eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w energetyce 2011

Fuzje i przejęcia w energetyce 2011

2012-02-11 00:11

Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć w IV kw. 2011


Do grona zagranicznych podmiotów nadal zainteresowanych polskim rynkiem energetycznym należą francuskie grupy EDF i GDF, które w ubiegłym roku starały się o przejęcie pakietu kontrolnego w ENEA S.A. Również fiński koncern energetyczny Fortum oraz francuska Dalkia deklarują zainteresowanie udziałem w rozwoju polskiego sektora dystrybucji ciepła, zarówno poprzez rozwój organiczny, jak i przejęcia. Udziałem w konsolidacji tego sektora zainteresowany jest również niemiecki STEAG AG, który za pośrednictwem polskiej spółki zależnej SFW Energia Sp. z o.o. nabył w ubiegłym roku udziały w Elektrociepłowni Iława.

Kolejnym podmiotem wykazującym zainteresowanie udziałem w konsolidacji rynku energetycznego w Polsce jest należący do grupy najbogatszych czeskich przedsiębiorców Energetický a Prumyslový Holding. Podmiot ten starał się w ubiegłym roku m.in. o przejęcie ENEA oraz ENERGA.

Na dynamikę procesów fuzji i przejęć w sektorze energetyki w kolejnych latach wpływać będą z jednej strony regulacje prawne mające realne przełożenie na opłacalność biznesu, z drugiej zaś dostępność kapitału i realizacja strategii porządkowania portfeli aktywów przez głównych graczy branżowych, szukających coraz częściej optymalnych inwestycji poza Europą. Potrzeby inwestycyjne krajowego sektora stają się coraz pilniejsze i tak duże, że tylko podmioty najsilniejsze kapitałowo i realizujące strategię konsolidacji rynkowej będą w stanie je osiągnąć. Biorąc pod uwagę cykl transakcji, a także sytuację na rynkach finansowych, można oczekiwać, że w roku 2012 aktywność transakcyjna inwestorów będzie mniejsza w porównaniu do lat 2010-2011, za to kolejne lata przyniosą dalsze zmiany własnościowe w polskiej energetyce.

Podsumowanie 2011 r.

Łączna wartość transakcji w sektorze energetycznym w Polsce w 2011 r. szacowana jest na poziomie ok. 11,5 mld PLN, wobec 12 mld PLN uzyskanych w roku 2010 (nie uwzględniając transakcji przejęcia ENERGA przez PGE zablokowanej przez UOKiK).

Wartość trzech największych transakcji w sektorze stanowiła blisko 70% ich łącznej wartości, a kluczowym sprzedającym na rynku okazał się zgodnie z przewidywaniami szwedzki koncern Vattenfall, porządkujący swoje aktywa w regionie. Kupującymi byli gracze branżowi konsolidujący rynek lub, tak jak w przypadku PGNiG, realizujący strategię rozwoju opartą na wykorzystaniu synergii pomiędzy swoją dotychczasową działalnością a sektorem energetycznym.
  • Największą transakcją w polskim sektorze energetycznym w 2011 r. było nabycie pakietu 99,98% akcji Górnośląskiego Zakładu Energetycznego S.A. przez Tauron Polska Energia S.A. od koncernu Vattenfall, o wartości przekraczającej 3,6 mld PLN;
  • Drugą pod względem wartości transakcją w sektorze było nabycie 99,98% akcji Vattenfall Heat Poland S.A. przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. od koncernu Vattenfall za kwotę blisko 3 mld PLN. Zamknięcie transakcji nastąpiło 11 stycznia 2012 r;
  • Trzecią największą transakcją w sektorze energetycznym w Polsce było nabycie w procesie prywatyzacyjnym pakietu 85% akcji SPEC S.A. przez Dalkia Polska S.A. od Miasta Stołecznego Warszawa. Wartość transakcji przekroczyła 1,4 mld PLN.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: