eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak chronić dziecko w Internecie?

Jak chronić dziecko w Internecie?

2011-11-25 10:10

Przeczytaj także: Chroń dziecko w Internecie


Jak rodzice mogą chronić dziecko w sieci?

To może wydawać się zaskakujące, ale rodzice często ograniczają się do nadzoru nad tym, gdzie dziecko znajduje się fizycznie. Jeśli jest w swoim pokoju, przy komputerze, wszystko wydaje się być w porządku. Tymczasem, jeśli dziecko ma dostęp do Internetu, może dotrzeć do praktycznie wszystkich treści, zarówno tych odpowiednich, jak i zupełnie nieakceptowanych. Jeśli rodzice nie mają żadnej kontroli nad tym, co jest dostępne dla dziecka on-line, może ono oczywiście uczyć się pożytecznych rzeczy czy grać w rozwijające gry. Równocześnie jednak może zawierać niebezpieczne znajomości, udostępniać wszelkie informacje o sobie, rodzinie czy miejscu zamieszkania w serwisach społecznościowych, ma dostęp do stron dla dorosłych, może nawet w prosty sposób dowiedzieć się, jak zbudować bombę.

Warto dlatego mieć wiedzę, co dziecko robi, gdy jest on-line oraz jak zadbać o jego bezpieczeństwo

Po pierwsze, możliwe jest stworzenie bezpiecznego profilu dla dziecka na komputerze. Zależnie od systemu i jego wersji, pozwala to na: ograniczenie uprawnień użytkownika (blokując tym samym możliwość instalowania dodatkowych aplikacji i gier), uruchamiania niedozwolonych aplikacji, ustalenie limitów czasowych korzystania z internetu/komputera, można także poukrywać foldery, które posiadają informacje nie przeznaczone dla dziecka (zdjęcia, dokumenty, filmy itp.). W każdej chwili możemy też ustawić mechanizm raportowania aktywności dziecka na komputerze na poziomie ogólnym.

W momencie, gdy chcemy mieć większą kontrolę nad tym, jak dziecko spędza czas w internecie, możemy spróbować zmodyfikować ustawienia przeglądarki. Zależnie od systemu, jego wersji oraz typu przeglądarki, dostępne są różne opcje. Najważniejsze z nich, to m.in. możliwość zdefiniowania z jakich stron dziecko może korzystać (tzw. „White list”) oraz z jakich absolutnie nie („Black list”) podczas surfowania w Internecie. Listy te można definiować samemu bądź też pobrać je z ogólnodostępnych miejsc (w takim wypadku listy te są na bieżąco aktualizowane). Przeglądarki posiadają taką funkcję, jak kontrola treści i ustawienia prywatności – dzięki temu możliwe jest dokładne zdefiniowanie tego, co dziecko może wyszukać w sieci. Możliwe jest także ustawienie przeglądarki w trybie pełnoekranowym oraz zablokowanie menu systemu (wtedy dziecko nie ma dostępu do żadnych gier czy programów). Warto wiedzieć, że w momencie zainstalowania dodatkowej przeglądarki, trzeba wiedzieć jak odinstalować przeglądarkę systemową (nie jest to proste!), ewentualnie jak ją zablokować tak, aby dziecko korzystało tylko z tej specjalnie przygotowanej i niejako „okrojonej”. Trzeba też pamiętać, by dziecko nie miało możliwości zmiany ustawień prywatności.

Możliwe jest także zainstalowanie specjalnej aplikacji nadzorującej działania dziecka na komputerze i w Internecie. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z takiej aplikacji wcale nie jest proste, pomimo wielu reklam i prosto wyglądających instrukcji. Taką aplikację trzeba odpowiednio skonfigurować, cały czas ją aktualizować, a co ważne trzeba umieć analizować raporty i wyciągać z nich wnioski. Co umożliwia taka aplikacja? Przede wszystkim rejestruje szczegółowo czas, jaki dziecko poświęca na wszystkie aktywności. Wiemy dokładnie, co robiło i przez ile czasu. Dowiemy się także, co dziecko ściągnęło na komputer, bądź co chciało ściągnąć. Dzięki funkcjonalności „keylog” możemy zarejestrować wszystko, co dziecko wpisało poprzez klawiaturę, poznamy nie tylko to, co gdzieś napisało, ale też wszystkie hasła i loginy do wszelkich kont, jakie dziecko będzie posiadać. Jest to jedyna możliwość kontroli np. tego, co dziecko umieszcza w profilach społecznościowych bez posiadania w nich konta i stałego monitorowania profilu dziecka. Dzięki takiej aplikacji można także blokować wybrane strony, aplikacje, godziny korzystania z internetu czy komputera, można także zabezpieczyć hasłem wybrane katalogi czy gry.

Jeśli zdecydujemy się na któryś ze sposobów, bez trudu znajdziemy w Internecie informacje, jak się zabrać za odpowiednią konfigurację systemu i przeglądarki oraz jaką aplikację nadzorującą zainstalować i jak ją obsługiwać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet jeśli dziecko będzie miało ograniczony dostęp do Internetu w domu, w szkole czy u znajomych może tak nie być. Wtedy nie tylko dowie się, że rodzice kontrolują jego działania (czyli: nie ufają dziecku), ale też może znaleźć sposób na złamanie ograniczeń. Dlatego rekomendowane jest, zanim wprowadzimy jakiekolwiek ograniczenia, przeprowadzenie szczerej rozmowy z dzieckiem i wyjaśnienie: dlaczego taka kontrola i ograniczenia są potrzebne oraz jakie są ogólnie niebezpieczeństwa. A jest ich wiele i na pewno przekonają dziecko do ostrożności.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: