eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy inżynierowie a przekwalifikowanie zawodowe

Polscy inżynierowie a przekwalifikowanie zawodowe

2012-08-01 13:13

Polscy inżynierowie a przekwalifikowanie zawodowe

Czy zdecydowałbyś się na całkowite przekwalifikowanie zawodowe? © fot. mat. prasowe

Bank Danych o Inżynierach w swojej sondzie z czerwca 2012 zapytał specjalistów czy zdecydowaliby się na przekwalifikowanie mając lepsze perspektywy pracy w innym zawodzie. Większość specjalistów (ponad 51%), którzy głosowali w sondzie BDI wykazało chęć całkowitego przekwalifikowania zawodowego, mając lepszą perspektywę pracy w innej branży.

Przeczytaj także: Inżynierowie cenieni za kompetencje miękkie

Przekwalifikowanie to zmiana naszego profilu zawodowego, może być częściowe lub całkowite. Częściowe – wtedy doszkalamy się, uzupełniamy naszą widzę, dodając pokrewne informacje. Szukamy pracy w zbliżonych dziedzinach. Zatem podstawy zostają te same, zdobywamy natomiast nowe, dodatkowe umiejętności.

Całkowite przekwalifikowanie się jest zdecydowanie trudniejsze. Wymaga większego wysiłku, cierpliwości i samodyscypliny. Musimy wykorzystać dotychczasowe doświadczenie, aby zdobyć wiedzę i umiejętności w nowej dziedzinie. Stając przed koniecznością podjęcia decyzji o całkowitej zmianie swojego profilu zawodowego, można różnie interpretować zaistniałą sytuację. Dla jednych będzie to porażka i zło konieczne. Dla drugich wyzwanie, możliwość rozwoju, droga do sukcesu.

Większość specjalistów (ponad 51%), którzy głosowali w sondzie BDI wykazało chęć całkowitego przekwalifikowania zawodowego, mając lepszą perspektywę pracy w innej branży. Wynik ten pokazuje jak bardzo elastyczni są specjaliści branż technicznych. Chętnie podejmują działania, które gwarantują im rozwój. Specyfika ich pracy często wymaga monitorowania aktualnych informacji. Nie boją się zatem podjąć ryzyka, aby zapewnić sobie stabilną i satysfakcjonującą pracę. Na decyzję o całkowitym przekwalifikowaniu się może wpływać wiele różnych czynników. Trudna sytuacja na rynku, redukcja etatów czy bezrobocie wymuszają działania awaryjne. Specjaliści, którzy nie mogą znaleźć zajęcia w swoim zawodzie, szukają możliwości wyjścia z impasu.

Ankietowani nie odrzucili możliwości rozwoju i zmiany swojego profilu zawodowego. Niewiele mniej, ponad 32% głosujących wskazało możliwość zmian, jednak biorąc pod uwagę pewne czynniki. Specjaliści zaznaczyli, że raczej podjęliby się próby przekwalifikowania. Wskazuje to na chęć przekwalifikowania zawodowego częściowego. Specjaliście z tej grupy szukają stanowisk pokrewnych, poruszają się głównie w obrębie swojej branży. Zakładają uzupełnienie wiedzy. Zmiana ta miałaby odbywać się w znanym im środowisku.

Kolejna grupa ankietowanych twierdzi, że raczej nie podjęliby się próby przekwalifikowania zawodowego. 11,6% specjalistów obawiałoby się takiej zmiany. Może być ona trudna, ponieważ w pewnym stopniu obniża naszą pewność siebie. Wzbudza obawę, że nie poradziliśmy sobie. Nie jesteśmy wystarczająco przygotowani i dlatego nie możemy znaleźć dobrej pracy w naszym zawodzie. Decyzja o przekwalifikowaniu się wymaga zaangażowania sił, dodatkowych środków. To długoterminowa inwestycja. Specjaliści zazwyczaj szukają pracy wykorzystując system poleceń wśród znajomych, uczestnicząc w targach pracy, korzystając z pomocy agencji doradztwa personalnego.

Tylko 4% specjalistów zdecydowanie odrzuciło chęć i możliwość przekwalifikowania się. Możemy zatem przypuszczać, że są to szczęściarze zadowoleni ze swojej pracy. Inżynierowie oraz informatycy należą do specyficznej grupy zawodowej. Ich praca często wymaga ciągłego szkolenia się, uzupełniania wiedzy. Zazwyczaj to pracodawcy aktywnie poszukują ich na rynku.

fot. mat. prasowe

Czy zdecydowałbyś się na całkowite przekwalifikowanie zawodowe?

Większość specjalistów (ponad 51%), którzy głosowali w sondzie BDI wykazało chęć całkowitego przekwalifikowania zawodowego, mając lepszą perspektywę pracy w innej branży


Przekwalifikowanie zawodowe, choć trudne i czasochłonne powinno być częściej praktykowane. Szczególnie w przypadku osób, które utraciły możliwość wykonywania zawodu lub sytuacja w ich branży nie napawa optymizmem. Zmiany zawsze przynoszą zarówno perspektywę poprawy, jak i możliwość niepowodzenia. Ale to od nas zależy, jak podejdziemy do takiej możliwości, z jakim nastawieniem podejmiemy próby. Jeżeli potraktujemy to jako wyzwanie i drogę do poprawienia swojej sytuacji, mamy ogromne szanse na odniesienie sukcesu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: