eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy V 2012

Monitor Rynku Pracy V 2012

2012-07-05 10:57

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy II 2012


„Oczywiście czasem trudno jest myśleć o planach na przyszłość, gdy inwestowanie w nią wiązać musiałoby się z niższymi zarobkami lub mniej stabilną formą zatrudnienia obecnie. Ale z drugiej strony - brak planowania może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje. Na ten minimalistyczny i nastawiony raczej na trwanie niż na rozwój sposób zawodowego bycia Polaków należy spojrzeć jeszcze w kategoriach makroekonomicznych. Gospodarka globalizuje się, kompetencje i środki produkcji są coraz bardziej rozproszone geograficznie. Rynki pracy w naszej części świata już dawno przestały być konkurencyjne cenowo. Jeśli polska gospodarka chce pozostać w grze, musi inwestować w rozwój pracowników, zwiększanie ich kompetencji, pogłębianie specjalizacji przy jednoczesnym zachowaniu otwartości. Taki rozwój jest trudny do wyobrażenia, gdy główną motywacją dla pracowników pozostają warunki materialne” – dodaje.

Monika Zakrzewska, ekspertka PKPP Lewiatan komentuje wyniki sondażu: „Obserwowane przez Randstad odpowiedzi respondentów wskazują niepokojącą tendencję. Nie ma nic złego w chęci znalezienia innej pracy, ale z tym będzie się musiała wiązać zmiana nastawienia do podwyższania kwalifikacji zawodowych. Badania na całym świecie wskazują, że skraca się czas pracy u jednego pracodawcy, jednocześnie zwiększa liczba zmian miejsca zatrudnienia. Szybko zmieniająca się sytuacja w gospodarce stawia przed rynkiem pracy coraz to nowsze wymagania kwalifikacyjne – raz zdobyta wiedza z pewnością nie wystarczy, żeby dotrzymać tempa zmianom gospodarczym. Rynek edukacyjny jest krok za wymaganiami rynku pracy – zawody, które będziemy wykonywać za 10, a nawet 5 lat, w tej chwili jeszcze nie istnieją, więc nie możemy się ich nauczyć. Będziemy obsługiwać programy, których jeszcze nie ma i rozwiązywać problemy, których teraz nikt nie przewiduje. Więc to oczywiste, że jeszcze nie możemy się ich nauczyć, ale w przyszłości nie będziemy mieli wyjścia. Amerykanie przewidują, że będziemy zmieniać swój zawód – zawód, nie miejsce pracy - 7 razy w życiu.”

fot. mat. prasowe

Zaangażowanie pracowników

Biorący udział w badaniu Polacy zdecydowanie przyznają, że to nie praca jest treścią ich życia, ale pracują, aby żyć (85%)


Informacje o badaniu
Sondaż “Monitor Rynku Pracy” Randstad Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym już w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Badanie po raz pierwszy przeprowadzono na początku 2010 roku. „Monitor Rynku Pracy” jest realizowany poprzez ankiety wypełniane on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 13.967 osób). Bieżące badanie zostało zrealizowane w okresie 20 kwietnia – 7 maja 2012 r.

poprzednia  

1 2 3

System viaTOLL ma już rok

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: