eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy V 2012

Monitor Rynku Pracy V 2012

2012-07-05 10:57

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy II 2012


W naszym kraju częściej niż w innych krajach wskazywane jest jako powód zmiany pracy niezadowolenie z aktualnego pracodawcy (Polska 30% vs ogół badanych 18%). Jednocześnie nadal ważnym czynnikiem zmiany pracy jest wpływ wewnętrznych procesów zachodzących w firmie. Jest to obecnie trzeci w kolejności czynnik zmiany pracy w naszym kraju. „Analiza wymienianych przez naszych respondentów powodów zmiany miejsca zatrudnienia nasuwa po raz kolejny wniosek, że nasze ambicje zawodowe są raczej skupione na osiąganiu możliwie wysokich zarobków, a nie na chęci rozwoju siebie czy odmiany rutyny zawodowej. Staje się to jeszcze bardziej widoczne na tle odpowiedzi innych badanych krajów, z których przebija zdecydowanie większe nastawienie na rozwój i samorealizację” – komentuje Agnieszka Bulik.

Bardzo duża satysfakcja – tak, ale z czego się cieszymy?

Trzech na czterech polskich respondentów badania (73%) jest bardzo zadowolonych lub zadowolonych z aktualnie wykonywanej pracy. Jest to wynik nieco lepszy niż łączny dla wszystkich badanych krajów (69%) i niewiele niższy niż krajów północnej Europy i Beneluxu (najwyższy wynik osiągnęła Dania, 85%).

„Wyjątkowo entuzjastyczne odpowiedzi Polaków rodzą pytania co jest dla nas źródłem satysfakcji z wykonywanej pracy. Pytania sondażu pokazały, że poszukiwanie lepszych warunków i niezadowolenie z pracodawcy są głównymi czynnikami zmiany miejsca zatrudnienia. Jednocześnie nie są priorytetami interesująca treść pracy czy mili, wspierający współpracownicy. Można zaryzykować stwierdzenie, że przez odpowiedzi naszych respondentów przebija nie tyle satysfakcja z wykonywanej pracy, co satysfakcja z posiadania pracy jako takiej.” – komentuje Agnieszka Bulik.

fot. mat. prasowe

Indeks mobilności 2Q/2012

W bieżącej, ósmej edycji badania, indeks mobilności dla Polski wyniósł 106 punktów, zmniejszając się o 3 punkty wobec poprzedniego badania (vs 109 pkt XI/11 vs 105 pkt VIII/11 vs 108 pkt V/11)

Emocjonalna huśtawka - duże obawy o pracę, duża wiara w znalezienie nowej

Na tle krajów europejskich, w Polsce liczba badanych dostrzegających duże lub umiarkowane ryzyko utraty pracy już kolejny kwartał utrzymuje się na średnim poziomie – niemal co trzecia osoba (29%) przyznaje, że odczuwa taką obawę. Oceny te są dalekie pesymizmowi krajów o najtrudniejszej obecnie sytuacji gospodarczej, w których zagrożenie utraty pracy dotyczy nawet co drugiego pracownika (Grecja, 50%; Hiszpania, 41%).

Jednocześnie stałą cechą odpowiedzi naszych respondentów jest niesłabnące, bardzo wysokie przekonanie o możliwości znalezienia jakiejkolwiek nowej pracy (79%). Oceny Polaków na tle pozostałych krajów należą do najwyższych w badanej grupie.

fot. mat. prasowe

Satysfakcja z pracy u aktualnego pracodawcy

Najbardziej zadowoleni z wykonywanej pracy byli Duńczycy (85%), najmniej Węgrzy (49%)

Jednocześnie polski rynek pracy nadal jest charakteryzowany wysoką gotowością do zmiany pracy, a także istotną faktyczną rotacją pracowników – w ciągu poprzedniego półrocza pracodawcę zmienił co piąty respondent badania (20,5%).

Krzysztof Cibor, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych: „Szczególnie w nie do końca stabilnej sytuacji gospodarczej fakt posiadania jakiejkolwiek pracy wydaje się rozsądnym źródłem satysfakcji. Jednak nie należy zapominać o tym, że praca to coś, co ma nam towarzyszyć przez większość życia. Ma to co najmniej dwie konsekwencje - po pierwsze powinniśmy już teraz planować nasze życie zawodowe za 20-30 lat (kiedy gospodarka i społeczeństwo zmienią się, a my sami będziemy starsi), po drugie - jeśli poza zaspokojeniem potrzeb finansowych praca nic więcej nam nie daje, szansa na wypalenie zawodowe jest ogromna.”
System viaTOLL ma już rok

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: