eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy inżynierowie a utrata pracy

Polscy inżynierowie a utrata pracy

2012-02-21 11:45

Polscy inżynierowie a utrata pracy

Czy obawiasz się zwolnienia z pracy w najbliższym czasie? © fot. mat. prasowe

Panuje powszechne przekonanie, iż utrata pracy jest jednym z najbardziej stresogennych czynników w życiu każdego z nas. Psychologowie wymieniają ją na jednym z najwyższych miejsc na liście przyczyn wywołujących najbardziej negatywne emocje. Z drugiej strony, niepokojące perspektywy mogą zmobilizować nas do aktywnych poszukiwań nowego miejsca pracy, możliwości rozwoju. Bank Danych o Inżynierach w swojej sondzie zapytał inżynierów czy obawiają się utraty zatrudnienia.

Przeczytaj także: Polscy inżynierowie a zmiana pracy

Po przeanalizowaniu wyników sondy przeprowadzonej przez Bank Danych o Inżynierach można postawić następującą tezę. Pracownicy na stanowiskach technicznych oraz informatycznych są w grupie mniejszego ryzyka i utrata pracy nie spędza im snu z powiek. Ponad 32 procent ankietowanych jest przekonanych, iż pracodawca przewiduje dalsze inwestycje i rozwój firmy. Dlatego też nie ma potrzeby cięcia kosztów i redukowania etatów. Firmy prawdopodobnie będą poszukiwać dodatkowych specjalistów, zwiększać liczbę zatrudnionych. Dobra organizacja firmy nastraja pracowników optymistycznie, co pozytywnie wpływa na jakość wykonywanej pracy, podejmowanych działań oraz relacje pomiędzy współpracownikami.

Ponad 25 procent ankietowanych, pomimo pogarszającej się sytuacji na rynku, nie obawia się utraty pracy. Specjaliści są przekonani o swojej wartości. Wiedzą, że firma nie może sobie pozwolić na ich utratę. Doświadczony i efektywny pracownik jest najwyższą wartością firmy. Poszukiwanie nowego pracownika, proces szkolenia oraz jego wdrożenia jest bardzo kosztowny i nie gwarantuje powodzenia. Inżynierowie są świadomi, że zdobyte doświadczenie i wiedza jaką dysponują przekładają się na wymierne korzyści dla pracodawcy.

fot. mat. prasowe

Czy obawiasz się zwolnienia z pracy w najbliższym czasie?

Ponad 1/3 inżynierów nie obawa się zwolnienia


Zdemotywowany i zestresowany pracownik pracuje mniej wydajnie, nie identyfikuje się z firmą i tym samym jest na przegranej pozycji w walce o klienta. Jego nastawienie wpływa także negatywnie na atmosferę w zespole, w którym pracuje.

Ponad 24 procent inżynierów, którzy wzięli udział w sondzie, zdaje sobie sprawę z faktu, iż kondycja finansowa firmy znacznie się pogorszyła. Pracodawca nie zanotował spodziewanych przychodów. Istnieje zatem obawa, iż będzie zmuszony poszukać oszczędności, co może wpłynąć na redukcję kosztów firmy, a tym samym redukcję etatów.

Strach przed utratą pracy destrukcyjnie wpływa na jej jakość wykonywania. Co niestety może okazać się kolejnym argumentem w rękach pracodawcy, iż bardziej opłacalne jest cięcie wydatków firmy poprzez redukcję zatrudnień, niż inwestycja w rozwój pracowników.

Niewiele mniej, bo ponad 18 procent specjalistów wie, że pracuje w branży, która już od jakiegoś czasu jest w trudnej sytuacji. W dobie kryzysu nawet bardzo znane, prężnie działające przedsiębiorstwa poniosły straty. Inżynierowie obawiają się zatem utraty pracy, ponieważ zarówno firmy konkurencyjne zwalniają, jak i ogólna sytuacja nie napawa optymizmem. Ta grupa ankietowanych spodziewa się zatem drastycznych decyzji także w swoim miejscu pracy.

Wyniki przeprowadzonej sondy pokazują, iż inżynierowie ze względu na swoją wiedzę oraz umiejętności nie są bezpośrednio zagrożeni redukcją etatów i utratą zatrudnienia. Ta grupa zawodowa może pozwolić sobie na odrobinę optymizmu. Wykwalifikowani pracownicy od zawsze są i będą w cenie, bez ich pracy żadna firma nie może prężnie działać.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: