eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013

Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013

2013-08-16 10:29

Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców 2012


Znaczenie dostępności pracowników na rynkach lokalnych podkreśla Sławomir Wojnowski, Branch Manager firmy H.Essers Transport Company Poland Sp. z o.o: - „Myślę, że odpowiedź na pytanie o wpływ sytuacji w branży transportowej na zapotrzebowanie pracodawców na zatrudnianie obywateli państw trzecich należałoby rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jakie czynniki mają wpływ na wzrost zatrudnienia obywateli państw trzecich w branży TSL. Osobiście uważam, że sytuacja ekonomiczna nie jest czynnikiem najważniejszym. To liczba potencjalnych chętnych do pracy obywateli RP reguluje potrzebę zatrudniania obcokrajowców. W pierwszej połowie 2013 roku zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania pracą wśród polskich kierowców. Jeśli taki trend utrzymywał się w całej branży, mogło być to powodem spadku zatrudnienia pracowników spoza Unii Europejskiej. W okresie wakacyjnym w sposób cykliczny zainteresowanie pracą spada, w związku z czym musimy poszukiwać pracowników za granicą. Podsumowując, moim zdaniem w pierwszej połowie 2013 branża jak zawsze potrzebowała rąk do pracy, jednak była w stanie zaspokoić swoje potrzeby dzięki zainteresowaniu pracą obywateli RP.” – mówi Sławomir Wojnowski.

Branżami, które w mniejszym stopniu odczuły spowolnienie lub dla których zatrudnienie cudzoziemców w oparciu o krótkoterminowe oświadczenia było kluczowe ze względu na prowadzoną działalność, były rolnictwo oraz przetwórstwo przemysłowe. Branża przetwórcza odnotowała minimalny 1-procentowy wzrost liczby rejestrowanych oświadczeń w porównaniu do pierwszego półrocza 2012 roku. Dla przedstawicieli branży rolnej, którzy w największym stopniu odczuli w okresie sezonu letniego wydłużenie do 4 tygodni czasu oczekiwania na rejestrację wizy pracowniczej dla obywateli Ukrainy, spadek liczby oświadczeń z 88 423 w I poł. 2012 do 85 543 w 2013 roku został zrównoważony przez 30-procentowy wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę (896 zezwoleń w I poł. 2013).

Zwiększoną dynamikę zatrudnienia cudzoziemców odnotowały z kolei firmy prowadzące działalność naukowo-techniczną (743 zarejestrowane oświadczenia – siedmiokrotny wzrost w stosunku do pierwszej połowy 2012 roku) a także działające w branży IT (wzrost o 85% w stosunku do pierwszej połowy 2012 roku). Również firmy finansowe oraz ubezpieczeniowe zwiększyły ponad dwukrotnie zapotrzebowanie na pracowników będących obywatelami państw trzecich. W przypadku zezwoleń na pracę podobnie jak w przypadku oświadczeń, w pierwszej połowie roku odnotowano przede wszystkim wzrost liczby zatrudnianych informatyków (o 31% więcej wydanych zezwoleń osobom podejmującym pracę na tym stanowisku) a także w zawodach medycznych (wzrost o 24%). Powyższe dane stanowią potwierdzenie wcześniejszych analiz zapotrzebowania na specjalistów o wysokich kwalifikacjach, które wg wcześniejszych raportów EWL powinno w najbliższych latach notować stabilny przyrost.

Nowe obowiązki pracodawców zatrudniających cudzoziemców

Według obserwacji rynku pracy prowadzonych przez EWL, oprócz trudnej sytuacji w wielu branżach (w tym budowlanej) przyczynami spadku dynamiki może być również większa liczba kontroli organów państwowych wśród pracodawców rejestrujących oświadczenia. Ograniczeniu uległo także zjawisko nadmiernej rejestracji wniosków oświadczeń przez pracodawców. To efekt zarówno lepszej znajomości przepisów polskiego prawa - wcześniej wiele firm rejestrowało więcej wniosków niż wynikałoby to z ich bieżącego zapotrzebowania, a także nawiązania bardziej stabilnych relacji z pracownikami na których oświadczenia były rejestrowane. Należy podkreślić że realny poziom zatrudnienia cudzoziemców z państw objętych procedurą uproszczoną w oparciu o oświadczenia - według ostrożnych szacunków - przekraczał w niewielkim stopniu połowę wszystkich rejestrowanych oświadczeń. Puste oświadczenia to efekt zarówno rejestrowania przez pracodawców wniosków „z nadwyżką”, jak również wykorzystywania przez niektórych obcokrajowców uproszczonej procedury jako sposobu do wyjazdu do innych państw Unii Europejskiej. W wyniku wprowadzenia obowiązku sprawozdawczego w 2012 roku w ramach ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz U 2012 poz 769) oraz planowanych zmian, wynikających z ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, polscy pracodawcy będą zobligowani do informowania urzędów o zmianie statusu zatrudnienia obcokrajowca na którego wystawione zostało oświadczenie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: