eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II 2012

Przetargi - raport II 2012

2012-03-30 11:15

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2012


– Niepewna sytuacja w otoczeniu gospodarczym Polski nadal się utrzymuje, zaś próby ratunku dla bardzo poważnie zadłużonych krajów strefy euro przypominają raczej leczenie ciężkiej choroby za pomocą plastrów. Kwoty wymieniane w coraz to kolejnych „pakietach ratunkowych” dla coraz to nowszych krajów osiągają już astronomiczne wielkości. Dlatego też w Polsce coraz częściej znani ekonomiści postulują powstrzymanie się naszego od zbyt szybkiego wstąpienia do strefy euro. Euroland to chory organizm, i dopóki sam nie wyzdrowieje, to przyłączenie się do niego może wywołać problemy dużo poważniejsze, niż te z którymi zmagamy się teraz – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl. – Na razie sami mamy mocno niezrównoważony budżet, rozdmuchane wydatki publiczne, bardzo niezdrową i mało rozwojową ich strukturę. Coraz większe kwoty przeznaczamy na obsługę długu, kredytowa pętla mocno dławi nasze finanse. A i reformy nie idą, tak jak iść powinny. Rząd nie ma pomysłu czy odwagi na głębokie, systemowe zmiany, a te które usiłuje wprowadzić są jedynie cząstkowe. A czas nieubłaganie płynie, zmniejszając szanse na możliwie bezbolesną kurację dla naszych finansów i gospodarki – dodaje Beata Szkodzin.

Inwestycje nadal zwalniają

Pomimo sezonowego wzrostu w sektorze budowlanym, dane są jednoznaczne. Postępowań w tym segmencie ogłasza się mniej niż w latach ubiegłych.

Względem lutego ubiegłego roku znacznie spadła liczba ogłoszeń na roboty w zakresie nawierzchni dróg (spadek rok do roku o 30,03 proc.), instalowanie znaków drogowych (-26,74 proc.), instalowanie urządzeń oświetlenia drogowego (-26,60 proc.), roboty w zakresie różnych nawierzchni (spadek względem lutego 2011 o 21,28 procent), usługi nadzoru budowlanego (-18,89 proc.), roboty budowlane w zakresie budowy linii energetycznych (-18,82 procent), roboty w zakresie naprawy dróg (-16,77 proc.), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (-14,49 proc.), roboty drogowe (-10,57 proc.), roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei; wyrównywanie terenu (spadek o 10 procent).

– Analiza struktury branżowej ogłoszeń przetargowych wskazuje na trwające spowolnienie w segmencie budowlanym. Przełomem będzie zakończenie inwestycji związanych z Euro 2012, po którym zapewne przyjdzie nam długo czekać na kolejny duży boom budowlany – mówi Beata Szkodzin. – Spada liczba przetargów na prace projektowe, przygotowawcze do inwestycji czy nadzoru nad nimi. Oznacza to, że po zakończeniu trwających obecnie budów, nowe nie będą rozpoczynane. To zapowiedź trudnych czasów dla całej „budowlanki” – dodaje wydawca serwisu .

W lutym w relacji rocznej najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na pomoce dydaktyczne (przyrost o 345,16 procent!), usługi ubezpieczeniowe (+137,08 proc.), usługi szkolnictwa podstawowego (+88,46 procent), usługi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (+71,19 proc.), produkty zwierzęce, mięso i produkty mięsne (+64,38 procent), usługi edukacyjne i szkoleniowe (+61,26 proc.), olej opałowy (+52,50 proc.), usługi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (+50 proc.), roboty w zakresie instalacji elektrycznych (+49,18 proc.), roboty remontowe i renowacyjne (przyrost rok do roku o 44,89 procent), usługi restauracyjne i dotyczące podawania posiłków (+43,28 proc.), roboty malarskie (+41,18 procent), usługi szkoleniowe (+37,27 proc.).

W stosunku do poprzedniego miesiąca – stycznia 2012 – najbardziej w lutym spadło zapotrzebowanie na olej opałowy (spadek względem stycznia o 50 procent), żywność, napoje, tytoń i produkty pokrewne (-38,02 procent), benzynę bezołowiową (-30,73 procent), olej napędowy (-29,52 procent), produkty mleczarskie (-29,19 procent), owoce, warzywa i podobne produkty (-26,13 proc.), usługi w zakresie transportu drogowego (spadek o 23,81 procent), instalowanie znaków drogowych (-22,22 proc.).

Większe zapotrzebowanie w lutym 2012 niż miesiąc wcześniej zanotowano w przypadku zamówień na roboty remontowe i renowacyjne (przyrost względem stycznia 2012 o 112,5 procent), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych (+95,45 procent), roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (+75,95 proc.), roboty w zakresie instalacji elektrycznych (+68,52 procent), roboty malarskie(+67,44 procent), usługi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (przyrost o 64,15 procent).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: