eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013

Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013

2013-08-16 10:29

Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców 2012


Warto przy tym zauważyć, że na podstawie wahań zatrudnienia w poszczególnych branżach w oparciu o dane rejestrowanych oświadczeń i zezwoleń na pracę można stworzyć prognozę fluktuacji zatrudnienia w perspektywie półrocznej. Należy tym samym założyć dalszy wzrost liczby zezwoleń na pracę określonych grup pracowników, zwłaszcza w przypadku przedłużenia stosunku pracy osób zatrudnionych w oparciu o dokumenty oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Koniec 2013 roku powinien przynieść przyrost zatrudnienia w zawodach wymagających wysokich kompetencji, w branżach takich jak IT, działalność profesjonalna oraz naukowo-techniczna, a także do pewnego stopnia w sektorze handlu. Prognozy te w niewielkim stopniu dotyczą jednak sektorów sezonowych, których model zatrudnienia obcokrajowców jest oparty głównie o krótkoterminowe oświadczenia.

Więcej wykwalifikowanych specjalistów z Dalekiego Wschodu

Struktura zatrudnienia podlega zmianom nie tylko ze względu na branże, ale również na kraje pochodzenia zatrudnianych obywateli państw trzecich. Szanse na większą dywersyfikację struktury zatrudnienia pod tym kątem wynikają z 13-procentowego spadku udziału obywateli Ukrainy w ogólnej populacji obywateli państw trzecich zatrudnianych w oparciu o zezwolenie na pracę, co w dużym stopniu wpłynęło na niższą dynamikę wydawania zezwoleń w pierwszej połowie 2013 roku. Wraz ze spadkiem liczby zatrudnianych długookresowo obywateli Ukrainy zaobserwowano wyższe niż w podobnych okresach poprzednich lat zatrudnienie obywateli państw azjatyckich, w szczególności obywateli Indii. Tym ostatnim wydano o 34 procent więcej zezwoleń na pracę, na 753 zezwolenia zaś aż 235 przypadało na wykwalifikowanych specjalistów, zaś 57 na informatyków. Ewolucja struktury zatrudnienia wynika z łatwiejszego dostępu obywateli Ukrainy do zachodnioeuropejskich rynków pracy, a co za tym idzie – relatywnie niższej atrakcyjności rynku polskiego. Jednoczesny wzrost zatrudnienia obywateli niektórych państw azjatyckich wskazuje na rosnące zainteresowanie polskich firm dywersyfikacją zatrudnienia w oparciu o zasoby ludzkie z Dalekiego Wschodu. Według wywiadów przeprowadzanych przez EWL z polskimi pracodawcami, wielu z nich nie brało dotąd pod uwagę zatrudnienia obywateli państw pozaeuropejskich, bądź z obawy przed ryzykiem odrzucenia aplikacji wizowej kandydata przez polskie służby konsularne nie podejmowało kroków w celu legalizacji zatrudnienia.

KOMENTARZ EWL

- "Rynek pośrednictwa pracy dość mocno odczuł pogorszenie sytuacji gospodarczej w pierwszym kwartale tego roku, co przełożyło się również na mniejsze niż w latach ubiegłych zapotrzebowanie na pracę tymczasową pracowników z państw trzecich. Pod koniec drugiego kwartału odnotowaliśmy jednak znaczną poprawę koniunktury, między innymi dzięki większej aktywności firm branży przetwórczej i rolno-spożywczej." - mówi Andrzej Korkus, dyrektor zarządzający Agencji Pracy EWL. - "Optymizmem napawają pierwsze dane z 3 kwartału, w tym znaczny przyrost zatrudnienia cudzoziemców w branży logistycznej. Po trwającym ponad rok spowolnieniu branża ta stopniowo przyspiesza, co jest bardzo dobrym prognostykiem ożywienia w innych sektorach gospodarki."

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: