eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dzieci w sieci: potrzebna zwiększona kontrola rodzicielska

Dzieci w sieci: potrzebna zwiększona kontrola rodzicielska

2020-10-05 10:53

Dzieci w sieci: potrzebna zwiększona kontrola rodzicielska

Dzieci w sieci potrzebują kontroli © Syda Productions - Fotolia.com

Duża aktywność dzieci w sieci nie zaskakuje już chyba nikogo tym bardziej, ze mowa jest o pokoleniu, które świata bez internetu po prostu nie zna. Żadną nowością nie jest również dyskusja na temat bezpieczeństwa najmłodszych internautów oraz sprawowania nad nimi dostatecznej kontroli rodzicielskiej. Dziś jednak dodatkowo zyskuje ona na znaczeniu. Z badania zrealizowanego przez Trend Micro wynika, że połowa rodziców zauważa, że w czasie pandemii dzieci są aktywniejsze w cyfrowym świecie, a niektórzy przyznają wprost, że nie do końca wiedzą, z jakimi treściami stykają się ich latorośle.

Przeczytaj także: Dzieci w sieci - jak chronić przed cyberzagrożeniami?

Podczas pandemii aktywność dzieci w sieci jest jeszcze większa


Dzieci to grupa bardzo aktywnych internautów. Sprzyja temu zarówno rozwój nowoczesnych technologii, jak i powszechność dostępu do sieci. Czynnikiem, który dodatkowo sprzyja zainteresowaniu najmłodszych zasobami internetowymi, okazuje się również pandemia.

Potwierdzeniem powyższego są wyniki czerwcowego badania Trend Micro, które dowodzą, że 57% rodziców dzieci w wieku 8-12 lat oraz 55% rodziców dzieci w wieku 13-16 lat dostrzegła w czasie pandemii wzmożoną aktywność dzieci w sieci. Co istotne, wzrost ten niekoniecznie miał związek z koniecznością uczestnictwa w prowadzonych zdalnie zajęciach szkolnych.

Co robią dzieci w sieci?


Korzystanie z Internetu wydaje się obecnie naturalnym i nieodłącznym elementem codziennego życia. Warto jednak zauważyć, że dzieci w wieku 8-16 lat korzystają z Internetu każdego dnia z dużą intensywnością.

Dzieci najczęściej na smartfonie lub laptopie korzystają z YouTube’a i platform gamingowych oraz uczestniczą w lekcjach online. Warto podkreślić, że zgodnie z zebranymi w badaniu danymi, dzieci w wieku 13-16 lat posiadają już własne urządzenie z dostępem do Internetu.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Dzieci w sieci potrzebują kontroli

W czasie pandemii wzrosła aktywności dzieci w sieci, a część rodziców wprost przyznała, że nie wiedzą, do czego ma dostęp ich dziecko w Internecie.


Większość z nich ma również indywidualne konta i profile do zarządzania usługami oraz własny pakiet danych. Również ta grupa dzieci częściej korzysta z różnego rodzaju usług i mediów społecznościowych, przy czym chłopcy w porównaniu do dziewczynek spędzają nieco więcej czasu w Internecie i częściej korzystają z gier online (79% chłopców i 67% dziewczynek). Z kolei dziewczynki częściej używają TikToka (45% dziewczynek i 25% chłopców), Instagrama (44% dziewczynek i 22% chłopców), Snapchata (35% dziewczynek i 21% chłopców) i WhatsAppa (38% dziewczynek i 27% chłopców).
– W zebranych przez Trend Micro Polska danych widać kilka niepokojących zjawisk. Pierwsze to nielimitowany dostęp do Internetu. Większość dzieci nie ma bowiem ustawionych ograniczeń limitu danych lub czasu dostępu na urządzeniach, przez które łączą się z Internetem. Taka swoboda pozwala dzieciom korzystać z dobrodziejstw Internetu, ale również niesie potencjalne zagrożenie. Ponadto z punktu bezpieczeństwa dzieci w Internecie warto zwrócić uwagę także na fakt, że około 50%-70% rodziców przyznało, że nie zna hasła do posiadanego przez dziecko konta/profilu np. FB, Instagrama, TikToka itp. – wskazuje Anna Falkowska Marketing Manager CEE z Trend Micro Polska.

Bezpieczeństwo dzieci w sieci


Nowa rzeczywistość, w której znalazły się dziś dzieci, oznacza szereg wyzwań, z którymi przyjdzie się im zmierzyć. Możliwość utrzymania kontaktu z rówieśnikami, edukacja czy zabawa, przeniosła się w dużej mierze do Internetu i nie jest w pełni pod kontrolą rodzicielską. Część rodziców wprost przyznała, że nie wiedzą, do czego ma dostęp ich dziecko w Internecie. Wraz z rosnącym wiekiem zmniejsza się też odsetek rodziców, którzy przeglądają zawartość telefonu, komputera lub historię przeglądanych przez dziecko stron.
– Czas pandemii i konieczność udziału w zajęciach online jednoznacznie wiązał się ze wzrostem samodzielnie instalowanych przez dzieci aplikacji, gier czy programów bez zgody rodziców. Dzieje się tak w przypadku ok. 40% 8-12 latków i ok. 70% 13-16 latków – dodaje Anna Falkowska Marketing Manager CEE z Trend Micro Polska.

Dobre praktyki dla rodziców w zakresie bezpieczeństwa dzieci w sieci


  • Zabezpiecz używane komputery, np. poprzez wprowadzenie zabezpieczenia sieci domowej, które nie tylko będą blokować i filtrować strony, lecz także mogą ochronić sieć i urządzenia przed hakerami i zagrożeniami internetowymi.
  • Warto skorzystać z zabezpieczeń routera, które umożliwiają zarządzanie urządzeniami (np. odłączanie niepożądanych urządzeń od sieci), kontrolują korzystanie z mediów społecznościowych, blokują nieodpowiednie strony internetowe i ograniczają czas używania urządzeń.
  • Chroń smartfony, instalując najnowsze wersje oprogramowania wbudowanego do smartfonów, a nie tylko laptopów i desktopów. Istotne jest także pobieranie tylko wiarygodnych aplikacji z oficjalnych sklepów, a przed instalacją sprawdzanie uprawnień aplikacji.
  • Porozmawiaj z rodziną o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w Internecie. Pomóż bliskim zrozumieć publiczny charakter Internetu i związane z tym potencjalne zagrożenia.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: