eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II 2012

Przetargi - raport II 2012

2012-03-30 11:15

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2012


Sytuacja na rynku pracy pogarsza się od kilku miesięcy. Przedsiębiorcy obawiają się o przyszłą koniunkturę i dlatego ostrożnie tworzą nowe miejsca pracy. W lutym zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe już tylko o 0,5 proc. niż przed rokiem. Na pogorszenie sytuacji na rynku pracy wpłynęło podwyższenie w tym roku płacy minimalnej, czy podniesienie od 1 lutego składki rentowej po stronie pracodawców. Zmienia się struktura bezrobocia. O ile jeszcze kilka lat temu bez pracy byli przede wszystkim niepełnosprawni czy kobiety powracające na rynek pracy, to teraz ok. 50 proc. bezrobotnych stanowią osoby długotrwale pozostające bez pracy, 28 proc. to osoby młode, a 30 proc. starsze.

Chwilową poprawę przyniesie tradycyjnie wiosna - rozpoczną się prace sezonowe, zwłaszcza w budownictwie, kończone będą też inwestycje na Euro 2012.

Rosnące bezrobocie przekłada się na zachowania zakupowe Polaków, którzy zaczynają oszczędzać. Wprawdzie sprzedaż detaliczna w lutym 2012 w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 13,7 proc., ale dane wskazują, że zmienia się struktura sprzedaży - coraz więcej pieniędzy konsumenci zostawiają w niewyspecjalizowanych sklepach dyskontowych, w których kupują niemarkowe, ale tańsze towary. Możliwe, że to początek trwałej tendencji, co może oznaczać problemy dla właścicieli mniejszych sklepów.

Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w lutym 2012 r. była o 4,6 proc. wyższa w porównaniu do lutego 2011 r. i o 1 proc. niższa niż w styczniu bieżącego roku. W porównaniu z lutym 2011 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 26 spośród 34 działów przemysłu. Najwyższy wzrost, o 14,8 proc., odnotowano w produkcji metali oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych. O 9,4 proc. wzrosła produkcja maszyn i urządzeń. Sprzedaż przedsiębiorstw wydobywających węgiel kamienny i brunatny spadła o 7,9 proc.

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł w lutym o 6,3 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca 2011 r. W porównaniu do stycznia spadły ceny w górnictwie oraz przetwórstwie przemysłowym. Wzrastały jednak koszty wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną oraz dostawy wody.

Najwyższą dynamikę wzrostu względem lutego 2011 r. odnotowały przedsiębiorstwa wznoszące obiekty inżynierii lądowej i wodnej. Tutaj sprzedaż była wyższa o 27 proc. proc. niż w ubiegłym roku.

Wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym odnotowały w lutym także przedsiębiorstwa budowlane. Produkcja budowlano-montażowa była o 12 proc. wyższa niż przed rokiem i o 5,5 proc. niższa niż w styczniu bieżącego roku. Z kolei ceny tej produkcji spadły w porównaniu ze styczniem br. o 0,1 proc. i były o 1,4 proc. wyższe niż przed rokiem.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: