eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I 2012

Przetargi - raport I 2012

2012-02-29 12:40

Przetargi - raport I 2012

Liczba ogłoszeń w styczniu w poszczególnych kategoriach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym miesiącu bieżącego roku liczba ogłaszanych przetargów publicznych spadła wprawdzie względem grudnia - ale w porównaniu do analogicznego miesiąca rok temu zauważalnie wzrosła - wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Mamy już za sobą sezonowy spadek w budownictwie. W styczniu liczba ogłoszeń przetargowych z segmentu budowlanego była zauważalnie wyższa niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Przeczytaj także: Przetargi w branży edukacyjnej II poł. 2011

Dane zebrane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, pokazują, że w pierwszym miesiącu 2012 roku liczba ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych spadła względem grudnia 2011 o 24,10 procent. Tak poważny spadek to „zasługa” dwóch kategorii zamówień – dostaw towarów oraz dostaw usług. W obu tych segmentach miesięczny spadek wyniósł ponad 30 procent! Wynik sumaryczny poprawił segment budowlany – dane wyraźnie wskazują, że zimowe minimum zamówień budowlanych mamy już za sobą. W styczniu ogłoszeń z sektora „budowlanki” było aż 67,9 procent więcej niż miesiąc wcześniej.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w styczniu w poszczególnych kategoriach

Liczba ogłoszeń w styczniu w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Styczniowy wynik całkowity to 11 tys. 62 ogłoszenia. W grudniu ubiegłego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 14 tys. 474 ogłoszeń, wobec 17 tys. 493 w listopadzie, 16 tys. 33 ogłoszeń w październiku, 16 tys. 688 we wrześniu.

Tegoroczny styczeń jest zauważalnie lepszy niż we wcześniejszych latach. Wyjątkiem jest niestety segment budowlany. Wszystko wskazuje na to, że spowolnienie inwestycyjne rozpoczęte w ubiegłym roku utrzyma się również i w roku bieżącym. Styczniowa liczba ogłoszonych postępowań przetargowych na prace budowlane jest wprawdzie nieco wyższa niż rok temu, ale na tle lat poprzednich nie wygląda imponująco.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń o przetargach w województwach

Liczba ogłoszeń w woj. w wybranych miesiącach

Oszczędności budżetowe – i to zarówno budżetu centralnego jak jednostek samorządowych przynoszą już negatywne efekty. Zadłużone państwo i zadłużone samorządy ograniczają inwestycje, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na prace budowlane.

Dodatkowo na spadek poziomu inwestycji ma wpływ wyczerpywanie się funduszy unijnych, a poprawę być może przyniesie kolejne rozdanie unijnego budżetu.

fot. mat. prasowe

Przetargi - podstawowe kategorie ogłoszeń

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, w tys., styczeń, lata 2007-2012

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: