eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nowy zakład PCC P4 w Brzegu Dolnym

Nowy zakład PCC P4 w Brzegu Dolnym

2013-12-13 10:00

Nowy zakład PCC P4 w Brzegu Dolnym

Nowy zakład PCC P4 w Brzegu Dolnym © endostock - Fotolia.com

Koszt nowej inwestycji to 270 mln zł, z czego prawie 67 mln zł to przyznana przez Ministerstwo Gospodarki dotacja. Inwestorem jest spółka PCC P4 należąca do holdingu PCC Rokita. Obecnie prowadzone są prace ziemne pod fundamenty. Wyłonieni już zostali dostawcy najważniejszych urządzeń i aparatów dla działu badawczo-rozwojowego.

Przeczytaj także: Nowy zakład produkcyjny Chimirec w Rembertowie

W nowej wytwórni zatrudnienie znajdą inżynierowie, specjaliści techniczni jak i wykwalifikowani pracownicy produkcyjni.

Pochodne kwasu monochlorooctowego MCAA wykorzystywane są w wielu branżach, m.in. w przemyśle spożywczym, w substancjach zagęszczających, kosmetycznym na przykład w produkcji szamponów czy środków higieny osobistej, w przemyśle farbiarskim do sztucznych barwników i pigmentów. Używany jest także do produkcji leków, środków przeciwbólowych oraz witaminy B6.

Kwas monochlorooctowy jest powszechnie stosowanym surowcem również w przemyśle wiertniczym, gdzie jego pochodne znajdują zastosowanie do środków wiążących wodę jak choćby przy odwiertach związanych z poszukiwaniami gazu łupkowego.

Produkt wytwarzany przez PCC P4 dostępny będzie w dwóch podstawowych klasach czystości zróżnicowanych pod kątem zawartości kwasu dichlorooctowego Nowoczesna produkcja da możliwość przygotowania również produktu dostosowanego do indywidualnych wymagań odbiorcy.

- Będzie to innowacyjny na skalę światową zakład wytwarzania kwasu o wysokiej czystości - mówi Szymon Gross Prezes PCC P4. Będzie produkował aż 42 tys. ton kwasu rocznie, co stawia go w jednym szeregu ze światowymi potentatami.

fot. endostock - Fotolia.com

Nowy zakład PCC P4 w Brzegu Dolnym

Koszt nowej inwestycji to 270 mln zł, z czego prawie 67 mln zł to przyznana przez Ministerstwo Gospodarki dotacja. W nowej wytwórni zatrudnienie znajdą inżynierowie, specjaliści techniczni jak i wykwalifikowani pracownicy produkcyjni.


Dla porównania jeden z dwóch największych na świecie producentów MCAA - firma CABB - wykorzystuje dwie instalacje w Niemczech w sumie mogące wyprodukować 130 tys. ton MCAA rocznie. Drugi potentat na rynku - firma Akzo Nobel posiada w Holandii instalację, która po ostatniej rozbudowie pozwala uzyskać ponad 100 tys. ton na rok. Produkcja MCAA ulokowana jest też w Indiach i Chinach, jednak tamtejsze zakłady są znacznie mniejsze, a jakość produktu finalnego znacznie odbiega od standardów europejskich dostawców. Istniejące instalacje w Stanach Zjednoczonych są natomiast na ogół mocno przestarzałe a niektóre operują na wycofywanej już technologii.
Światowa produkcja kwasu chlorooctowego w 2010 r. wynosiła 706 tysięcy ton z czego połowa jest produkowana w Chinach.

Spółka znajdzie odbiorców kwasu zarówno w Europie, jak i krajach obu Ameryk. Rosnące zapotrzebowanie na farmaceutyki, coraz większa konsumpcja produktów wysokoprzetworzonych oraz zainteresowanie bezołowiowymi, nietoksycznymi środkami zmiękczającymi /plastyfikatorami/ do PCW, gwarantuje stabilny wzrost zapotrzebowania na MCAA.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: