eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Plus nadal z GOPR-em

Plus nadal z GOPR-em

2005-07-10 15:06

Plus GSM przedłużył umowę z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym o kolejne 3 lata. Dzięki umowie rozwijany będzie nadal Zintegrowany System Ratownictwa, którego inauguracja nastąpiła w sezonie letnim 2003 roku.

Przeczytaj także: Telekomunikacyjne debiuty

System, opracowany wspólnie przez przedstawicieli służb ratowniczych i Plus GSM, usprawnił pracę ratowników oraz pozwolił skrócić czas między przyjęciem zgłoszenia a podjęciem interwencji. Podstawą Zintegrowanego Systemu Ratownictwa jest numer ratunkowy w górach 0 601 100 300, dostępny z telefonów w sieciach komórkowych i stacjonarnych. Z numeru alarmowego można korzystać w całym paśmie polskich gór, a także w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

O skuteczności i użyteczności systemu najlepiej świadczą statystyki. Od chwili udostępnienia numeru ratunkowego w górach do dzisiaj ratownicy korzystający z Zintegrowanego Systemu Ratownictwa odnotowali kilkanaście tysięcy zgłoszeń. Służby GOPR i TOPR przeprowadziły w tym czasie ponad 10 tysięcy akcji i interwencji, z czego 70 procent zostało uruchomionych po wywołaniu połączenia na numer 0 601 100 300. Udzielono pomocy kilku tysiącom osób znajdującym się w stanie zagrożenia życia bądź zdrowia.

W ramach podpisanej umowy, Polkomtel przekaże służbom ratowniczym sprzęt telekomunikacyjny oraz umożliwia nieodpłatne korzystanie z niego, środki finansowe na zakup sprzętu ratowniczego wykorzystywanego podczas pełnienia statutowych działań ratowników oraz dodatkowo wspiera organizację wydarzeń oraz publikację wydawnictw, których celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa.

Analogiczny system, którego głównym elementem jest numer ratunkowy 0 601 100 100, działa również na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz na całym polskim wybrzeżu. Korzystanie z obu numerów ratunkowych jest bezpłatne dla użytkowników sieci Plus GSM.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: GSM, Plus, Polkomtel, ratownictwo, GOPR

Przeczytaj także

Wi-Fi kontra GPS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: