10:29

Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013

Więcej wykwalifikowanych specjalistów z Dalekiego Wschodu © ramstock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zatrudnienie cudzoziemców pozostaje jednym z bardziej istotnych barometrów koniunktury polskiej gospodarki. Regres w branży budowlanej w pierwszej połowie 2013 roku przełożył się na spadek dynamiki zapotrzebowania na pracę cudzoziemców w budownictwie o połowę, w efekcie Powiatowe Urzędy Pracy odnotowały 9-procentowy spadek liczby rejestrowanych oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców w porównaniu z tym samym okresem 2012 roku. Analitycy agencji pracy EWL zwracają jednocześnie uwagę na rosnące zainteresowanie polskich pracodawców rekrutacją cudzoziemców w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców 2012

Według danych gromadzonych przez Powiatowe Urzędy Pracy, w okresie do stycznia do czerwca 2013 roku polscy pracodawcy zarejestrowali 146 253 dokumenty oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, umożliwiające legalne zatrudnienie obywateli 5 państw trzecich (w tym Ukrainy i Białorusi) przez okres do 6 miesięcy w skali roku. Jest to o prawie 9 procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie Urzędy Wojewódzkie wydały polskim pracodawcom 18 306 zezwoleń na pracę, umożliwiających zatrudnienie cudzoziemców przez dłuższy okres czasu (zazwyczaj do 1 roku lub do 2 lat). Również w tym przypadku odnotowano spadek o 9 procent w stosunku do pierwszej połowy 2012 roku.

Pewne oznaki wzrostu dynamiki można było zaobserwować pod koniec pierwszej połowy roku, gdy po raz pierwszy od stycznia 2013 odnotowano dodatnią dynamikę wzrostu rejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. W dużym stopniu wynikało to jednak ze zwiększonego zapotrzebowania na pracę w firmach prowadzących działalność sezonową, związaną z rolnictwem lub przetwórstwem spożywczym.

Zatrudnienie cudzoziemców barometrem polskiej gospodarki

Spadek liczby rejestrowanych oświadczeń należy tłumaczyć szeregiem zróżnicowanych czynników. Głównym powodem osłabienia dynamiki w porównaniu z latami ubiegłymi okazała się być trudna sytuacja, z którą zmagają się niektóre sektory polskiej gospodarki, w tym zwłaszcza branża budowlana. W przypadku budownictwa w największym stopniu dostrzec można symptomy kryzysu, co przełożyło się na drastyczne zmniejszenie zatrudnienia cudzoziemców. W porównaniu z tym samym okresem 2012 roku, w pierwszej połowie 2013 firmy budowlane zarejestrowały o 50% mniej oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy (zaledwie 16583 w pierwszych 6 miesiącach 2013), wydanych zostało ponadto o 53% mniej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Należy dodać, że branża budowlana jest razem z branżą rolną jednym z kluczowych sektorów, generujących w poprzednich latach największe zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców w Polsce. W 2011 roku polskie firmy budowlane zarejestrowały ponad 57 tysięcy oświadczeń o krótkookresowe zatrudnienie obcokrajowców, zaś w 2012 roku Powiatowe Urzędy Pracy odnotowały rejestrację prawie 54 tysięcy podobnych wniosków.

fot. mat. prasowe

Udział budownictwa w strukturze zatrudnienia cudzoziemców

W pierwszej połowie 2013 firmy budowlane zarejestrowały o 50% mniej oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.


Również branża transportowa zmagała się w ostatnich 12 miesiącach z problemami. Spadek zatrudnienia cudzoziemców dał się zauważyć także w tym przypadku, w pierwszym półroczu 2013 roku zarejestrowano o 42 procent mniej oświadczeń niż w tym samym okresie 2012 roku, przy czym liczba wydawanych zezwoleń na pracę pozostała praktycznie bez zmian. W opinii EWL można to jednak uznać za tymczasowe wahanie poziomu zatrudnienia, które oprócz czynników koniunkturalnych zależne jest od zasobów ludzkich dostępnych na rynkach lokalnych i nie powinno wpłynąć w długim okresie negatywnie na zapotrzebowanie na cudzoziemców.

fot. mat. prasowe

Dynamika zatrudnienia obywateli Indii i Ukrainy

Wraz ze spadkiem liczby zatrudnianych długookresowo obywateli Ukrainy zaobserwowano wyższe niż w podobnych okresach poprzednich lat zatrudnienie obywateli państw azjatyckich, w szczególności obywateli Indii.


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: