eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak chronić dziecko w Internecie?

Jak chronić dziecko w Internecie?

2011-11-25 10:10

Przeczytaj także: Chroń dziecko w Internecie


Społeczne akcje edukacyjne

Problem bezpieczeństwa w sieci jest obecny w działaniach fundacji i stowarzyszeń, których celem jest ochrona dzieci przed różnego rodzaju zagrożeniami, zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Fundacje osiągają swój cel dzięki programom edukacyjnym, które pomagają rodzicom, wychowawcom i nauczycielom zrozumieć specyfikę Internetu oraz szerzyć ideę bezpiecznego korzystania z sieci. Przykładem takich akcji może być „Edukacja z Internetem” Fundacji Orange, której celem jest przekazanie nauczycielom oraz uczniom zalet korzystania z nowoczesnych technologii oraz nauczenie zasad bezpiecznego poruszania się w sieci. Fundacja Orange razem z Fundacją Dzieci Niczyje przygotowała także akcję „Sieciaki”, której celem jest uświadomienie zalet i zagrożeń, wynikających z korzystania z serwisów społecznościowych oraz program „Dziecko w sieci”, którego elementem są kursy z zakresu bezpieczeństwa dzieci w sieci dla nauczycieli oraz rodziców, dostępne na platformie e-learningowej. Kolejne tego typu programy to: „Nasze Dzieci w Sieci”, „Bezpieczny Internet” oraz „Centrum Edukacyjne” przygotowane przez Fundację KidProtect.pl, która w bieżącym roku przygotowała także wyczerpujący raport dotyczący aktywności dzieci poniżej 16 roku życia w Internecie.

Fundacje przygotowują specjalne akcje, skierowane także bezpośrednio do dzieci i mające na celu wizualizowanie zagrożeń i uświadomienie, jakie niebezpieczeństwa są związane ze zbyt otwartym korzystaniem z Internetu. Przykładem może być wspomniany wyżej program „Dziecko w sieci” Fundacji Dzieci Niczyje, której elementem jest akcja „Stop cyberprzemocy”. W filmie stworzonym przez Fundację, młoda dziewczynka opowiada o tym, że opublikowanie przez kolegów z klasy filmu nagranego w szatni szkolnej w internecie spowodowało nagabywanie jej przez różne, obce jej osoby. Dziecko zostało nie tylko publicznie upokorzone, ale też przestało się czuć bezpiecznie, gdyż Internauci szybko odkryli tożsamość nakręconej osoby i nękali ją złośliwymi wiadomościami, a nawet wulgarnymi propozycjami. Inna znana kampania, która porusza wyobraźnię, to „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”. Historyjka pokazuje małą dziewczynkę Anię, która szuka znajomych w Internecie. Na jej wpis reaguje starszy mężczyzna, który podszywa się jednak pod jej rówieśnika, małego Wojtka. Filmik jest rozpoznawany bardzo szeroko, kampania odniosła skutek, zmuszając do zastanowienia się nad tym problemem zarówno rodziców, jak i dzieci, które go zobaczyły w telewizji czy w Internecie właśnie.

Gdy dziecko w sieci jest bezpieczne

Wszystkie te sposoby zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w Internecie są ze wszech miar wskazane. O tym, jakie zagrożenia czyhają w sieci, powinni wiedzieć zarówno rodzice, nauczyciele w szkole, jak i same dzieci. Dlatego, poza działania prewencyjnymi takimi jak: zmiany ustawień na komputerze, modyfikowanie przeglądarki, instalowanie aplikacji śledzących, warto poszukać wiedzy o tym, jakie są niebezpieczeństwa i jak im zaradzić. Służą temu różnego rodzaju programy i akcje społeczne, które pomagają zrozumieć specyfikę Internetu i mogą być podstawą do rozmowy z dzieckiem. Bo to właśnie rozmowa może najbardziej pomóc. Szczere wyjaśnienie dziecku, co może się stać, jeśli zbyt mocno zaufa obcym osobom w internecie, może przynieść najlepszy efekt.

Warto też poświęcić chwilę na wspólne surfowanie. Stworzenie listy „ulubionych” adresów www z pewnością ułatwi dziecku korzystanie z Internetu. Na takiej liście powinny się znaleźć strony z przydatnymi do szkoły informacjami (chociażby Wikipedia.pl), ale też serwisy poświęcone rozrywce. Przykładem może być strona ZigosKlub.pl, stworzona przez Intermarché właśnie z myślą o najmłodszych. Dziecko znajdzie tu nie tylko gry, ale też ciekawostki na różne tematy i pomysły na zabawy w rodzinnym gronie. Z pewnością warto wybrać kilka takich stron razem z dzieckiem, może nawet zagrać wspólnie w wybraną grę, nauczyć nawigowania po serwisie. Ulubioną stronę dziecka można ustawić jako startową w przeglądarce dzięki temu włączy się zawsze jako pierwsza w chwili, gdy dziecko będzie chciało skorzystać z Internetu.

Zarówno rozmowa, jak też poświęcenie czasu na wspólne surfowanie, pomoże dziecku zrozumieć czym jest sieć i jak właściwie się w niej poruszać. Dzięki temu z pewnością nasza pociecha będzie w Internecie bezpieczna.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: