eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w energetyce 2011

Fuzje i przejęcia w energetyce 2011

2012-02-11 00:11

Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć w IV kw. 2011


Komentarz do rynku polskiego


Marcin Paprocki, Maksymilian Grotyński

Perspektywy fuzji i przejęć w polskim sektorze energetycznym w 2012 r.

Skarb Państwa w dalszym ciągu posiada znaczące udziały w niesprywatyzowanych lub częściowo sprywatyzowanych spółkach sektora energetycznego, m. in. ENEA, ENERGA, ZE PAK oraz PKP Energetyka. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) w dalszym ciągu planowane jest sukcesywne obniżanie w tych spółkach zaangażowania kapitałowego Skarbu Państwa poprzez sprzedaż inwestorowi lub w drodze publicznej oferty akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W przypadku ENEA w dalszym ciągu aktualny jest scenariusz sprzedaży należącego do Skarbu Państwa pakietu 51% akcji poznańskiej spółki inwestorowi branżowemu. Równocześnie, Minister Skarbu nie wykluczył możliwości prywatyzacji tej spółki w drodze publicznej oferty akcji. Drugi ze scenariuszy jest mniej prawdopodobny w kontekście obecnej sytuacji na giełdach papierów wartościowych. Niezależnie od wybranego trybu sprzedaży, wznowienie procesu prywatyzacyjnego ma nastąpić po wyłonieniu zwycięzcy przetargu na budowę nowego bloku węglowego w Elektrowni Kozienice.

W związku z faktem, że w styczniu 2011 r. UOKiK wydał decyzję zakazującą przejęcia przez PGE kontroli nad ENERGA i mimo protestów, PGE podtrzymuje swoje stanowisko, coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest debiut giełdowy tej spółki.

Na początku 2011 r. Ministerstwo Skarbu Państwa zrezygnowało z negocjacji dotyczących sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. spółce Rafako S.A. MSP planuje prywatyzację ZE PAK S.A. w formie oferty publicznej w I kw. 2012 r., co wydaje się mało realnym scenariuszem w obliczu sytuacji na rynkach finansowych. Niezależnie od tego, na początku 2012 roku ZE PAK S.A. złożył oferty wiążące na zakup po 85% akcji spółek Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. oraz Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A. Oprócz ZE PAK S.A. w wyścigu po wspomniane kopalnie udział bierze również Społem Plus Sp. z o.o., podmiot kontrolowany przez izraelsko-amerykański kapitał, który dysponuje ok. 1 mld PLN do przeznaczenia na inwestycje w polskim sektorze energetycznym.

W związku z udaną prywatyzacją Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury w ubiegłym roku, jak również dużym zainteresowaniu ze strony inwestorów prywatyzacją PKP Cargo, Grupa PKP deklaruje, że PKP Energetyka będzie kolejnym podmiotem przeznaczonym do prywatyzacji. Planowana na 2012 r. prywatyzacja PKP Energetyka miałaby się odbyć poprzez giełdę.

Wśród miast zachęconych sukcesem prywatyzacyjnym Warszawy i planujących sprzedaż dystrybutorów ciepła znajdują się m.in. Radom, Lublin i Olsztyn. Około połowy rynku dystrybucji ciepła mierzonego wartością produkcyjnej w dalszym ciągu pozostaje w rękach miast, a ich łączna wartość szacowana jest na poziomie nawet 3 mld PLN. Jedną z pierwszych transakcji, która ma szansę na realizację jest zaplanowana na 2012 r. sprzedaż Zakładów Energetyki Cieplnej Katowice S.A. należących do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.

Rok 2011 potwierdził rosnące zainteresowanie energetyką ze strony polskich firm surowcowych. Do podmiotów tradycyjnie związanych z tym sektorem w Polsce dołączyło w 2011 r. PGNiG, kupując w sierpniu aktywa ciepłownicze Vattenfalla w Warszawie. Budowę elektrowni węglowej we współpracy z partnerem potwierdziła Kompania Węglowa, zatwierdzając w grudniu strategię do roku 2015. Z kolei, KGHM zwiększył udziały w akcjach Taurona do 10,39%, a PKN Orlen w pierwszym kwartale 2012 r. deklaruje wybór wykonawcy elektrowni we Włocławku.

Na uwagę zasługuje zainteresowanie energetyką ze strony firm kontrolowanych przez rodzimy kapitał prywatny, na tle których wyróżnia się Kulczyk Investments. Jan Kulczyk planuje budowę wiodącej grupy energetycznej z 15-20% udziałem w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. W ubiegłym roku Kulczyk Investments starał się o przejęcie pakietu kontrolnego ENEA oraz dokonał zakupu Elektrociepłowni Nowa Sarzyna Sp. z o.o. Kulczyk Investment jest również właścicielem Polenergii i KI Energy Trading.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: