eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża RTV/AGD a trendy HR

Branża RTV/AGD a trendy HR

2013-03-06 12:31

Branża RTV/AGD a trendy HR

Firmy RTV/AGD korzystają z elastycznych form zatrudnienia © .shock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jak pokazuje raport ManpowerGroup "Trendy HR w sektorze RTV/AGD", spowolnienie gospodarcze odczuwane jest przez większość firm z tej branży. Główne wyzwania przedsiębiorców to przede wszystkim rosnące oczekiwania klientów oraz poszukiwanie oszczędności kosztowych. Firmy RTV/AGD często korzystają z elastycznych form zatrudnienia, głównie z pracy tymczasowej.

Przeczytaj także: Sektor TSL a trendy HR

Przeprowadzone przez ManpowerGroup badanie w sektorze RTV/AGD miało na celu poznanie obecnej sytuacji oraz planów firm działających w tym ważnym dla gospodarki sektorze: największych wyzwań, kierunku rozwoju elastycznych form zatrudnienia, prognoz zatrudnienia w bliższej i dalszej perspektywie, kwestii niedoboru talentów. Ankieta on-line zrealizowana została w listopadzie 2012 r. Respondentami były osoby odpowiedzialne za politykę personalną oraz zarządzające firmami działającymi w branży RTV/AGD.

Jak pokazują wyniki raportu „Trendy HR w sektorze RTV/AGD”, aż 72% respondentów zadeklarowało, że odczuwa spowolnienie gospodarcze. Zdecydowana większość firm zauważa znaczne pogorszenie, oceniając obecną koniunkturę jako słabą oraz niestabilną. Jednak część ankietowanych określiła aktualne warunki do prowadzenia biznesu w Polsce jako umiarkowanie dobre.

Wyzwania stojące przed branżą

Głównymi wyzwaniami związanymi ze współczesnym rynkiem pracy, z którymi obecnie zmagają się firmy z branży RTV/AGD okazały się być przede wszystkim rosnące oczekiwania klientów (83%), a następnie rosnące oczekiwania kandydatów (39%). Ważną i trudną kwestią dla badanych przedsiębiorstw jest również wizerunek (22%). Jeśli chodzi o stojące przed firmami wyzwania wewnętrzne, respondenci najczęściej wskazywali na poszukiwanie oszczędności kosztowych (78%) oraz nacisk kładziony na zwiększenie efektywności (44%). Zdradza to chęć osiągania satysfakcjonujących wyników przy jednoczesnym zachowaniu ostrożności do inwestowania środków finansowych. Istotnymi wyzwaniami wewnętrznymi okazują się być również kwalifikacje pracowników (33%) i ograniczenia dotyczące stałego zatrudnienia (28%).

fot. mat. prasowe

Z jakimi wyzwaniami związanymi ze współczesnym rynkiem pracy zmaga się obecnie Państwa firma?

Największe wyzwanie, z którym obecnie zmaga branża RTV/AGD to rosnące oczekiwania klientów; czynnik ten odczuwany jest przez 83% przedsiębiorców. Na drugim miejscu, z liczbą wskazań 39%, znalazły się rosnące oczekiwania kandydatów.


fot. mat. prasowe

Z jakimi wyzwaniami wewnętrznymi zmaga się obecnie Państwa firma?

Jako najważniejsze zadania stojące przed ich firmami badani najczęściej wskazywali na potrzebę oszczędności kosztów (78%) i nacisk kładziony na zwiększenie efektywności (44%).


– Utrzymujące się od wielu miesięcy globalne spowolnienie gospodarcze jest odczuwane coraz dotkliwiej przez polski rynek. Takie sygnały otrzymujemy od naszych partnerów biznesowych, – komentuje Tomasz Walenczak, Dyrektor Manpower – Aby zwiększyć swoją efektywność, firmy z branży RTV/AGD coraz częściej decydują się na wdrażanie wciąż nowych na naszym rynku rozwiązań, do których należy outsourcing procesów i funkcji. Wyniki badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup pokazują, że elastyczne formy zatrudnienia, głównie praca tymczasowa, stanowią istotny element polityki personalnej w większości firm RTV/AGD. To rozwiązanie, którego skuteczność jest dobrze oceniana przez pracodawców, umożliwia szybkie dostosowanie zatrudnienia do aktualnych potrzeb związanych z produkcją lub sprzedażą firm, – dodaje Tomasz Walenczak.

fot. .shock - Fotolia.com

Firmy RTV/AGD korzystają z elastycznych form zatrudnienia

Najbardziej popularnym rozwiązaniem w tym obszarze jest praca tymczasowa, którą wdrożyli w swych organizacjach wszyscy badani (100%). W dalszej kolejności firmy stosują umowy cywilno-prawne (56%) i zatrudnienie zewnętrzne (38%).


Outsourcing funkcji i elastyczne formy zatrudnienia

Chcąc sprostać coraz większym wyzwaniom na zmieniającym się dynamicznie rynku pracy, przedsiębiorcy wdrażają coraz bardziej innowacyjne usługi. Przykładem jest outsourcing funkcji dodatkowych, stosowany przez dwie na trzy przebadane firmy sektora RTV/AGD, spośród których zdecydowana większość (83%) stosuje outsourcing funkcji dodatkowych (np. sprzątanie, recepcja, ochrona). Co trzecia przebadana firma (33%) stosuje outsourcing wybranych funkcji HR.

fot. mat. prasowe

Jaki rodzaj outsourcingu stosuje Państwa firma?

Wśród tych firm, które stosują outsourcing funkcji, zdecydowana większość (83%) wdrożyła outsourcing funkcji dodatkowych (np. sprzątanie, recepcja, ochrona), cztery na dziesięć firm korzysta z outsourcingu IT (42%) a co trzecia firma z outsourcingu wybranych funkcji HR (33%).


Specyfika wykonywanych zadań wpływa na formy zatrudnienia, które w swoich strategiach HR wykorzystują przedsiębiorcy z sektora RTV/AGD. Zdecydowana większość badanych firm (89%), korzysta z elastycznych form zatrudnienia. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w tym obszarze jest praca tymczasowa, którą wdrożyli w swych organizacjach wszyscy badani (100%). W dalszej kolejności firmy stosują umowy cywilno-prawne (56%) i zatrudnienie zewnętrzne (38%).

fot. mat. prasowe

Czy Państwa firma korzysta z elastycznych form zatrudnienia?

Specyfika wykonywanych zadań wpływa na rodzaj form zatrudnienia, z których korzystają przedsiębiorstwa z sektora RTV/AGD. Zdecydowana większość badanych firm korzysta z elastycznych form zatrudnienia (89%).


fot. mat. prasowe

Z jakich elastycznych form zatrudnienia korzysta Państwa firma?

Spośród tych, którzy elastyczne formy zatrudnienia wdrożyli w swoich organizacjach, wszyscy korzystają z usługi pracy tymczasowej (100%).


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: HR, trendy HR, branża RTV/AGD, RTV AGD

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: