eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Alkohol, tytoń, narkotyki. Co jeszcze wykryła kontrola rodzicielska?

Alkohol, tytoń, narkotyki. Co jeszcze wykryła kontrola rodzicielska?

2017-06-06 13:24

Alkohol, tytoń, narkotyki. Co jeszcze wykryła kontrola rodzicielska?

Dzieci w internecie © fot. mat. prasowe

Co wykazała kontrola rodzicielska przeprowadzona z użyciem narzędzi Kaspersky Lab? Okazuje się, że dzieci nieco rzadziej niż przed rokiem starają się uzyskać dostęp do treści przeznaczonych dla dorosłych. Dostrzegalna jest jednak coraz większa popularność informacji dotyczących narkotyków, papierosów i alkoholu. Zachowania dzieci w internecie w znacznej mierze warunkowane są krajem pochodzenia. I tak np. używkami szczególnie interesują się dzieciaki z Ameryki Północnej, Oceanii i Europy Wschodniej.

Przeczytaj także: Dziecko w sieci i bez kontroli

Przed nami wyniki jednego z ostatnich raportu Kaspersky Lab opracowanego w oparciu o anonimowe statystyki z komputerów PC oraz Mac, na których zainstalowana była kontrola rodzicielska. Autorzy badania wzięli pod lupę okres pomiędzy majem 2016 a kwietniem 2017 roku, uwzględniając w szczególności udział odwiedzin lub prób odwiedzin na witrynach zawierających potencjalnie szkodliwą zawartość, należącą do jednej z siedmiu najbardziej popularnych, wstępnie zdefiniowanych kategorii*:
  • media komunikacji internetowej;
  • alkohol, tytoń, narkotyki;
  • gry komputerowe;
  • oprogramowanie, audio, wideo;
  • handel elektroniczny;
  • wulgaryzmy;
  • treści dla dorosłych.

Przeprowadzona analiza dowiodła, że zainteresowanie dzieci wzbudzały przede wszystkim witryny służące komunikacji - na portale społecznościowe, komunikatory czy serwisy e-mail próbowało wejść 61% z nich. Widać jednak, że popularność tych stron nieco spadła - odsetek ten dla okresu maj 2015 r. - kwiecień 2016 r. sięgnął 67%. Gry spadły z 9% do 11%, a strony dla dorosłych osiągnęły tym razem 1,2% zamiast 1,5%. Z kolei odwiedziny stron zawierających informacje na temat narkotyków, alkoholu i tytoniu stanowiły 14% wykryć, gdy tymczasem w poprzednim okresie badania obejmowały 9%. Wzrosło także zainteresowanie stron z oprogramowaniem, muzyką i filmami: z 3% do 6%.
Widzimy ogromną zmianę w zachowaniu dzieci w internecie, które rezygnują z komputerów na rzecz urządzeń mobilnych. Teraz komputery są wykorzystywane jedynie w celu odwiedzania tych stron, które nie mają swojej strony mobilnej lub łatwiej się je przegląda na większym ekranie. Może to wyjaśniać, dlaczego udział prób otwierania na komputerach stron służących do komunikowania się spada, a tych zawierających treści z kategorii „alkohol, tytoń, narkotyki” — wzrasta. Zmniejszenie odsetka korzystania stron z grami nie oznacza, że dzieci rzadziej grają. Wybierają one mniejszą liczbę stron i zostają im wierne, ale grając w oferowane na nich gry, mogą spędzić dużo czasu — powiedziała Anna Larkina, ekspert ds. analizy treści internetowych, Kaspersky Lab.

Ponadto raport pokazał, że najczęściej rozmawiają ze sobą dzieci w krajach arabskich, gdzie 89% alertów kontroli rodzicielskiej dotyczyło stron komunikacyjnych. Do tego celu dzieci z Ameryki Północnej używają komputerów najrzadziej — zanotowano tam tylko 28% przypadków. Strony poświęcone narkotykom, alkoholowi i tytoniowi są najpopularniejsze w Ameryce Północnej (32%), Oceanii (30%) i Europie Wschodniej (26%), tymczasem dzieci z krajów arabskich otwierają je najrzadziej — tylko w 3% przypadków. Podobny wzorzec można zauważyć w przypadku gier: są ona najpopularniejsze w Ameryce Północnej (20%), Oceanii (20%), Europie Wschodniej (18%) i mniej popularne w krajach arabskich (2%). Co ciekawe, Daleki Wschód** odstaje w kwestii kategorii handel elektroniczny, uzyskując 13% przypadków zarejestrowania takiej aktywności, tymczasem średnia globalna wynosi zaledwie 5%. Dzieci na Dalekim Wschodzie znacznie częściej używają również programów i stron dla dorosłych niż ich rówieśnicy w pozostałych regionach.

fot. mat. prasowe

Dzieci w internecie

Raport Kaspersky Lab na temat kontroli rodzicielskiej pokazuje, jak różne są dzieci na całym świecie


Rozwiązania dla konsumentów Kaspersky Total Security i Kaspersky Internet Security zawierają moduł „Kontrola rodzicielska”, który pomaga rodzicom chronić pociechy przed zagrożeniami czyhającymi w internecie i blokuje strony lub aplikacje z nieodpowiednią zawartością. Kaspersky Lab oferuje również rozwiązanie Safe Kids, które umożliwia rodzicom monitorowanie, co ich dzieci robią w internecie, co oglądają lub czego w nim poszukują na wszystkich urządzeniach, łącznie ze smartfonami i tabletami, a także uzyskanie przydatnych porad, jak pomóc dzieciom w bezpiecznym korzystaniu z zasobów online.

* 14 kategorii stron, które blokuje moduł kontroli rodzicielskiej w rozwiązaniach Kaspersky Lab: treści dla dorosłych; alkohol, tytoń, narkotyki; gry komputerowe; handel elektroniczny; wulgaryzmy; hazard, loterie, zakłady bukmacherskie; przekierowanie żądań HTTP; media komunikacji internetowej; rekrutacja; media informacyjne; religie, związki wyznaniowe; oprogramowanie, audio, wideo; przemoc; broń, materiały wybuchowe, pirotechnika.

** Region Dalekiego Wschodu w raporcie obejmuje Chiny, Singapur, Hongkong, Makao, Tajwan, Japonię i Koreę Południową.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: