eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak chronić dziecko w Internecie?

Jak chronić dziecko w Internecie?

2011-11-25 10:10

Jak chronić dziecko w Internecie?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Internet jest nieocenionym źródłem informacji, pozwala na swobodną wymianę opinii, utrzymywanie kontaktów z rodziną czy znajomymi. Umożliwia szybsze zdobywanie wiedzy i informacji o różnych wydarzeniach, kreatywne spędzanie czasu oraz rozrywkę w postaci np. gier. Poza zaletami ma jednak też i ciemne strony.

Przeczytaj także: Chroń dziecko w Internecie

Internet jest medium, które przyciąga ze względu na swobodę konwersacji i możliwość szybkiego oraz szerokiego zdobywania informacji. Zalety te są jednocześnie wadami – sieć jest idealnym miejscem, w którym można łatwo uzyskać informacje o kimś, zdobyć jego adres, zdjęcia czy dane o finansach. Co pewien czas pojawiają się informacje o tym, że hakerom udało się złamać zabezpieczenia serwisu i zdobyć dane użytkowników. Zbyt często okazuje się jednak, że hakerzy wcale nie mieli trudno, gdyż to sami użytkownicy nie zadbali o ochronę swoich danych. Wielu osobom wydaje się, że w Internecie jest się bezpiecznym i anonimowym, że nie ma żadnego zagrożenia. To duży błąd i taka beztroska może doprowadzić do całkiem realnych skutków.

Dzieci są szczególnie narażone na ataki, głównie ze względu na brak świadomości skutków podania danych osobowych oraz dużą otwartość na nowe znajomości. Posiadanie dużej liczby „przyjaciół” często jest wskaźnikiem popularności, bądź jest wymagane w grach społecznościowych, nie dziwi więc fakt przyjmowania zaproszeń od kompletnie obcych osób. Tym samym, obcy ci uzyskują dostęp do bardzo wielu informacji o samym dziecku i jego rodzinie. Dane te są wykorzystywane na różne sposoby: mogą być sprzedane potencjalnym reklamodawcom i spamerom, ich udostępnienie może zachęcić do działania złodzieja czy pedofila.

Bardzo dużo mówi się o bezpieczeństwie dzieci on-line, które często nieświadomie stają się ofiarą przestępstwa w Internecie. Dlatego tak ważne jest, by zarówno rodzice zadbali o swoje i dzieci bezpieczeństwo w sieci, jak też by dziecko rozumiało jakie są zalety, ale też i zagrożenia korzystania z Internetu.

Dziecko w sieci – fakty

Dzieci podbijają Internet. Coraz większa ich liczba regularnie korzysta z możliwości, jakie daje dostęp do sieci. Niestety, nie zawsze użytkują właściwe aplikacje, gry czy czytają odpowiednie treści. Jak pokazują wyniki badania Megapanel PBI/Gemius i raport Fundacji KidProtect.pl, 12% polskich Internautów to dzieci poniżej 16 roku życia [Źródło: Badanie Megapanel PBI/Gemius i GUS, „Penetracja w internecie” (sierpień 2009, 2010, 2011) oraz raport „Aktywność dzieci w internecie”, Fundacja KidProtect.pl, sierpień 2011r.]. Wśród nich ciągle jeszcze przeważają chłopcy, jednakże z wiekiem proporcja ta się wyrównuje. Co ważne, prawie 50% dzieci jest aktywnych w sieci praktycznie codziennie, lub kilka razy w tygodniu, spędzając on-line średnio aż 10 godzin miesięcznie. Czas ten młodzi użytkownicy Internetu poświęcają na aktywność: w serwisach społecznościowych (Facebook.com, NK.pl, YouTube.com), na stronach z grami (Kurnik.pl, Gry.pl, Pykam.pl), w serwisie aukcyjnym Allegro.pl, na stronie share’ingowej Chomikuj.pl, w serwisach: Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl oraz na stronie Wikipedia.pl. Dzieci bardzo często korzystają z wyszukiwarki Google.pl (której zasięg to 85% w tej grupie wiekowej), gdy chcą znaleźć ważne dla nich informacje. Najpopularniejszymi kategoriami tematycznymi są: kultura i rozrywka, nowe technologie oraz społeczności. To one przyciągają jak magnes młodych użytkowników, oferując możliwość szybkiej i szerokiej wymiany opinii, linków, muzyki, filmów oraz ułatwiając zawieranie nowych znajomości. Warto też wiedzieć, że dzieci poniżej 16 roku życia są także zainteresowane stronami o tematyce erotycznej. Prawie 50% z nich zagląda tam regularnie i procent ten niestety stale rośnie.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: