eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I 2012

Przetargi - raport I 2012

2012-02-29 12:40

Przeczytaj także: Przetargi w branży edukacyjnej II poł. 2011

Inflacja hamuje. Inwestycje również

Według wstępnych danych GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w styczniu 2012 roku wzrosły o 0,7 proc. w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. W odniesieniu zaś do stycznia 2011 roku były wyższe o 4,1 proc. Wynik ten okazał się być niższym od oczekiwań analityków. Największy wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji w styczniu 2012 r. miały ceny żywności i napojów bezalkoholowych, a także dóbr i usług związanych z mieszkaniem i transportem. Wzrost cen odnotowano też w rekreacji i kulturze, restauracjach i hotelach oraz w edukacji. Mniej płaciliśmy natomiast za usługi związane ze zdrowiem. W przypadku sektora łączności ceny pozostały stabilne.

Do niższej inflacji przyczynił się coraz mocniejszy złoty. W kolejnych miesiącach ceny będą dalej wolno spadać. Złoty umacnia się już od kilku tygodni, dzięki czemu nie rosną tak szybko ceny towarów importowanych, zwłaszcza paliw na stacjach benzynowych.

Jak podał GUS, styczeń był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu 2011 roku. Większa niż przed miesiącem, ale mniejsza niż przed rokiem, była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych. Mniej osób niż w grudniu i styczniu 2011 r. wyrejestrowano z urzędów pracy. W końcu stycznia 2012 roku urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w grudniu i styczniu 2011 roku. Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu stycznia 2012 r. stanowili 13,2% cywilnej ludności aktywnej zawodowo (w grudniu 2011 r. – 12,5%, w styczniu 2011 r. – 13,1%).

Styczeń, podobnie, jak grudzień, należy do tych miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie, co w miesiącach zimowych wynika z przyczyn sezonowych. Do wzrostu bezrobocia w styczniu przyczyniły się dodatkowo m.in. rejestracje osób powracających do ewidencji po udziale w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu, które zakończyły się z końcem grudnia 2011 roku, jak również rejestracje osób, które dotychczas nie pracowały. Liczna grupa osób powróciła również do ewidencji po zakończeniu umów na czas określony, zawieranych najczęściej do końca roku.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w lutym oceniany był negatywnie, podobnie jak przed miesiącem i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Wpływ na utrzymywanie się niekorzystnego wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury mają bardziej pesymistyczne niż w styczniu oceny bieżące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej przy mniej negatywnych niż przed miesiącem odpowiednich prognozach. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieznacznie większy od prognozowanego w styczniu.

Zawierucha w strefie euro trwa. O ile Grecja została już praktycznie spisana na straty, i pytaniem nie jest czy ale kiedy i jak to państwo ogłosi bankructwo, to czarne chmury pojawiają się w kolejnych krajach, czyli Hiszpanii i we Włoszech. Niestety zaczyna również cierpieć gospodarka Niemiec, a to nasz najważniejszy partner handlowy. Problemy naszego zachodniego sąsiada dość szybko przełożą się na gorszą sytuację rodzimych eksporterów – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. Wprawdzie stan polskiej gospodarki na tle europejskich sąsiadów jest raczej dobry, lecz nie miejmy złudzeń. Stan naszych publicznych finansów określają czynniki zewnętrzne. Wysokie zadłużenie sektora publicznego, niebotycznie wręcz rosnące koszty obsługi długu, wysokie transfery socjalne, wciąż mało prorozwojowa konstrukcja budżetu, rosnące obciążenia podatkowe – te wszystkie czynniki duszą polską gospodarkę. Niestety czas darmowych obiadów się kończy, więc zarówno w Europie, jak i w Polsce, czeka nas czas oszczędzania i wysokich podatków. Oszczędności już obejmują inwestycje publiczne. Bieżący i przyszły rok z pewnością przyniosą więc poważne ograniczenia przetargów publicznych z zakresu budownictwa – dodaje Beata Szkodzin.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: