eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport XI 2011

Przetargi - raport XI 2011

2011-12-30 13:37

Przeczytaj także: Przetargi - raport X 2011


fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w woj. w wybranych miesiącach

Liczba ogłoszeń w woj. w wybranych miesiącach

W relacji miesięcznej – względem października 2011 – spadki wystąpiły w jednej spośród trzech kategorii ZP (roboty budowlane – spadek o 44,12 proc.). To typowo sezonowy spadek, obserwowany w latach ubiegłych. Miesiące jesienne i zimowe to czas ograniczania zakresu prac budowlanych, co znajduje odbicie w rocznym cyklu zamówień publicznych. W relacji miesięcznej bardzo wysoką dodatnią dynamikę zanotowały przetargi na dostawy towarów – listopadowy przyrost względem października wyniósł aż 35,54 procent, oraz usług – gdzie dynamika miesięczna osiągnęła poziom +14,96 procent. W ujęciu rocznym (względem listopada 2010) ujemną dynamiką wykazały się również ogłoszenia na prace budowlane – w listopadzie 2011 spadek względny względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku był jednak bardzo nieznaczny i wyniósł zaledwie -1,59 procent. Dodatni wynik roczny wystąpił w pozostałych dwóch segmentach: dostawach usług, gdzie w listopadzie 2011 roku przyrost względem analogicznego miesiąca poprzedniego roku wyniósł +12,22 procent oraz dostawach towarów, gdzie przyrost w tym samym okresie wyniósł 7,58 proc.

fot. mat. prasowe

Liczba przetargów ogłoszonych w woj. w tys. październik i listopad 2011 oraz listopad 2010

Liczba przetargów ogłoszonych w woj. w tys. październik i listopad 2011 oraz listopad 2010

Wprawdzie liczba ogłoszeń na prace budowlane w listopadzie 2011 osiągnęła poziom wyższy niż w analogicznych miesiącach poprzedniej fali kryzysu (patrz Tabela 1.), jednak ten dobry wynik nie zmienia w najmniejszym stopniu ogólnej tendencji widocznej od początku roku – zamówień na prace budowlane jest wyraźnie mniej, niż w latach ubiegłych. Publiczne „duże” inwestycje infrastrukturalne wyhamowują, perspektywy na unijne finansowanie kolejnych są nadal niejasne, krajowa kasa świeci pustkami, a i banki są coraz mniej chętne do kredytowania inwestycji. Wszystkie te czynniki łącznie wpływają na spadek zamówień budowlanych, i – w perspektywie – na pogorszenie się kondycji przedsiębiorstw z tej branży.

Mocno niepewne perspektywy

Według wstępnych szacunków GUS, produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie 2011 r. była o 8,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku i o 0,7 proc. wyższa niż w październiku br. Z kolei w ciągu jedenastu miesięcy br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 7,8 proc. w porównaniu z tym okresem ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP październik i listopad 2011 oraz listopad lata 2007-2010

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP październik i listopad 2011 oraz listopad lata 2007-2010

Korzystne warunki pogodowe spowodowały, iż produkcja w listopadzie wzrosła względem października po raz pierwszy od 15 lat. Te same czynniki spowodowały także odmienny od ukształtowanego wzorca sezonowego, wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Ożywienie w przemyśle najbardziej widoczne jest nadal w działach przetwórstwa przemysłowego, gdzie tempo wzrostu wyniosło 9,5 proc.

W porównaniu z listopadem ubiegłego roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 26 spośród 34 działów przemysłu. Najlepsze wyniki odnotowano w produkcji mebli (wzrost o 20,8 proc.), metali (wzrost o 19,2 proc.), a także wyrobów z metali (wzrost o 18,6 proc.). Dobre wyniki osiągnęła również produkcja sprzedana samochodów, przyczep i naczep. Była ona o 14,9 proc wyższa, niż przed rokiem, mimo przestojów w produkcji.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: