eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a wydatki na Wszystkich Świętych

Polacy a wydatki na Wszystkich Świętych

2012-10-31 00:20

Polacy a wydatki na Wszystkich Świętych

Znicze © lipcowa - Fotolia.com

Z badań PAYBACK Opinion Poll wynika, że niemal połowa Polaków przeznaczy na udekorowanie grobów bliskich do 100 zł. Wydatki związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych nie zmienią się znacząco - 69% ankietowanych kupi tyle kwiatów i zniczy, ile w poprzednich latach. Mimo dość powszechnego zjawiska kradzieży na cmentarzach, jedynie 23% badanych wyda z tego powodu mniej pieniędzy. 14% respondentów, oprócz odwiedzenia grobów, będzie też obchodzić Halloween.

Przeczytaj także: Wszystkich Świętych: rynek na znicze

Według ankiety przeprowadzonej w ramach PAYBACK Opinion Poll aż 96% Polaków planuje uczcić pamięć zmarłych, odwiedzając groby swoich bliskich. 74% badanych zamierza wybrać się na cmentarz 1 listopada. Ponad 2/3 ankietowanych odwiedzi groby położone poza miejscem swojego zamieszkania. Niezależnie od odległości, jaką trzeba będzie pokonać, aż 78% respondentów preferuje podróż samochodem.

Obchodzenie Dnia Wszystkich Świętych wiąże się z wydatkami na udekorowanie grobów: 26% respondentów przeznaczy na kwiaty i znicze do 50 zł, a niemal połowa (49%) badanych - od 51 do 100 zł. 1/4 Polaków wyda więcej niż 100 zł.

W porównaniu z poprzednimi latami wydatki związane z obchodami święta są stabilne – 69% respondentów deklaruje, że na udekorowanie grobów przeznaczy tyle samo, ile zazwyczaj. Mniej zamierza wydać 18% badanych, więcej – 13%. Pieniądze na zakupy zdecydowana większość – bo aż 95% ankietowanych - weźmie z bieżącego domowego budżetu.

fot. lipcowa - Fotolia.com

Znicze

43% ankietowanych kupuje kwiaty i znicze w hiper- lub supermarketach, a tylko blisko co czwarta osoba na stoiskach przy cmentarzu.


Gdzie po kwiaty i znicze?

Kwiaty i znicze wolimy nabyć na kilka dni przed udaniem się na cmentarz. Na zakupy odpowiednio wcześniej wybiera się 79% badanych, podczas gdy pozostali kupują wszystko w dniu odwiedzenia grobów.

Dlatego też 43% ankietowanych kupuje kwiaty i znicze w hiper- lub supermarketach, a tylko blisko co czwarta osoba na stoiskach przy cmentarzu. 13% badanych udaje się w tym celu do kwiaciarni, a 16% robi zakupy w mniejszych sklepach wielobranżowych. Zaledwie 2% korzysta z oferty sklepów i hurtowni online.

Kradzieże na cmentarzach

Na pytanie, czy kiedykolwiek z grobu bliskich zmarłych ukradziono dekoracje, 60% badanych odpowiedziało twierdząco. Jednak zjawisko kradzieży na cmentarzach nie ma znaczącego wpływu na ich decyzje zakupowe. Bez względu na możliwość kradzieży aż 77% respondentów kupi tyle kwiatów i zniczy, iloma zazwyczaj przyozdabia groby bliskich.

Halloween – świetna zabawa czy niepotrzebna moda?

Jak wynika z badań PAYBACK Opinion Poll 14% Polaków zamierza uczestniczyć w zabawach związanych z Halloween. Ponad połowa badanych (58%) ma obojętny stosunek do tego święta w Polsce: nie widzi w nim nic złego, jednak nie podchodzi też do niego z entuzjazmem. Niemal 1/3 badanych podkreśla negatywny wpływ Halloween, które niepotrzebnie wypiera rodzimą tradycję i niszczy nastrój Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. 13% respondentów postrzega Halloween jako świetną okazję do zabawy – zwłaszcza dla dzieci.

Informacje o badaniu
To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK metodą ankiety online, na grupie 544 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat, dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

Przeczytaj także


Wyniki przedsiębiorstw 2011

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: