eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nowy zakład produkcyjny Bianor w Białymstoku

Nowy zakład produkcyjny Bianor w Białymstoku

2012-10-09 11:49

Nowy zakład produkcyjny Bianor w Białymstoku

Produkcja Bianor © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Bianor, lider w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych, produkcji kontraktowej oraz montażu wyrobów gotowych, uruchomił w Białymstoku, na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nowy zakład produkcyjny. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym oraz większej powierzchni produkcyjnej i magazynowej, firma zyskała narzędzie do dalszego dynamicznego wzrostu. Zapowiada skuteczną walkę o kolejne zamówienia światowych koncernów.

Przeczytaj także: Nowy zakład produkcyjny marki CREATON

Bianor obecny jest w Białymstoku od 15 lat. Powstał, aby wytwarzać elementy plastikowe do sprzętu AGD firmy Philips. Od tamtej pory zmieniło się praktycznie wszystko, poza tym, że Białystok pozostaje dla firmy doskonałą lokalizacją. Dziś jest ona cenionym dostawcą dla wielu branż, a jej klientami są międzynarodowe koncerny. Nazwy takie jak Philips, Brita, Newell Rubbermaid, Bosch-Siemens, Makita, Zelmer czy Esselte muszą robić wrażenie.

Rocznie Bianor wytwarza dla nich miliony produktów. Zmienił się także zakres działalności firmy. Jest teraz nie tylko dostawcą elementów plastikowych. Wspiera klientów swoją wiedzą inżynieryjną już na etapie prac koncepcyjnych nad nowymi produktami, a także wykonuje kompleksowy montaż finalnych wyrobów. Klienci zawsze wysoko oceniają współpracę z inżynierami Bianor i chętnie widzą ich w swoich zespołach projektowych.

fot. mat. prasowe

Produkcja Bianor

Firma powstała, aby wytwarzać elementy plastikowe do sprzętu AGD firmy Philips

- Budowa nowej fabryki była dla nas z jednej strony szansą na istotne zwiększenie skali działalności, a z drugiej wręcz koniecznością. Aby moc realizować rosnące zamówienia od obecnych klientów potrzebowaliśmy nowych powierzchni produkcyjnych i magazynowych. Bez nich nie miałoby nawet sensu pozyskiwanie nowych kontraktów, nie bylibyśmy w stanie zmieścić kolejnych maszyn – mówi Hans de Haas, prezes Bianor. – Ponadto, nowoczesna fabryka pozwala nam jednocześnie na nieustanne udoskonalanie jakości produkcji i obsługi kontrahentów oraz na poprawę efektywności kosztowej. Nasi klienci w swoich wyborach kierują się tymi kryteriami i chcemy zaproponować im najkorzystniejsze warunki współpracy.

Kilka lat temu Hans de Haas trafnie przewidział, że w dłuższej perspektywie część międzynarodowych firm wróci ze swoją produkcją z Azji do Europy. Przewagę konkurencyjną Bianor postanowił oprzeć wówczas na trzech elementach: dzieleniu się z klientami wiedzą i umiejętnościami swoich pracowników w zakresie inżynierii produktów, nieprzeciętnej zdolności kierowania projektami oraz perfekcyjnie zorganizowanym procesie produkcji i łańcuchu dostaw. Teraz z satysfakcją patrzy, jak kierowana przez niego firma zbiera owoce tej strategii.

fot. mat. prasowe

Zakład produkcyjny Bianor

Obecnie Bianor zatrudnia 320 osób, a firma pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu

- Koszt, który ponosi nasz klient, to nie tylko suma cen wytworzenia wszystkich elementów gotowego produktu. Dużą jego część stanowią prace związane z powstaniem nowego projektu oraz z transportem poszczególnych surowców i części, napływających z wielu różnych źródeł. Wspierając klientów na wszystkich etapach, od projektowania wyrobów poprzez produkcję form wtryskowych po dystrybucję zmontowanych wyrobów, znacząco wpływamy na obniżenie ogólnego kosztu projektu – wyjaśnia prezes Bianoru.

Hans de Haas dodaje też, że kooperacja z azjatyckimi dostawcami może czasami generować problemy, takie jak np. rosnące koszty czy utrudnienia w komunikacji. Chińscy producenci są przede wszystkim nastawieni na realizację ogromnych serii i często brakuje im elastyczności w dostosowaniu swojej działalności do potrzeb europejskiego klienta. Z uwagi na odległość, utrudnieniem może być też terminowość dostaw, jej zachwianie może w skrajnych wypadkach opóźnić harmonogramy produkcyjne całych fabryk.

fot. mat. prasowe

Nowy zakład produkcyjny Bianor w Białymstoku

Nowa fabryka, wybudowana kosztem 7 mln euro na terenach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wyposażona jest w 70 maszyn produkcyjnych

Chociaż Bianor znalazł się w Białymstoku wyłącznie dlatego, że 15 lat temu tutaj przeniósł się jego najważniejszy klient, dziś ani myśli o przeprowadzce. Z perspektywy tych kilkunastu lat widać duży rozwój infrastruktury w Polsce. Stolica Podlasia jest obecnie miejscem, z którego bez większych problemów można współpracować z odbiorcami i dostawcami z całej Europy i nie tylko. Ponadto, olbrzymim atutem regionu jest kapitał ludzki.

- Jako firma produkcyjna potrzebujemy dużej liczby pracowników dysponujących kompetencjami technicznymi, zarówno bezpośrednio obsługujących maszyny, jak i inżynierów tworzących nowe rozwiązania oraz zarządzających sprawnym funkcjonowaniem całej fabryki. Zatrudniamy też sporo osób odpowiedzialnych za obsługę klientów, sprzedaż, logistykę. Białystok, miasto o tradycjach przemysłowych i akademickich, jest dla nas doskonałą lokalizacją – podkreśla Hans de Haas.

Obecnie Bianor zatrudnia 320 osób, a firma pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nowa fabryka, wybudowana kosztem 7 mln euro na terenach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wyposażona jest w 70 maszyn produkcyjnych. Pozwoli to na zatrudnienie – w momencie pozyskania kolejnych zleceń – dodatkowych 100 pracowników. Aktualnie zakład znajduje się jeszcze w fazie testów produkcyjnych.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: